אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) הפרעות הורמונליות > הזעת יתר

הזעת יתר: טיפול מתקדם מתחום האסתטיקה


24.03.10
הזעת יתר הינה הפרעה שיכולה להשפיע על אנשים אלה גם חברתית וגם תפקודית ואף לגרום לבידוד חברתי, מוגבלות בפרטי הלבוש ועד ויתור על השתתפות באירועים חברתיים
 
כולנו חווינו הזעה בזמן זה או אחר מסיבות שונות - חום, מצבי לחץ, בעיה פיזית או בעיה פסיכולוגית של חרדה. אך יש אנשים שסבלם גדול יותר- אלו האנשים הסובלים מ"הזעת יתר". הזעת יתר הינה הפרעה שיכולה להשפיע על אנשים אלה גם חברתית וגם תפקודית ואף לגרום לבידוד חברתי, מוגבלות בפרטי הלבוש ועד ויתור על השתתפות באירועים חברתיים

מהי בעצם זיעה / הזעת יתר ?

זיעה היא הפרשה של נוזל מימי המופרש מבלוטות הזיעה המצויות בעור. הזעה משמשת בדרך כלל כגורם המצנן את הגוף. כאשר חם לנו, אנו מתחילים להזיע והתאיידות הזיעה מהגוף, מסייעת לקירורו" . גורמים נוספים להזעה יכולים להיות פעילות גופנית, כאב , בחילה , עצבנות ואף תרופות מסוימות.

בעוד שההזעה הרגילה היא תהליך טבעי הנחוץ לגוף, הרי שקיימת תופעה של "הזעה בעודף" (היפרהידרוזיס) שהינה תופעה רפואית מוכרת .

מהן הסיבות להזעת יתר ?

הסיבות להזעת יתר יכולות להיות מגוונות, בין השאר ניתן למנות: מצבי לחץ שונים, חוסר איזון הורמונאלי, שתיית אלכוהול , ושימוש בתרופות מסוימות . התופעה יכולה אף להיות סימפטום למחלות מסוימות. גם עודף משקל יכול להוות סיבה להזעת יתר .חוקרים מצאו קשר גנטי ומשפחתי לגבי הזעת יתר .להערכתי לכ- 25 אחוז מהסובלים מהבעיה יש קרוב משפחה נוסף הסובל ממנה.

עד כמה הזעת יתר היא תופעה נפוצה ומוכרת ?

אנו מעריכים כי בישראל, אחוז אחד (1%) מהאוכלוסייה הכללית סובל מהזעת יתר. בד"כ זה מתבטא בהזעה מרובה בבית השחי או בכפות הידיים והרגליים. במקרים קשים יותר, תורגש הזעת היתר גם במפשעות, לאורך הגב ובין השדיים אצל נשים. חשוב להדגיש כי מהזעת היתר סובלים נשים וגברים כאחד ובאופן שווה.

האם ישנם סוגים מסוימים של הזעת יתר ?

קיימים שני סוגי הזעות יתר עיקריים: הזעת יתר ממוקדת ראשונית שזוהי הזעת יתר המופיעה לרוב באיבר מסוים או במספר בודד של איברים בגוף. ההזעה מופיעה גם כאשר לא חם לנו, באזורים כמו בית שחי , כפות ידיים ורגליים ופנים" הזעה זו נובעת מהפרעה בבלוטות הזיעה באזור.

הזעת היתר השנייה, היא הזעת יתר כללית, בה ההזעה מורגשת בכל הגוף והיא יכולה להיגרם מעודף משקל, מחלות עור שונות או בעיות הורמונאליות.

מה הם הטיפולים להזעת יתר ?

ישנם מספר אופציות טיפוליות להזעת יתר, שהבולט שבהם כיום הוא הטיפול בעזרת בוטוקס.

הבוטוקס המשמש לנו ביישור הקמטים, משמש גם בטיפול להזעת יתר בבתי שחי, בכפות הידיים, והרגליים, באזור הפנים ואזורים אחרים בגוף. חומר הבוטוקס המוזרק, גורם לחסימה של הסיגנל העצבי המועבר לבלוטות הזיעה המורה להפריש את נוזלי הזיעה.

הפרוצדורה עצמה, מבוצעת בהרדמה מקומית. בבתי השחי ע"י מריחת קרם הרדמה (אמלה) כשעה לפני הטיפול. באזורי כפות הידיים והרגליים לעיתים, יש צורך לבצע בלוק עצבי כדי להרדים את המקום. מבוצעת סידרה של דקירות שטחיות במחט דקיקה, במרווחים קבועים. משך הטיפול בין 20-30 דקות. כשבוע-שבועיים לאחר הטיפול קיימת הפחתה משמעותית של הזעת היתר. הטיפול הינו זמני ומתבצע במרווחים של 6-12 חודשים.

כיצד אפשר להפחית הזעת יתר?

ראשית יש לנסות ולפתור זאת ע"י שינוי אורח החיים. רצוי להוריד במשקל: מלבד אנשים בעלי משקל רב, גם אנשים בעל עור שמן נוטים להזיע יותר מכיוון שהשומן מבודד. יש להימנע מעישון ולהגביל שתיית קפאין - שניהם יכולים להעלות את קצב המטבוליזם בגוף ולהגביר זיעה. כמו כן מומלץ ללבוש בגדים קלים ודקים, רצוי בגדים העשויים כותנה מלאה.

ד"ר מיכאל שוחט, מומחה לרפואת עור, ברשת מרפאות כללית אסתטיקה

לפרטים נוספים : כללית אסטיקה- 2829*

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה