כיצד להתמודד עם הדיכאון העונתי – איתמר פסקל- פסיכולוג קליני

הימים המתקצרים בעונת הסתיו, המעבר לשעון חורף שמקצץ באבחה אחת שעת אור אחר הצהריים ומזג האוויר המתקרר גורמים לרבים תחושת דכדוך ברמות שונות ואף לדיכאון. תופעת הדיכאון העונתי מוכרת מאוד במדינות הצפון ובעיקר בסקנדינביה ששם חילופי העונות הם דרמטיים, אך גם בארץ התופעה נפוצה.

כמו במקרים רבים אחרים, אף אחד לא חייב לסבול ואפשר לנקוט בצעדים מעשיים כדי לשפר את מצב הרוח. מי שסובל מדכדוך קל יכול לנסות להתמודד בכוחות עצמו ולמי שהתפקוד השוטף שלו והקשרים החברתיים והמשפחתיים שלו נפגעים מומלץ לפנות לטיפול מקצועי.

פופולריים:

הטמפרטורות הצונחות גורמות לרבים להגביר את הרצון לאכול מאכלים מתוקים. מלבד המחיר המוכר של עליה במשקל, שעלולה אף היא בהמשך להגביר את הדיכאון, הפחמימות הריקות גורמות להקלה רגעית בתחושה ומיד לאחר מכן לנפילה מהירה בסוכר, צורך לצרוך שוב מתוק וחוזר חלילה, אפקט אשר יוצר שינויי מצב רוח דחופים. גם המשקאות עם הקפאין לרבות קפה, קולה וקקאו אינם מומלצים וגורמים להגברת המתח והעצבנות.

הדרך הטובה להתמודד עם דכדוך קל בתקופת הסתיו והחורף היא להגביר את הפעילות והחשיפה בשעות האור: לצאת לטיול בבוקר או אחר הצהריים בפארק או בחיק הטבע ולנצל ימי שמש נאים לשהיה בחוץ. מי שעובדים שעות רבות במשרד יכולים "לגנוב" לעצמם שעה עד שעתיים באמצע היום. לאחר ההפסקה המשך יום העבודה צפוי להיות פרודוקטיבי בהרבה מאשר עבודה ברציפות אל תוך שעות החשיכה. כדאי לפתוח את התריסים בשעות האור ככל שמזג האויר מאפשר זאת ולנסות לא "לבזבז" את שעות היום בשינה ולהפוך יום ללילה ולהיפך.

בחלק מהמקרים הדיכאון העונתי אינו מתמצה בדכדוך קל ופוגע בתפקוד השוטף, בקשר עם חברים ובני משפחה ובעבודה השוטפת. מקרים כאלו מתאפיינים בחוסר רצון לפעולה, עייפות ושעות שינה מופרזות ותסמינים נוספים.

מדע הפסיכולוגיה אבחן את הדיכאון העונתי ככזה שחוזר על עצמו שתי עונות לפחות ונעלם בתקופת האביב והקיץ. הדיכאון מאופיין במצב רוח ירוד, כבדות גופנית, חוסר עניין כללי, חוסר הנאה, עייפות, קושי בריכוז, שינה מרובה ודחף לאכול מזונות עתירי פחמימות שמלווה בעלייה במשקל.

הדיכאון העונתי, בדומה להפרעות דיכאון אחרות, מאפיין בעיקר מבוגרים בגילאים הצעירים של 20-35 כאשר 75% מהם נשים.

הסובלים מדיכאון עונתי לא צריכים להשלים עם מר גורלם ולהתכסות בשמיכה ויכולים לפנות לטיפול מקצועי. מלבד טיפול תרופתי, פעילות גופנית, חשיפה לאור (פוטותרפיה) ותזונה נכונה, ניתן באמצעות טיפול פסיכולוגי לברר יותר לעומק האם הדיכאון שפורץ אל פני השטח בחילופי העונות נובע מגורמים עמוקים יותר בנפש. טיפול יכול להביא לשינוי לטובה בתפקוד השוטף ולשפר את איכות החיים.