אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) גיל הזהב >

מניעת נפילות בגיל המבוגר


21.11.18
מניעת נפילות בגיל השלישי וטיפול בנזקים

לצד היתרונות שמביא איתו הגיל השלישי, כמו הפרישה לפנסיה ושפע של זמן לבילוי עם הנכדים, לטיולים, לפיתוח תחביבים ועוד, ישנן גם כמה סכנות שמביא עלינו הגיל השלישי וכדאי מאוד לשים לב אליהן.

אחת מהסכנות הנפוצות ביותר היא סכנת הנפילה. כאשר יכולת השיקום נפגעת, ורוב מערכות הגוף שלנו הולכות ונשחקות, כמו מערכות העצבים, השרירים והשלד, כל מעידה קטנה עלולה להפוך לסיבוך רציני ולהסב נזקים גופניים ונפשיים ארוכי טווח.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש שנפילות בגיל מבוגר הן לא גזירת גורל, אלא תופעה שניתן לצמצם, למנוע, ובמקרה הצורך להשתקם ממנה בהצלחה ולשוב לקו הבריאות.

טיפולי פיזיותרפיה הוכחו כיעילים במיוחד לטיפול שיקומי מנזקי נפילות, לשיכוך כאבים וחיזוק הגוף. הטיפולים מסייעים גם בשמירה הקריטית על הבריאות וגם בהעלאת הביטחון העצמי במרחב, שעוזר מאוד במניעת נפילות בגיל המבוגר.

נזקים כתוצאה מנפילות בגיל השלישי

לפני שנסביר על הנזקים שעלולים להיווצר, כדאי לציין שככל שאנחנו מזדקנים, יותר ויותר ליקויים מופיעים בפעולות הבסיסיות של הגוף שלנו. כך שלא מדובר רק ברגישות הגבוהה של גוף האדם לפגיעות, אלא גם בירידה ביכולות הגוף עצמו.

ירידה זו באה לידי ביטוי במהירות תגובה איטית יותר לסכנות אשר צצות לפתע במרחב, ירידה ביכולת השמיעה והראייה, וכמובן ביכולת הייצוב של הגוף. אם נוסיף לכך את העובדה שהגוף שלנו משתקם לאט, עם יותר סיבוכים אפשריים, נגיע למסקנה שאין תחליף למניעה.

הנזקים הנפוצים כתוצאה מנפילה הם שברים בנקודות שונות בגוף, כמו בעצמות כף היד, הירך והאגן. כל שבר בגיל הזהב הופך למורכב הרבה יותר לאיחוי, כשכמובן מעבר לכך חשוב להשיב את יכולת התנועה לאיבר הפגוע.

נפילות גם עלולות לגרום לפציעות ודימומים, בין אם מדובר בפצע פתוח או פגיעה ודימום פנימיים. במקרים רבים יהיה צורך בניתוח להפסקת הדימום, מה שעלול להציב את המטופל המבוגר בסכנה.

גם כשלא נוצר נזק המעמיד בסכנה מיידית את הגוף, נפילות עלולות להוריד מאוד את איכות החיים של אדם מבוגר, אשר עלול למצוא עצמו מתקשה פעם אחר פעם להתייצב ולהיעמד על רגליו באופן עצמאי.

נפילות יכולות גם להוריד באופן משמעותי את הביטחון העצמי, מה שמוביל לפחות תנועה ועצמאות במרחב. הפחד והחרדה מנפילה, מנזקים גופניים ומחוסר האונים פוגעים לעיתים לא פחות מנזקים גופניים.

מניעת נפילות בגיל השלישי וטיפול בנזקים

נפילות עלולות להפוך למטרד קשה וקיומי עבור האוכלוסייה המבוגרת. הנזקים מגוונים ופעמים רבות ארוכי טווח. מספיקה נפילה אחת מסוכנת כדי לפגוע ברמת החיים באופן בלתי הפיך, לכן יש לעשות הכל על מנת למנוע נפילות מלכתחילה.

מניעת נפילות בגיל השלישי נעשית בין היתר על ידי הגברת המודעות לסכנות הקיימות במרחב. אם מדובר בפנים הבית, הרי שמומלץ ליצור סביבה בטוחה ונקייה מחפצים אשר עלולים להוות מכשול לאדם מבוגר.

מחוץ לבית כדאי להגביר ערנות, לבחור במסלולי הליכה בטוחים ולהיות במודעות גבוה ליכולות הגופניות שלנו. אם לדוגמא נוטלים תרופות שפוגעות בערנות ובחדות, אז מוטב להיזהר עוד יותר מהרגיל.

חיזוק מערכות ואיברי הגוף יסייעו גם במניעת נפילות וגם במניעת נזקים. טיפולים פיזיותרפיים מספקים תרגילים שונים לחיזוק איברים החיוניים לשמירה על היציבות, או כאלה אשר הופכים לרגישים יותר עם בוא הזקנה.

השמירה על הבריאות בגיל השלישי אינה דורשת רק מודעות גבוהה לסכנות והיערכות של הסביבה והמרחב, אלא גם עבודה גופנית שתבטיח איברים חזקים יותר, גוף יציב יותר ואיכות חיים אשר מאפשרת לאדם מבוגר רק לחיות, אלא גם ליהנות מהגיל השלישי.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה