אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) מחקר רפואי > ניתוחי הרזייה

ניתוחי הרזייה מסייעים להחלמה מסוכרת


19.02.08
המחקר הראשון מסוגו אשר מבצע השוואה בין טיפול ניתוחי לבין טיפול באמצעים תרופתיים ותזונתיים

פריצת דרך אמיתית בשינוי התפיסה הציבורית כלפי ניתוחי הרזייה, כאשר מדובר במניעת מחלה קשה כל כך כסוכרת.

מאת ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה, מנהלת מלב"י המרכז לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת אסיא מדיקל, במתחם אסותא

אחת החדשות המרעישות של העולם הרפואי בשבועות האחרונים היא העובדה כי ניתוחי הרזייה משפיעים לטווח ארוך לא רק על משקלם של המטופלים אלא גם מסייעים להם להחלים ממחלת הסוכרת.

על פי מחקר חדש, המתפרסם בגיליון ינואר של העיתון הרפואי JAMA, התערבות ניתוחית במשקל יתר קיצוני היא הדרך הטובה ביותר להחלים מסוכרת מסוג 2.

נתונים מדהימים נאספו מקבוצה של 60 מטופלים שמחציתם עברו ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת ובמקביל טופלו בסוכרת ומחציתם הונחו לשינוי בהרגלי האכילה והחיים ובמקביל טופלו בסוכרת אך לא עברו ניתוח להרזייה.

כל המטופלים שנבחרו למחקר סבלו מהשמנה עם ערכי BMI בין 30 ל 40 וכולם סבלו מסוכרת מסוג 2 שאובחנה בשנתיים האחרונות.

במחקר נמצא כי 73% מהמטופלים שעברו ניתוח הצרת קיבה באמצעות טבעת הראו ריפוי של מחלת הסוכרת. כלומר, כל סימני המחלה נעלמו באותם חולים במעקב של שנתיים מיום הניתוח.

בניגוד לכך, רק 13% מן המשתתפים אשר טופלו באמצעות שינוי תזונתי ושינוי הרגלים בנוסף לטיפול תרופתי של הזרקת אינסולין או תרופות אחרות, הראה לאחר כשנתיים את אותם הסימנים של העלמות המחלה.

הסיכוי להירפא מסוכרת נמצא גבוה פי 5.5 באותם מטופלים שעברו הצרת קיבה באמצעות טבעת.

המחקר הראה כי חולי הסוכרת אשר עברו הצרת קיבה באמצעות טבעת ירדו במשקלם באופן דרמטי לעומת חולים אשר לא טופלו באמצעות הניתוח.

חולים שנותחו איבדו כ 20.7% ממשקל גופם לעומת כ 1.7% של אובדן משקל של הקבוצה אשר טופלה באמצעות דיאטה.

סוכרת מסוג 2 היא סוכרת הנגרמת לרוב כתוצאה מהשמנת יתר קיצונית והוכח כי החולים בה יכולים להיפטר לחלוטין מכל תסמיני המחלה על ידי ירידה דרמטית במשקלם.

ואולם ידוע כי מרבית החולים בסוכרת מסוג 2 אשר הורידו ממשקלם כתוצאה משינוי הרגלי תזונה וטיפול תרופתי, לא הצליחו לשמור על משקלם החדש לאורך זמן, העלו אותו ולפיכך החזירו לעצמם את תסמיני המחלה.

חולים כרוניים בסוכרת אשר סובלים ממנה במשך תקופת זמן ארוכה יותר לא בהכרח ירפאו לחלוטין אך גם אצלם צפויה הטבה וירידה במינון התרופות.

הניתוח אשר בוצע על הנחקרים הינו הצרת קיבה באמצעות טבעת, ניתוח המסייע למטופלים להרגיש הרגשת שובע בתוך זמן קצר לאחר תחילת האכילה.

הקשר בין הניתוח לבין העלמות הסוכרת באחוז גבוה כל כך של המטופלים ידוע זה מזמן לרופאים, אבל זהו המחקר הראשון מסוגו אשר מבצע השוואה בין טיפול ניתוחי לבין טיפול באמצעים תרופתיים ותזונתיים.

תוצאות המחקר תומכות בטענות של רופאים רבים הרואים בהליך ניתוחי זה צורך הכרחי לניצחון במלחמה בסוכרת.

ניתוח טבעת יכול להיטיב גם עם אותם מטופלים שאינם מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר קיצונית אלא רק מהשמנת יתר ברמות פחותות יותר.

נדמה כי עבור רופאים רבים הבשילה כעת העת לחקור את הניתוח כאופציה למלחמה בסוכרת גם במטופלים עם השמנה שאינה קיצונית.

היתרונות הגלומים בניתוחי ההרזייה מתבררים עם הזמן, ואין ספק שישנה פריצת דרך אמיתית בשינוי התפיסה הציבורית כלפיהם במיוחד כאשר מדובר במניעת מחלה קשה כל כך כסוכרת.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה