קשקשים: המדריך המלא – כל מה שרצית לדעת – דר' להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

קשקשים, מסתבר, הם בעיה שכיחה מאוד. מתוצאות סקר שערך הד אנד שולדרס, המותג המוביל בעולם בתחום, בקרב רופאי עור בכירים, עולה כי 98% מהם הצהירו, כי המטופלים שלהם פונים אליהם לעיתים קרובות עם בעיות קשקשים. אל נתון זה, מצטרף מחקר אחר שנעשה בישראל ומלמד כי 51%!!! מהאוכלוסייה סובלים מקשקשים. אגב, אנחנו לא לבד, מחקר דומה, שנערך בספרד, מצא כי 7 מתוך 10 אנשים (ללא הבחנה בין נשים לגברים) סבלו מבעית קשקשים בשלב כלשהו בחייהם.

גם התפיסה שלנו את הקשקשים ברורה. אנו רואים בהם בעיה, אשר יש בה השפעה על הערכתנו העצמית ורמת הביטחון שלנו. כך לדוגמא, על פי מחקר עולמי רחב היקף, שנערך ברחבי אירופה ואסיה, ע"י מותג השיער הד אנד שולדרס, עולה כי כאשר מדובר בשיער, אין דבר המפחיד גברים בשערם, יותר מקשקשים: שיעור משמעותי של 20% מהן אומר שבעיות קשקשים גורמות לו להרגיש פחות בטוח במפגש עם אנשים אחרים ואין זה משנה עם אלו נשים או ממונים וכפיפים בעבודה. יתרה מזאת 56% מהגברים סבורים שקשקשים היא הדרך הבדוקה להבריח נשים!!!.

אך מסתבר, שבכל אופן, יש הבדל בין איך שאנו תופסים את הקשקשים שעל ראשנו, לאייך שאנו תופסים קשקשים של אחרים. בעוד שאצל אחרים הקשקשים נתפסים כסימן לחוסר היגיינה אישית, הקשקשים שלנו נתפסים כדבר שהוא תוצאה של גורמים חיצוניים. מעין מכת גורל- שאין מה לעשות נגדה.

האמת, רחוקה מאוד. קשקשים הינה בעיה פתירה מאוד וכזו שהיעלמותה תשפר את חיינו ללא הכר

מהם הקשקשים?

קשקשים הם מצב כרוני של עור הקרקפת המתאפיין בקילוף מופרז ולעיתים גירוד. בקרקפת כמו בעור הגוף, נוצרים כל הזמן תאי עור חדשים ברמה הנמוכה ביותר של האפידרמיס ועולים בהדרגה אל פני העור. במהלך התהליך הזה הם משתנים והופכים לסוג מיוחד של תאים המכילים בעיקר חלבון שנקרא קראטין. תאים אלו יוצרים את השכבה העליונה של הקרקפת שלנו ושל העור שעל פני הגוף. שם הם משתטחים ונושרים באופן שאינו נראה לעין. תנועת התאים האלו לשכבת העור העליונה נמשכת כ-20 ימים. במצב של קשקשים, תנועת התאים מואצת ונמשכת בין 7 ל- 14 ימים בלבד. כתוצאה מכך, במקום לנשור כתאים בודדים באופן שאינו נראה לעין, תאים אלה נושרים באגדים גדולים של מאות או אלפי תאים ומקבלים צורה של 'פתיתים לבנים'.

מהו הגורם הראשוני לקשקשים?

אצל כל אחד מאיתנו שוכנת בעור הקרקפת ממשפחת פטריות הקרויה Malassezia . פטריות אלה ניזונות מהחלב (sebum – שמנים טבעיים של העור) ויוצרת תוצרי לוואי מטבוליים (ביניהן חומצות שומן חופשיות) הגורמות לגירוי הקרקפת ולהתרבות מואצת של תאי העור. ההשערה היא שיש יחס ישר בין גודל אוכלוסיית הפטריות לבין חומרת הקשקשים. ואולם, הסיבה שבני אדם מסוימים מגיבים לפטרייה בגירוי וקילוף בעוד שאחרים אינם מגיבים בצורה זו עדיין אינה ברורה.

פופולריים:

האם ישנם, גורמים נוספים המביאים להחמרה בתופעת הקשקשים?

כן! קשקשים בקרקפת יכולים להיות מושפעים גם מנטיה גנטית אולם, לא בהכרח. בנוסף מזג אוויר יבש יכול להחמיר את המצב. עור הקרקפת יכול גם להתייבש עקב שימוש בתכשירים קוסמטיים לא מתאימים, מהליכה מרובה לים ובריכה, מחפיפות תכופות מדי וכד'. עוד השפעות מתקבלות כתוצאה מהורמונים היגיינה גרועה, ייצור מוגבר של חלב בעור והשפעות תזונתיות.

מהי קרקפת מאוזנת?

קרקפת מאוזנת היא קרקפת שעורה אינו יבש מדי או שמנוני מדי ונקי מקשקשים או מהפרעה כלשהי של השיער/הקרקפת. אנשים הסובלים מקשקשים נוטים להרגיש גירוי בקרקפת. במצב של קרקפת מאוזנת עור הקרקפת אינו מתוח ומגורה אלא רך וגמיש. מחקרים מראים כי קרקפת שאינה סובלת מקשקשים דומה מאוד לעור שעל פני הגוף בעוד שקרקפת שסובלת מקשקשים שונה באופן מבני (התאים נוקשים יותר ומכילים יותר שמן). קרקפת מאוזנת היא לא רק בריאה יותר אלא גם יפה יותר. גירוי וגירוד הנגרמים מקשקשים עלולים לגרום לנזק מכני לשורשי השיער ולפיכך לגרום לשיער להראות עמום וחלש ובסופו של דבר שביר. אם הגירוד בקרקפת חזק מאוד, חלק מהשערות עלולות להישבר ליד השורש.

האם קרקפת יבשה היא גם קרקפת הסובלת מקשקשים?

לא בהכרח! יש הרבה אנשים הסובלים מקשקשים והם גם בעלי קרקפת יבשה, לעומת זאת, לחלק מהאנשים הסובלים מקשקשים דווקא קרקפת שמנונית ושיער שמן.כמו כן לעיתים עור הקרקפת יבש בלי קשקשים כלל. בשלושת המצבים הללו עלול להופיע גירוד מטריד בקרקפת.

האם קשקשים בראש הם תופעה תקינה או מהווים מחלה?

חשוב לדעת שקשקשים בראש זה דבר נפוץ ושכיח שלא מהווה מחלה בפני עצמה. אולם, הרבה פעמים קשקשת בקרקפת יכולה להיות סימן למחלות עור שונות כגון: סבוריאה, פסוריאזיס, פטרת של הקרקפת ועוד. לרוב, בקשקשת רגילה, שימוש בשמפו מתמחה מסייע. במידה והאדם סובל מריבוי קשקשים כדאי עבורו לפנות לרופא עור לצורך אבחון ולשם המלצות לגבי טיפול מעמיק.

האם נכון השמועה כי קשקשים מחמירים במתח?!

יש מחלות עור שונות (כגון פסוריאזיס, סבוראיק דרמטיטיס) שעלולות להחמיר גם במצבי מתח. מחלות אלו יכולות להתבטא גם בקשקשים ע"פ הקרקפת. לגבי קשקשת שלא קשורה למחלות עור- הנושא עדיין שנוי במחלוקת ויתכן שמתח אכן מחמיר קשקשת.

האם קשקשים זה מדבק? חד משמעית- קשקשת איננה מדבקת!!

האם יש אוכלוסיות הסובלות יותר מקשקשים?

קשקשת הינה תופעה נפוצה מאוד אצל כולם- גברים, נשים, ילדים וקשישים. אין תת אוכלוסיה הסובלת יותר מאחרים (כקבוצה). הקשקשים נוטים להופיע בתחילה בקרב צעירים (בד"כ מתבגרים בני 16-17) ושכיחותם יורדת בקרב קבוצות גילאים מבוגרות יותר, במיוחד לאחר גיל 65.

האם יש מה לעשות נגד הקשקשים?

קשקשת היא לרוב כרונית, אולם במרבית הפעמים ניתן לטפל בה ביעילות, עם קצת סבלנות וכמובן עקביות. בשוק נמכרים מוצרי שמפו לטיפול בבעיה. חלקם מכילים תרכובת אבץ בעלת השפעה אנטי פטרייתית ואנטי חיידקית שנלחמת בפטרייה ומפחיתה את הקשקשת. רבים טועים לחשוב כי שימוש בשמפו נגד קשקשים לעיתים קרובות יפתור את הבעיה. למעשה החפיפה, מטפלת בפטרייה באופן זמני אשר יחזיק מעמד עד החפיפה הבאה. חשוב להשתמש בשמפו נגד קשקשים באופן קבוע כיוון שאין דרך לחסל לחלוטין את הפטרייה שגרה באופן קבוע על הקרקפת. לכן גם כדאי לדעת, הפסקת השימוש בשמפו תביא, במקרים רבים, להתחדשות הקשקשים.

במקרה של בעיית קשקשים חריפה, חשוב מאוד לקבל גם המלצה מרופא עור- לעיתים הטיפול מורכב משימוש הן בשמפו רפואי והן משמפו ללא מרשם

לסיום, ישנם טיפים לאלו הסובלים כבר מקשקשים?

קודם כל , מומלץ ללבוש בגדים בהירים. בגדים כהים מבליטים את הבעיה. כדאי גם שצבע השיער יהיה בהיר יותר. חשוב להקפיד על שטיפת כל השמפו מהשיער, יש להמשיך לשטוף את השיער גם כשנדמה שהוא נקי מהשמפו.

בנוסף, כדאי להקפיד לא לאסוף את השיער כשהוא רטוב וכן להימנע ממשיכה הדוקה של השיער לפרקי זמן ארוכים- דבר שיכול להחמיר את נשירת השיער.