אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) אורתופדיה >

כל מה שחשוב לדעת כל בדיקת הרנטגן


22.4.17
בדיקת רנטגן - יתרונות וחסרונות

אתם צריכים לבצע בדיקת רנטגן, אך אינכם בטוחים אם היא תסייע לבעייתכם וחוששים מהחשיפה לקרינה? כאן תוכלו למצוא מידע רב על הבדיקה שיסייע לכם להכיר את יתרונותיה והסיכונים הכרוכים בה. במאמר תמצאו גם פירוט על מהלך הבדיקה והדברים שעליכם לעשות בכדי לסייע להצלחתה.

מהי הבדיקה וכיצד היא מתבצעת?

הבדיקה מתבצעת על ידי כך שקרני הרנטגן חודרות לאזור המצולם בגופו של הנבדק ופוגעות בלוח הצילום שנמצא מאחוריו. בעקבות זאת, בלוח נוצר שיקוף בגוונים של שחור ולבן בהתאם לצפיפות הרקמות השונות בגוף.

טכנאי הרנטגן מבצע את הבדיקה ויהיה עליכם להישאר מאחורי לוח הצילום בתנוחה מסוימת בהתאם לאזור שאותו ישנו צורך לצלם. עליכם להישאר במקומכם עד שהטכנאי יודיע לכם על סיום הבדיקה ולאחר מכן תקבלו את הצילום. הבדיקה תשלח לרדיולוג שתפקידו לפענח את תוצאותיה והוא יעביר אותה לרופא שיסביר לכם עליה ויחליט יחד איתכם על המשך הטיפול בהתאם לממצאים.

מהם יתרונותיה של הבדיקה?

ישנם יתרונות רבים לביצוע בדיקת רנטגן בהשוואה לבדיקות אחרות וטיפולים אחרים. אחד מהיתרונות הבולטים הינה כי הבדיקה נחשבת לאמינה במיוחד, אינה פולשנית ותוצאותיה מתקבלות במהירות. זה מאפשר לרופאים לאתר את מקור הבעיה של החולה ולטפל בו במהרה. באמצעותה ניתן לאתר שברים בעצמות ולדעת את מידת חומרתם או לבדוק אם ישנם נוזלים בריאות. הבדיקה גם מאפשרת לרופא השיניים לאתר חורים חדשים ולבדוק את מצבה של עצם הלסת לפני ביצוע של טיפולים מורכבים כגון השתלת שיניים. במקרים של פעוטות הבדיקה משמשת לאיתור בליעה של עצם זר ומאפשרת להבין היכן הוא ממוקם בגופו בכדי שיהיה ניתן להוציאו בקלות ללא סיבוכים.

מהם הסכנות הכרוכות בבדיקת רנטגן?

הסיכון הכרוך בבדיקת הרנטגן נובעת מהחשיפה לקרינה מייננת שנפלטת במהלכה ועשויה לגרום להתפתחותה של מחלת הסרטן ולפגיעה בעוברים בקרב נשים הרות. במידה שהינך בהריון והרופא הפנה אותך לבדיקה דעי כי ישנה דרך להתגונן מהסכנות שקיימות בבדיקה. בהגיעך למקום הודיעי לטכנאי על הריונך לפני ביצוע הבדיקה בכדי שיצייד אותך באמצעי מיגון כדוגמת סינר עופרת שיחסום את הקרינה. לעתים בעת הבדיקה ישנו צורך להזריק חומרים שמכילים יוד בכדי לזהות בעיות מסוימות. במידה שקיימת רגישות לחומרים האלו ישנו צורך להודיע לצוות הרפואי לפני שתיכנסו לבדיקה.

כיצד תוכלו לסייע להצלחתה של הבדיקה?

לפני כניסתכם לחדר הבדיקה ישנם דברים חשובים שעליכם לדעת בכדי שהיא תעבור בהצלחה. מכיוון שבמידה והצילום יצא לא ברור, תאלצו לחזור על הבדיקה ולהיחשף לקרינה פעם נוספת. בעת ביצוע הבדיקה עליכם להישאר במקומכם ולהימנע ככל האפשר מתזוזה. מאחר שתנועה יכולה לגרום לצילום לצאת מטושטש. בנוסף, הימנעו מלהגיע לבדיקה עם בגדים עם מתכות והסירו תכשיטים לפני שהינכם נכנסים אליה, מכיוון שהמתכת לא מאפשרת לקרינת הרנטגן לעבור דרכה וזה יפגום בצילום.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה