7 טיפים למניעת כאבי גב בתקופת הלימודים

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

סטודנטים באקדמיה נדרשים להתמודד עם אתגרים ברמה גבוהה, אבל חשוב לא פחות שהם יגנו על הגב ועמוד השדרה שלהם. הדרך לעשות זאת עוברת בישיבה בתנוחה נכונה, בתזונה מאוזנת וכמובן בפעילות גופנית. חוץ מזה, יש עוד כמה טיפים שכדאי להכיר.

מוסדות אקדמיים מציעים מגוון רחב של מסלולי לימוד. ההבדל העיקרי הוא בין פקולטות שבהן השיעורים נשענים על הרצאות לבין פקולטות שכוללות סדנאות מעשיות. בקטגוריה הראשונה ניתן לציין למשל תואר בפסיכולוגיה, תואר במדעי המחשב או תואר במדעי המדינה, לעומת הקטגוריה השנייה שבה לומדים תואר בחינוך גופני או פיזיותרפיה.

אם אתם משתייכים לקבוצה הראשונה יש סיכוי לא רע שאתם סובלים מכאבי שרירים ובמיוחד מכאבי גב. עם זאת, אפילו אם הלימודים שלכם כוללים גם הכשרה מעשית רוב הסיכויים שגם אתם מבלים חלק ניכר מזמנכם בישיבה. בכיתה, בספריה ולאחר מכן בלמידה בבית, והתוצאה עלולה להיות התפתחות של כאבי גב. חשוב לדעת שיש לכך גם פתרונות ולפחות 7 טיפים שאפשר לאמץ באופן מיידי

1. שמרו על תנוחת ישיבה נכונה

תנוחת ישיבה נכונה היא המפתח למניעת כאבי גב. עליכם לשבת בעיקר עם ברכיים ב-90 מעלות, גב ישר ותמיכה לגב התחתון. שמרו על הזרועות במרחק שווה מהגוף ואל תתכופפו שלא לצורך.

פופולריים:

2. קומו להתרעננות

הקפידו לקום כל 40-50 דקות להתרעננות. לא משנה אם בחרתם ללמוד בבית, בספריה או אצל חברים, הליכה קטנה מסביב לשולחן וקצת מתיחות יעשו פלאים לגב שלכם.

3. הציבו את המחשב מול גובה העיניים

לומדים מול המחשב הנייד או הנייח? הציבו אותו מול גובה העיניים כדי שלא תצטרכו להנמיך את הצוואר ולסבול מגב תפוס. תוכלו להשתמש בערימת ספרים או פשוט לדאוג לעמדה קבועה יותר בחדר העבודה.

4. הקפידו לישון 7 שעות ברצף

שינה בלילה תשפיע ישירות על היכולת של הגוף שלכם להתאושש מתלאות היום יום. הקפידו לישון 7 שעות ברצף לפחות ועשו זאת על מיטה אורטופדית שמסוגלת לפזר את הלחצים במידה שווה.

5. אכלו פירות וירקות

ותרו על ממתקים, שוקולדים ומאפים ועברו לאכילה מסודרת של פירות וירקות. הקפידו לאכול מדי יום לפחות 5 צבעים שונים של פירות וירקות ותראו איך כל הגוף שלכם מתאזן. בנוסף, הפירות והירקות יחזקו את השרירים וימנעו עלייה בלחץ הדם בגיל מבוגר.

6. בצעו פעילות ספורטיבית

תקופת הלימודים מן הסתם עמוסה במשימות ואירועים חברתיים, אבל אסור לוותר על פעילות ספורטיבית. בחרו פעילות שאתם אוהבים לעשות ובצעו אותה פעמיים בשבוע לפחות. הפעילות הגופנית תעזור לכם לרענן את השגרה ותחזק את פלג הגוף התחתון שתפקידו לתמוך בגב ובעמוד השדרה.

7. הישארו ערניים לגוף שלכם

אל תתפתו להעמיס על הגוף ועל עצמכם בגלל לחצים באקדמיה ובתקופת המבחנים. הישארו ערניים לסימני אזהרה ואיתותים של הגוף. פנו להתייעצות מקצועית בכל מקרה של התלבטות ובקרו באופן תקופתי אצל רופא המשפחה.