צמחי מרפא המסייעים להורדת לחץ דם גבוה – שרון קוצר – הרבליסט קליני ומנהל מחקר ופיתוח בחברת 'ברא צמחים'

מה הוא לחץ דם גבוה?

לחץ דם גבוה המכונה גם "הרוצח השקט" הינו מצב בו הלחץ שמפעיל הדם על דפנות העורקים הוא גבוה במיוחד, הדם מוזרם דרך מערכת כלי הדם על ידי פעולת שאיבה ודחיסה של הלב. ללא ביצוע בדיקה, לא ניתן לדעת אם מצב לחץ הדם בגוף הוא תקין. לחץ הדם יכול לעלות באופן זמני כתוצאה מפעילות גופנית, מתח, התרגשות, רגשי כעס אך אם המצב בגוף תקין, הוא יחזור בדרך כלל לרמתו התקינה בחלוף האירוע.אצל רוב בני האדם, לחץ הדם עולה, עם העלייה בגיל. ממצב של יתר לחץ דם יכולים להתפתח עיוותים בדפנות העורקים והם עלולים להפוך לדקים או להתעבות ולהיות צרים ולא גמישים, הלחץ הרב גורם לעומס על הלב.

גורמים עיקריים המשפיעים על עלייה בלחץ הדם

אחד הגורמים העיקריים ליתר לחץ דם הוא עודף משקל. השמנת יתר משפיעה על מערכת העצבים וגורמת לשינויים במערכת ההורמונאלית. עודף משקל קשור לרמות שומנים גבוהות בדם, המהוות גורם סיכון למחלות לב וכלי דם. כך גם, תזונה עתירת סוכרים, שומנים ומלח, כאשר רמות גבוהות של שומן וסוכר פוגעות בכלי הדם. צריכה מוגזמת שלאלכוהול וקפאין- הקפאין והאלכוהול גורמים להתייבשות, הגורמת לכיווץ כלי הדם ועקב כך לעלייה בלחץ הדם. חוסר פעילות גופנית, ככל שאדם עושה יותר פעילות גופנית, השרירים יותר פעילים, דורשים יותר דם, וכך הנימים בהם יותר פתוחים ויחזיקו יותר דם. עישון סיגריות הגורם להפרשת יתר של אדרנלין הגורם לעלייה בלחץ הדם. וכמובן, מתח נפשי ולחץ, מצב של סטרס מתמשך, מתחים וחרדות מובילים ליתר לחץ דם.

פופולריים:

איך מסייעים צמחי מרפא בהורדת לחץ דם גבוה?

צמחי המרפא תומכים במערכת העצבים במצבי מתח נפשי ובמקביל פועלים להרפיית שרירי השלד, אלו משרים תחושת רוגע כללית, פיזית ונפשית. בנוסף, צמחי המרפא, תורמים להרפיית הטונוס של כלי הדם ובכך הם מסייעים לוויסות לחץ דם גבוה. הצמחים תורמים לשיפור זרימת הדם בכלי הדם ההיקפיים ובעורקים הכליליים שבלב ולהזנה טובה של הרקמות ברכיבים חיוניים. בנוסף, להורדת לחץ דם גבוה משמשים צמחי המרפא להסדרת דופק מהיר, לטיפול בחרדות ובאי-שקט נפשי ומסייעים לטיפול בקשיי שינה.

צמחי מרפא המסייעים להורדת לחץ הדם

דבקון לבן (Viscum album)

לדבקון הלבן פעילות המסייעת בהורדת לחץ הדם הגבוה, מסדירה דופק ומרגיעה והוא משמש כחלק מהטיפול במחלות כלי דם ולב, מצבי עייפות וחרדה. במחקר עדכני נצפתה יכולת הורדה של לחץ דם עורקי בעזרת מתן כמות נמוכה של מיצוי מהצמח וללא תופעות לוואי. מהמחקר עולה כי ההשפעה המיטיבה של הצמח על כלל מערכת כלי הדם והלב הינה הדרגתית אך היא נמשכת לתקופת זמן ארוכה יותר בהשוואה לטיפול התרופתי המקובל. הדבקון מותווה לטיפול בתעוקת לב, לב מוגדל, טרשת עורקים, דופק מהיר ומתח נפשי.

גרין מגמה (Green Magma)

עשב שעורה אורגני, המכיל בתוכו מיצוי אורגני של עלי עשב שעורה צעירים עם רכיבים תזונתיים חשובים כגון: נוגדי חימצון, ויטמינים, מינרלים, חלבונים ועוד. מיצוי עשב השעורה תורם משמעותית לשמירה על בריאות הגוף. גרין מגמה מופק בתהליך ייצור מתקדם וייחודי השומר על הרכב תזונתי עשיר ביותר ומבטיח יכולת ספיגה גבוהה.

סקוטלריה (Scutelaria laterifolia)

הסקוטלריה הינו צמח התומך במערכת העצבים. הוא מרגיע במצבי מתח, חרדות ואי שקט ומסייע בטיפול בקשיי שינה. בנוסף, הוא גורם להרפיית טונוס כלי הדם ובכך מסייע להורדת לחץ דם גבוה. הצמח מתאים במיוחד לטיפול בלחץ דם גבוה על רקע מתח נפשי ועצבנות.

פרחי תרזה (Tilia corodata)

לפרחי התרזה תכונות מרגיעות, והם משמשים למניעה ולטיפול בלחץ דם גבוה על ידי הרפיית טונוס כלי הדם ועל ידי פעולת שיתון. הפרחים אף משמשים למניעה ולטיפול בטרשת עורקים. השימוש בפרחים יוצר הרפיה כללית של הגוף, תוך הפחתה של רמות חרדה ומתחים. כפועל יוצא מכך, תורם הצמח באופן ישיר לתחושת רוגע ולשיפור במצב הרוח, והוא מתאים לטיפול בחוסר שקט כללי הגורם למתח ולכיווצים בגוף, בכאבי ראש ובמגרנות הנובעים ממתחים ועצבנות וכן להסדרת הדופק במצבי דופק מהיר.

פרחי עוזרר (Crataegus mono.)

העוזרר משמש כצמח מפתח לחיזוק הלב וכלי הדם ומחקרים רבים תומכים בפעילותו הרפואית. העוזרר פועל להרחבת העורקים הכליליים ולשיפור זרימת הדם בהם. הוא תורם להזנה טובה של רקמות הלב, להסדרת קצב לב מהיר ולהורדת לחץ דם גבוה. העוזרר מותווה לטיפול ביתר לחץ דם, במחלת לב כלילית ובטרשת עורקים, בפרט כשאליהן מתלווה אספקט רגשי-עצבי כגון חרדות, חוסר שקט ועצבנות, פלפיטציות, תעוקת חזה, הפרעות שינה ומצב רוח ירוד. מחקרים מצאו כי נטילת עוזרר שיפרה את סיבולת לב, את קצב הלב ותסמיני קוצר נשימה ועייפות כרונית.

ולריאנה (Valeriana edulis)

לולריאנה שימוש מסורתי רב שנים כצמח התומך במערכת העצבים. לצמח פעילות מרגיעה, משרת שינה, ומרידה לחץ דם גבוה. שימוש בצמח אף תורם להסדרת דופק מהיר ופלפיטציות. הולריאנה מותווית לטיפול במצבים המאפיינים הצטברות של מתח בגוף בפרט כאשר חרדה או מתח נפשי מתבטאים בסימפטומים פיזיים, כגון שרירים מכווצים או הפרעות שינה. מחקרים הראו כי לצמח השפעה מרפה על כלי הדם ועל ידי כך הוא תורם לירידה של לחץ דם גבוה והוא אף תורם להסדרת קצב לב גבוה במצבי מתח נפשי.

לבנדר (Lavendula ang.)

הלבנדר הוא צמח התומך במערכת העצבים, בעל פעילות משרת רוגע ומרוממת במצבים כגון אי-שקט, חרדות כאבי ראש על רקע מתח ונדודי שינה. הלבנדר אף תורם להרפיית טונוס כלי הדם ועל כן הוא משמש כצמח תומך בטיפול ביתר לחץ דם. הוא פועל באופן הרמוני עם הולריאן במצבים המאופיינים בהצטברות של מתח בגוף על רקע של חרדה או מתח נפשי.