ללכת יחף? – זה לא מה שחשבת! – דניאל א. וייס. פודיאטור, מנהל רפואי של מרפאות WISEFEET

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

לכל מקום הרגליים נושאות אותנו, ולו רק הליכה קצרה בתוך הבית וודאי מחוצה לה. לפעמים אנו אפילו לא שמים לב למספר הרב של צעדים שאנו עושים ביום כי זה כל כך מובן מאליו שאנו.. הולכים.

עם הגעתו של הקיץ לישראל, ובשל החשיבות הניתנת לכף הרגל בקרב סוכרתיים, פנתה האגודה הישראלית לסוכרת לפודיאטור דניאל א. וייס לקבלת הנחיות לטיפול בכף הרגל הסוכרתית בקיץ. לתועלת שבהליכה אין עוררין, מומלץ ללכת הרבה, זה טוב לבריאות הכללית שלנו, ללב, לריאות, לחוסן הגופני, מסייע לשינה טובה יותר ועוד. בכל דריכה על כף הרגל אנו מפעילים משאבה שדוחפת את הדם חזרה לכיוון הלב. אנו מאיצים את זרימת הדם בכל הגוף ועל כן "משאבת כף הרגל" כל כך חשובה.

בכדי שמשאבה זו תפעל בכל עוצמתה ויעילותה צריך להקפיד על ניצול מרבי של הדריכה ועל כן יש להקפיד לדרוך על כל כף הרגל ולא רק על חלקה. כיום לצערנו רוב הציבור אינו מתאים נכונה את נעליו למבנה כף הרגל- יש כאלו שהנעל גדולה עליהם ולכן הם "שטים" בה ויש אלו שהנעל תמיד קטנה מדי. ההקפדה והצורך להלך עם נעליים מותאמות מקבלים משנה תוקף עם עיוותים בכפות הרגליים. יש לנקוט במשנה זהירות גדול אף יותר בקרב חולי הסוכרת, מכיוון שהחיכוכים הקטנים האלו עם הנעל יכולים לגרום לנו לפציעות לא רצויות. זה עלול להתחיל משפשוף קטן ולהגיע, לא עלינו, לקטיעת רגל.

פופולריים:

מחקרים רבים טוענים כי הליכה יחפה יכולה בעצם להיות בריאה יותר, כך במאמר שהתפרסם באנגליה בנושא של ריצה על הליכון בנעליים עלתה סברה שהחיכוך של המפרקים בכף הרגל גדול יותר מאשר בריצה יחפה, כך שמעבר לפציעה החיצונית שעלולה להיווצר הרי שגם נזק פנימי עלול להתעורר.

דרך הטבעית היא אכן ללכת יחפים. כיום ישנם ארגונים שונים שמטרתם להחזיר אותנו לטבע וממליצים על טכניקות לשוב ולרוץ יחפים, אולם בעולמנו הנאור כבר הומצאו נעליים מאלפות אשר מטרתם 'להתלבש' כגרב מיוחדת אשר לה סוליה דקה ביותר. כך שאתה הולך עם ומרגיש בלי.

חולי סוכרת אשר נמצאים ברמת סיכון גבוהה במיוחד צריכים להיות מודעים לעובדה שהליכה יחפה צריכה להיות זהירה בעשרות מונים מאחרים. ואלו שסובלים מניורופטיה (חוסר תחושה) עלולים להיפצע מדריכה על חפצים חדים ולא להרגיש כלל. לכן ההמלצה היא לא ללכת יחף (גם לא בבית) ומאידך לדעת לרכוש את הנעלים הנכונות והמותאמות נכונה למבנה של כפות רגלינו ותואמת פעילות שלנו כדי שנגן על הרגליים. מטרת נעלים להגן ולרפד את כפות הרגלים. לכן יש להתאמים אותם נכונה מבחינת המבנה, אורך, רוחב, להדקן לרגלים ולהקפיד על שלא נשוט בהם ומאידך לא יהיו קטנות עלינו ויתאימו באופן מדויק לכפות הרגליים.

ימי הקיץ מביאים לנו את אופנת נעלי ה – Flip Flops, נעלי האצבע, אשר במחקרים בשנים האחרונות העידו שאפילו אצל הצעירים הנוהגים לנעול אותם הם גורמים נזקי הליכה מכיוון שהם מקצרים את השרירים הקטנים בכף הרגל. כפכפים מסוג זה מיועדים לחוף הים להגן על כף הרגל מהחול הלוהט ולכן יש להמנע מללכת איתם כל היום כאילו הם נעליים לכל דבר.

להלן כמה המלצות לרכישת נעלים:

· בחנות מדדו את זוג הנעליים וודאו שאכן תואמים ונוחים
· יש להקפיד על הידוק הנעל לרגל ע"י קשירה, שריכה וכדו'
· יש להותיר 0.5 ס"מ אורך מהבוהן הארוכה ביותר ועד קצה הנעל
· מומלץ להקפיד על רוחב של הנעל כפי הרגל (לא צר ולא רחב יותר)
· בעת המדידה להניע את הבהונות כולן ולהרגיש נוח בהם
· רוחב אזור העקב של הנעל חייב להיות תואם לזה של עקב כף הרגל – לא רחב מדי ולא צר מדי
· אין לעלות על נעלי עקבים שגובהם למעלה מ 4 ס"מ
· אין לקנות נעל צרה בתקווה "שתתרחב" – עליה להתאים בזמן רכישתה
· להקפיד לאוורר את הנעליים כל יום.

יש לכם זוג רגליים אחד. תשמרו עליהם ותלכו בדרכים ישרות