אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

מהו דורבן ברגל וכיצד מטפלת בו האורטופדיה


28.12.17
הגורם העיקרי לדורבן ברגל הוא עומס יתר, לכן אנשים שמפעילים את רגליהם במשך שעות ארוכות נמצאים בסיכון גבוה יותר. כך לדוגמה, מלצרים, מורים וכל העוסקים

בשנת 1741 פרסם רופא צרפתי בשם ניקולא אנדרי מאמר העוסק בטיפול בבעיות יציבה בקרב ילדים, ובו הוא טבע את המונח אורטופדיה. כיום אורטופדיה היא תחום רפואי העוסק במערכת העצמות והשרירים בגוף האדם הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים. האורטופדיה עוסקת בטיפול בשברים, נקעים, דלקות, בעיות יציבה והליכה ועוד, ואחת המחלות שמטופלת במסגרת האורטופדיה היא דורבן ברגל.

במה מדובר?

דורבן ברגל, או בלטת עצם בעקב הוא מונח אורטופדי המציין ממצא רנטגני של צמיחה של עצם העקב. הצמיחה תופיע בדרך כלל בחלק התחתון של עצם העקב או באזור גיד האכילס. הבלטת מכונה דורבן כיוון שלמעשה מדובר בזיז עצם קטן שמזכיר צורת קוץ המופיע באזור החיבור של הרצועה. דורבן לא תמיד גורם לכאבים, אך פעמים רבות הוא מגיע עם דלקת בחלק התחתון של העקב שנקרא גם החיתולית הכפית. זוהי רצועה רחבה וארוכה הנמתכת לאורך החלק התחתון של הרגל ומקשרת בין העקב לבין האצבעות. אפשר לדמות את הרצועה למיתר ארוך הנמתח לאורך קשת כף הרגל, כאשר עומס יתר עלול לגרום לדלקות וכאבים.

מי עלול לסבול מדורבן ברגל?

הגורם העיקרי לדורבן ברגל הוא עומס יתר, לכן אנשים שמפעילים את רגליהם במשך שעות ארוכות נמצאים בסיכון גבוה יותר. כך לדוגמה, מלצרים, מורים וכל העוסקים בפעילות גופנית כמקצוע עלולים למצוא את עצמם עם דורבן ברגל ביום מן הימים אם לא יקפידו על מנוחה והפעלה נכונה של הגוף. אם אתם הולכים, קופצים או רצים על משטחים קשים לפרקי זמן ארוכים אתם אתם עלולים לסבול מהתופעה.

מה קדם למה?

כשם שאנו חלוקים בשאלה האם הביצה קדמה לתרנגולת או להיפך, כך קשה לקבוע האם הדורבן קדם לדלקת או להיפך. בעבר היה מקובל לייחס כאבים בעקב לבליטה, אך כיום נוטים להעריך שדווקא הדלקת היא שגורמת להופעת הדורבן. יחד עם זאת, אין תשובה מוחלטת לשאלה הזו ומה שחשוב הוא הטיפול שתקבלו כדי להתגבר על הכאבים.

מתי פונים לרופא?

דורבן ברגל היא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים בכף הרגל, ובמידה ואתם סובלים מכאבים יתכן ואתם סובלים מדורבן. אם אתם סובלים כאבים בעקב ובחלק התחתון של הרגל גם כאשר אתם במצב מנוחה, וכן אם הכאבים חזקים במיוחד בשעת הקימה בבוקר ומלווים באדמומיות, שטפי דם ונמלול עליכם לפנות באופן מיידי לרופא לצורך אבחון.

אבחון וטיפול

האבחון יכלול בדיקה גופנית במסגרתה יחפש הרופא נקודות רגישות בכף הרגל, ולעתים ישלח המטופל גם לבדיקות דם, MRI ורנטגן כדי לשלול סיבות נוספות לכאב. הטיפול בדורבן נע על מנעד רחב של אפשרויות ונציג אותן מן הקל אל הכבד: מנוחה, קרח על העקב, תרגילי מתיחה, תרופות נוגדות דלקת, זריקה הכוללת סטרואידים, גלי הלם ובמקרים קשים במיוחד גם ניתוח לניתוק חלקי של הרצועה מהעקב.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה