סיבות נפוצות לכאבי צוואר חזקים, ואיך להימנע מהם בעתיד

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

מהן הסיבות העיקריות לכאבי צוואר חזקים? כמה זמן אנו עלולים לסבול מהכאב החזק באזור הצוואר? מהן שיטות הטיפול המומלצות? האם אפשר להימנע מכאבי צוואר בעתיד?

כאבי צוואר המכונים בפי רבים גם צוואר תפוס הם תופעה שכיחה ביותר. יש מגוון סיבות הגורמות לכאבי צוואר חזקים, בהן מתח בשרירי הצוואר כתוצאה משעות עבודה ממושכות מול מסך המחשב או בגלל עבודה המחייבת נהיגה ממושכת. כדאי לדעת כי ברוב המקרים הכאבים החזקים בצוואר אינם מהווים סיכון בריאותי ויש טיפולים יעילים ופשוטים.

יחד עם זאת, במקרים מסוימים, במיוחד כאשר מדובר בכאב צוואר חזק, וכאשר ישנם תסמינים נלווים לבעיה השכיחה כמו תחושת נימול בידיים או ירידה משמעותית בכוח הזרועות, חשוב לפנות לרופא מומחה כדי לבדוק מהי הסיבה לכאב החזק.

סיבות נפוצות לכאבי צוואר

הצוואר מורכב מכמה מערכות, בהן עמוד השדרה ובו ממוקמות חוליות הצוואר, דיסקים הממוקמים בין החוליות, חוט השדרה והעצבים היוצאים ממנו, שרירים, רצועות וגידים. המבנה המורכב עלול להיפגע מסיבות כגון:

· שריר מתוח כתוצאה מעומס יתר על שרירי הצוואר, למשל עקב עבודה ממושכת מול מסך מחשב, נהיגה ממושכת וכדומה.

· טראומה או פגיעה במפרקים הממוקמים בין החוליות של עמוד השדרה.

· שחיקת המפרקים באזור הצוואר בגלל תנועה מרובה.

· פריצת דיסק צווארי הגורמת ללחץ על העצב ולכאבים חזקים במיוחד.

· פציעות ספורט.

· נפילה חזקה.

תסמינים

כאבי צוואר באים לידי ביטוי בכאב באזור הצוואר, הכאב עלול להיות חזק ולפגוע באיכות החיים. יש מקרים בהם סובלים מתסמינים נוספים מעבר לכאב החזק בצוואר, כדוגמת תחושת נימול בזרועות, כאבי ראש ועוד. במקרים אלו חובה ללכת לבדיקה אצל רופא מומחה.

ברוב המקרים המומחה יסתפק בבדיקה גופנית ובשיחה עם המטופל, אך במקרים של כאבים חזקים וממושכים, ואם יש לתופעה תסמינים נוספים, בדרך כלל הרופא ישלח את המטופל לבדיקות הדמיה.

פופולריים:

דרכי טיפול בכאבי צוואר חזקים

כדי להקל על הכאבים ניתן להציע למטופל תרופות לשיכוך כאבים ולהמליץ על מנוחה והפחתת העומס היומיומי. כך לדוגמה, הרופא עשוי להמליץ על נהיגה פחות ממושכת או הפחתה בשעות העבודה מול מסך המחשב.

בהתאם לממצאי האבחון המומחה ישלח את המטופל לפיזיותרפיה. ישנם תרגילים ייעודיים לצוואר שמטרתם להקל על הכאב, לשפר טווח תנועה ולסייע למטופל לחזור לשגרת חייו במהירות האפשרית.

טיפולי פיזיותרפיה לכאבי צוואר נחשבים לפתרון המומלץ והיעיל ביותר, חשוב לעבור טיפול אישי ולא קבוצתי.

כיצד להימנע מכאבי צוואר?

כאבי צוואר, או צוואר תפוס, הם תופעה נפוצה בקרב האוכלוסייה, ובמקרים רבים הם נוטים לחזור. לכן, כדאי לדעת כי ניתן להימנע מהם באמצעות תרגילים לשיפור היציבה, רכישת ציוד ארגונומי לסביבת העבודה הממוחשבת, הגברת המודעות, תמיכה נכונה לצוואר בזמן השינה בלילה, שינוי התנוחה כאשר צופים בטלוויזיה או במסך של הטלפון החכם וכדומה.

מאיר אפל שהוא פיזיותרפיסט מוסמך שסיים את לימודי הפיזיותרפיה בבית הספר לפיזיותרפיה שבמכון וינגייט ליד נתניה בשנת 1981. מאיר אפל קיבל את ההסמכה ממשרד הבריאות הישראלי ומאז התמחה והשתלם בעשרות קורסים, התמחויות, ימי עיון וסדנאות בארץ ובעולם כולו. המרפאה השלנו משלבת ידע רב, מקצועיות, רגישות ויחס חם למטופלים. אנחנו מחויבים לתת מענה מלא לצרכי המטופלים שלנו.