רפואה אלטרנטיבית – יתרונות וגישות

1.5.18
גישותיה השונות של הרפואה האלטרנטיבית
בשנים האחרונות נראה כי יותר ויותר אנשים זונחים את הרפואה הקונבנציונאלית ופונים אל שיטות הטיפול של הרפואה האלטרנטיבית. במאמר זה, אפרט יותר על מהות הרפואה האלטרנטיבית, היתרונות שבה והגישות השונות שהיא כוללת.

רפואה אלטרנטיבית

הרפואה האלטרנטיבית כוללת מגוון רחב של טיפולים גופניים, שאינם נתמכים בספרות המדעית. הטיפולים הללו בדרך כלל אינם כלולים במסגרת הרפואה המודרנית ולכן, גם המטפלים הם אינם בעלי הסכמה רפואית. הטיפול האלטרנטיבי הוא בדרך כלל משלים את הרפואי והוא מתבסס על טיפולים הנתמכים יותר על אמונה מאשר הוכחות מדעיות.

פופולריים:

יתרונותיה של הרפואה האלטרנטיבית

ברפואה זו, בשונה מהרפואה המודרנית, המטפל מתייחס לאדם בשלמותו ולא רק למחלה הספציפית ממנה הוא סובל. הרפואה הזאת נותנת מענה לא רק לבעיות גופניות, אלא גם לצרכים הרגשיים והרוחניים של המטופל. כך למשל, אנשים רבים מכינים לעצמם תה קמומיל כאשר הם סובלים מכאבי גרון. בשנים האחרונות נראה כי הרפואה האלטרנטיבית נכנסת גם אל קופות החולים של הרפואה המרכזית, כאשר יותר ויותר רופאים מאמינים בטיפולים משולבים של הרפואה המסורתית עם הרפואה האלטרנטיבית. מכאן, שרופאים רבים פונים גם ללמוד שיטות שונות של הרפואה האלטרנטיבית.

גישותיה השונות של הרפואה האלטרנטיבית

הרפואה האלטרנטיבית כוללת שני תחומי טיפול מרכזיים: האחד, מוצרים טבעיים – ביניהם: ויטמינים, צמחי מרפא, תוספי תזונה ומינרלים. והשני, טיפול בגוף ונפש – הכוללים: דיקור, עיסויים, יוגה, אקסס בארס וטכניקות הרפיה שונות.
אדם אשר סובל ממתחים ולחצים יומיומיים רבים, יכול לנסות את שיטת האקסס בארס: שיטה זאת מתמקדת בטיפול בגוף ובנפש, כאשר המטפל נוגע במספר נקודות בראשו של המטופל על מנת לשחרר אנרגיה לא רצויה. לאחרונה, נראה כי מערכות הרפואה האלטרנטיבות משלבות את השיטות השונות. כך למשל, מטפלים רבים ממליצים על טיפול בעזרת דיקור, בשילוב עם צמחי מרפא שונים.

מעמדה החוקי של הרפואה האלטרנטיבית בישראל

בישראל, הרפואה אלטרנטיבית איננה נלמדת במסגרת תואר אקדמאי ולכן לימודים אלה אינם מאושרים או מוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה, מתוך ההנחה כי לרפואה זאת אין בסיס מדעי. לכן, קמו מכללות פרטיות רבות, אשר מלמדות את הרפואה האלטרנטיבית ובסיום הלימודים מקבלים הבוגרים תעודת הסמכה כמטפלים. כמובן שעל הסטודנטים חלה החובה להפגין מיומנויות מקצועיות רבות בטכניקות מגוונות, על מנת להשתלב בהצלחה בענף.

בנוסף, ניתן לראות כי יותר ויותר קופות חולים מממנות או מציעות חלק מהטיפולים כטיפולים משלימים לרפואה המודרנית ואף רופאים מפנים את הקליינטים שלהם לעשות את הטיפולים הללו. לכן, מכללות פרטיות רבות שואפות ליצירת שיתופי פעולה עם קופות חולים, על מנת לתת לסטודנטים שלהם תקופת התמחות מסוימת טרם כניסתם אל העולם האמתי. יתרה מכך, שיתופי פעולה של מוסדות המלמדים רפואה אלטרנטיבית עם קופות החולים, יכולים להוות הזדמנויות עבודה מעולות לסטודנטים שסיימו בהצלחה יתרה את הלימודים.