אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) כירורגיה > לראשונה בישראל

משתל עצב ביולוגי (אלוגרפט) שהוטס מבנק רקמות בארצות הברית


5.9.14
הושתל בהצלחה במרכז הרפואי זיו

לראשונה בישראל, במרכז הרפואי זיו בצפת, בוצע בהצלחה ניתוח השתלת עצב באמצעות משתל עצב ביולוגי (אלוגרפט). את ניתוח השתלת העצב ביצעו מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי זיו, פרופ' אלכסנדר לרנר וד"ר חיים כצבמן, מומחה לכירורגיית כף היד במחלקה.

משתל העצב הביולוגי, שנתרם על ידי חברת פורטיס, הוטס לישראל מבנק רקמות בארצות הברית בקונטיינר מיוחד בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות.

השימוש בשתל עצב ביולוגי מאפשר ניתוח קל הרבה יותר, פחות כאבים וצלקות וללא צורך בשימוש בעצב בריא ומתפקד ממקום אחר בגופו של המנותח. עד עתה בוצעו בישראל ניתוחי השתלת עצב רק באמצעות רקמה עצמית של המנותח, שנלקחה מחלק אחר בגופו, בו התחושה והתנועתיות פחות משמעותיים. כלומר- קיים צורך באזור ניתוחי נוסף ממנו נלקח עצב בריא ומתפקד לצורך השתלה באזור הפגוע. פעולה זו עלולה לגרום מגבלה או חוסר תחושה באיבר מתפקד, מאריכה את משך הניתוח ויוצרת פצע פולשני נוסף הזקוק לזמן החלמה, שבסופו נותרת צלקת בגופו של המטופל.

בתהליך החדש בשימוש משתל עצב ביולוגי קיים שימוש ברקמה ביולוגית המתקבלת מתורם ועוברת עיבוד, בתהליך הנקרא נרב-אלוגרפט (Nerve Allograft). המשתל הביולוגי משלים את החלק החסר בעצב הפגום, ומאפשר לתאי עצב לגדול לתוכו, ללא צורך בהתערבות ניתוחית נוספת בגוף המטופל, ואובדן התפקוד של עצב אחר בריא.

לאחר שהמשתל נקלט, הוא הופך לרקמת עצב עצמית של המטופל ומחזיר לאיבר הפגוע את התפקוד התנועתי והחושי החסרים. כאמור, משתלי העצב הביולוגיים מסופקים על ידי בנק רקמות הנמצא בארצות הברית וזכו לכל האישורים הדרושים על ידי ארגוני הבריאות בארצות הברית, אירופה ומשרד הבריאות הישראלי.

פרופ' אלכסנדר לרנר, מנהל מחלקת אורטופדיה במרכז הרפואי זיו אומר, כי פגיעות במערכת העצבים הינן בעיה אורטופדית קשה, במיוחד כאשר קיים מחסור משמעותי בעצב הפגוע. הניתוח בוצע בפצוע קשה שהובא מהקרבות בסוריה, אשר מהפגיעה נוצר מחסור משמעותי בעצב חשוב לתנועה ותחושה בזרוע ימין, שהתרסקה כתוצאה מפיצוץ. "ניתוח השתלת העצב בוצע לראשונה בישראל על ידי שימוש בתרומת עצב מבנק עצבים בארה"ב. מדובר במקטע עצב גדול מתורם שנפטר ונמצא מתאים, באורך של 7.5 ס"מ, אשר התקבל כתרומה הומניטרית של חברת פורטיס. משתל העצב שהתקבל מתורם חוסך את הצורך בניתוח מורכב יותר בו יש צורך להשתמש בעצב שנלקח מחלק אחר בגופו של המנותח ופגיעה באיבר אחר בגופו. הניתוח עבר בהצלחה ולאחר תקופת החלמה יוכל הפצוע לשוב ולהזיז את הזרוע הפגועה" אומר פרופ' לרנר.

אתר מרכז רפואי זיו - http://www.ziv.org.il/
 
צילום - באדיבות המרכז הרפואי זיו
 
גיל מאור - 04-6930530 יעל שביט תקשורת

תגיות: השתלות, עצב ביולוגי
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה