כיצד מזרנים מסוגים שונים משפיעים על הבריאות שלכם?

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

בחירה נכונה של מזרן היא פונקציה של המון שיקולים שונים. בחירת מזרן היא סוגיה מורכבת ששווה כל דקה מזמנכם. המזרן ישפיע באופן ישיר על הבריאות ואיכות החיים שלכם והוא צפוי ללוות אתכם בעשור הקרוב לפחות ועל בסיס יום יומי.

מזרן הוא ככל הנראה אחד הפריטים שמשפיעים בצורה הכי דרמטית על איכות החיים שלנו. לפי הסטטיסטיקה, מעל 90% מהאנשים יסבלו בשלב כלשהו בחיים שלהם מכאבי גב, צוואר וכתפיים והסיבה השכיחה ביותר לפנייה לרופא משפחה בארצות הברית היא כאבים בגב התחתון. יתרה על כך, אצל אנשים שסבלו בעבר מהתקפה של כאבי צוואר צפויים הכאבים לחזור על עצמם ב-5 השנים הקרובות בשכיחות של עד 85%.

המקום היחיד שבו ניתן למצוא קצת אופטימיות הוא שכ-80% מכאבי הגב יחלפו תוך חודש ו-10% נוספים יחלפו תוך חודשיים. כמו כן, יש דברים שאפשר לעשות כדי למנוע כאבי גב ולשפר את הבריאות – כמו למשל להחליף מזרון. החלפת מזרונים אחת ל-10-15 שנים היא פעולה מומלצת שמשתלמת גם מבחינה כלכלית כי היא חוסכת אובדן ימי עבודה, עוגמת נפש, הוצאות על תרופות ועוד.

על אף האמור לעיל, הבעיה האמיתית מתחילה כאשר ניגשים לחנות ולאולמות התצוגה כדי לבחור מזרן. מגוון פתרונות השינה האורתופדיים גדול מאי פעם וכיום יש שורה ארוכה של שיקולים שאליהם צריך להתייחס. מעבר לכך, בחירת מזרן צריכה להיות פונקציה של מבנה גוף, משקל, גיל, תנוחת שינה מועדפת, תקציב ועוד. זו הסיבה בגללה כדאי להשקיע לפחות כמה ימים בהשוואה בין הדגמים הקיימים ובעיקר לדעת מה מאפיין כל אחד מהם.

המזרנים הפשוטים: טכנולוגיה מיושנת אבל יציבות טובה

הכי נוח להשוות בין מזרנים באמצעות חלוקה לקטגוריות. בצד אחד של הזירה נמצאים המזרנים הפשוטים, ובהם מזרני הקפיצים ומזרני הספוג. אלו מזרנים שמיוצרים בטכנולוגיה יחסית מיושנת אבל אפשר למצוא אותם כמעט בכל בית בארץ. מלבד המחיר הכספי הנמוך, הם נותנים מענה על צרכים מסוימים ולא כדאי לשלול אותם לחלוטין.

הרכב חומר הגלם העיקרי של מזרני קפיצים כולל חוטי מתכת. החיסרון הוא תמיכה מרחבית חלקית בלבד, אולם הנוחות מושגת על ידי שכבות הריפוד העליונות ואינה מושפעת מהקפיצים עצמם. מצד שני, הבלאי שלהם גבוה וההשפעה על הבריאות לא אופטימאלית. במזרנים אלו קיימת התנגדות גבוהה של הקפיצים והיא עלולה לגרום לעיכוב מעבר נוזלים בגוף במידה ולא רגילים להחליף תנוחה לעיתים קרובות.

מזרני ספוג מיוצרן מפוליאוריטן מוקצף ואין בהם קפיצים. הם מספקים יציבות סולידית ותחושת הנוחות אישית ואינדיבידואלית. הבלאי שלהם בינוני והיתרון הבריאותי בא לידי ביטוי בייצוב של עמוד השדרה גם לאחר שינה ממושכת. אלו גם המזרנים הכי זולים בקטגוריה וניתן לרכוש אותם כפתרון אירוח אלטרנטיבי עבור חברים, קרובים ובני משפחה שבאים לביקור בהפתעה.

פופולריים:

מזרנים איכותיים: מנאס"א לחדר השינה שלכם

שני המזרנים שנמצאים בראש הרשימה נקראים ויסקו ולטקס. לכל מזרן כזה מאפיינים מעט אחרים וגם פערי המחירים ביניהם עשויים להגיע לעשרות אחוזים. הבחירה בהם משדרגת את השינה, מונעת נחירות ומשפיעה לטובה על איכות החיים בטווח רחב של גילאים.

מזרני לטקס מיוצרים מתחליב גומי אורגני. הם מספקים תמיכה נקודתית מעולה לכל נקודה בגוף והנוחות שלהם נחשבת מקסימאלית. יתרון לא פחות חשוב של מזרני ויסקו הוא בלאי נמוך, שעוזר לחסוך בהוצאות ומאפשר להחליף אותם אחת ל-15 שנה בלבד. כמו כן, המשמעות הבריאותית של שימוש בתחליב גומי אורגני היא סטריליות ואנטי-בקטריאליות. אלו המזרנים שתרצו בחדר השינה שלכם כדי למנוע אלרגיות וחלקם מתאימים גם לילדים בזכות הטכנולוגיה המתקדמת.

לשם השוואה, מזרני ויסקו מיוצרים גם הם מפוליאוריטן – אבל בטכנולוגיה אחרת לגמרי מזו שמשמשת לייצור מזרני הספוג. חומר הויסקו הומצא במקור על ידי סוכנות החלל האמריקאית נאס"א והוא עשוי מחומר אלסטי דמוי ג'ל שנשאר קשיח בטמפרטורת החדר, אבל מתרכך בהתאם לחום הגוף. זה למעשה החידוש במזרני ויסקו ומה שהופך אותם ליקרים כל כך.

התמיכה האורטופדית של מזרני ויסקו מושגת באופן מדויק והיא מותאמת לקימורי הגוף של כל משתמש. כתוצאה מכך, הנוחות במזרנים אלו היא מרבית, הבלאי נמוך ויש בונוס בדמות התנגדות נמוכה שמאפשרת מעבר נוזלים תקין ללא הפרעות.

לגזור ולישון: טיפים לכל סוגי המזרנים

יש כמובן טיפים שמתאימים לכל סוגי המזרנים. לפני שמקבלים החלטה סופית מה מכניסים לחדר השינה, כדאי לבדוק האם המזרן דו צדדי כך שניתן יהיה להפוך אותו והאם אפשר לייצר לשני בני הזוג שתי דרגות קושי שונות. אפשר גם לנצל את הביקור באולם התצוגה כדי לשאול האם ניתנת למזרן תקופת ניסיון בבית, האם לאורך תקופת הניסיון אפשר להסיר את הניילון והאם בתום התקופה אפשר להחזיר את המוצר כדי לקבל את הכסף בחזרה.

יש כמובן טיפים שמתאימים לכל סוגי המזרנים. לפני שמקבלים החלטה סופית מה מכניסים לחדר השינה, כדאי לבדוק האם המזרן דו צדדי כך שניתן יהיה להפוך אותו והאם אפשר לייצר לשני בני הזוג שתי דרגות קושי שונות. אפשר גם לנצל את הביקור באולם התצוגה כדי לשאול האם ניתנת למזרן תקופת ניסיון בבית, האם לאורך תקופת הניסיון אפשר להסיר את הניילון והאם בתום התקופה אפשר להחזיר את המוצר כדי לקבל את הכסף בחזרה.

לסיכום, בחירת מזרן היא סוגיה מורכבת ששווה כל דקה מזמנכם. המזרן ישפיע באופן ישיר על הבריאות ואיכות החיים שלכם והוא צפוי ללוות אתכם בעשור הקרוב לפחות ועל בסיס יום יומי.