דלקות אוזניים בילדים – שיטות הטיפול ברפואה המשלימה – ד"ר מוטי לוי

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

דלקות אוזניים הן מהמחלות היותר מטרידות וכואבות בקרב תינוקות וילדים. הרפואה המשלימה מציעה שיטות טיפול טבעיות יעילות למניעת הדלקות ולהקלה על הכאב, ואף מעניקה המלצות לתזונה נכונה, חום ואהבה, כחלק מהמרשם הנכון לבריאות האוזניים.

דלקות של האוזן התיכונה נפוצות מאוד בילדים ונוטות לחזור שוב ושוב תוך גרימת סבל רב לילדים ולהוריהם. מדוע מתפתחות הדלקות הללו? קיימות מספר סיבות אולם העיקרית שבהן היא מצב דלקתי באזור האף או הלוע אשר מתפשט לכיוון האוזן דרך התעלה או גורם לחסימת התעלה. ברוב המקרים מדובר במצב זיהומי הנגרם על ידי חיידקים או וירוסים.

ברפואה המשלימה מגוון שיטות טיפול אשר יכולות לסייע בטיפול, הקלה ובעיקר מניעה של דלקות אוזניים חוזרות בילדים.

כמה מילים על האוזן וכיצד היא בנויה

האוזן היא איבר השמיעה ושיווי המשקל ובנויה מאוזן חיצונית, תיכונה ופנימית.

האוזן החיצונית: בנויה כמעין משפך האוסף אליו את גלי הקול. משם עוברים הגלים אל עור התוף אשר מתנודד בהתאם לכך ומעביר אותם לאוזן התיכונה.

האוזן התיכונה: בנויה מחלל המכיל את עצמות השמע. בעזרתן של עצמות אלה, מועברות התנודות המכאניות של עור התוף אל האוזן הפנימית. חלל זה מחובר ללוע בעזרת תעלה קטנה המאפשרת אוורור קבוע של האוזן.

האוזן הפנימית: מתרגמת בעזרת רקמה עצבית מיוחדת את התנודות המכאניות לאותות עיצביים המועברים למוח.

שיטות הטיפול להקלה, מניעה וטיפול בדלקות אוזניים

· נטורופתיה
הנטורופתיה מחנכת אותנו לאורח חיים נכון הכולל תזונה נכונה, תנועה וחיים קרובים ככל האפשר למצב טבעי. הנה כמה דברים שמומלץ לאמץ:

הנקה: מחקרים מוכיחים כי תינוקות אשר ינקו מספר חודשים נוטים לחלות פחות במגוון רחב של מחלות, החל מסכרת וכלה במחלות זיהומיות שונות, ביניהן דלקות אוזניים. על כן, ישנה חשיבות רבה להניק את הילד בחודשי חייו הראשונים.

סביבת המחייה של תינוקות וילדים: מסתבר כי ילדים להורים מעשנים נוטים לחלות יותר בזיהומים בדרכי הנשימה ובדלקות אוזניים ביחס לילדים להורים שאינם מעשנים. העשן מגרה את הריריות ומקטין את יכולת ההתנגדות הטבעית של הריריות לזיהומים.

אהבה וחום לתינוק: נראים לנו דבר מובן מאליו שיש להעניק לתינוק שלנו אלא שיש לכך חיזוק ממקור מדעי – מחקרים מעלים כי הענקת יחס חם לתינוק וקשר טוב עם אנשים, חברים ובני משפחה מקטין את הנטייה למחלות אצל הילד. ההסבר לכך הוא שרמת המתח אצל התינוק המקבל יחס טוב, נמוכה יותר ולכן רמת ההורמונים המופרשים לדם במצבי מתח ולחץ נמוכה יותר (הורמונים אלו כידוע מדכאים את מערכת החיסון).

תזונה: לתזונה יש כמובן משקל רב – צריכה רבה של סוכר תעשייתי כמו עוגות, ממתקים, גלידות, משקאות ממותקים וכדומה גורמת לירידה בתגובת התאים הלבנים ומקטינה את יעילות מערכת החיסון. מכאן הדרך לדלקות אוזניים חוזרות וזיהומים אחרים קצרה. קיימת חשיבות רבה לצריכת ירקות ופירות עשירים בוויטמינים ובעיקר באנטי-אוקסידנטים המשפרים את היכולת להתמודד עם זיהומים.

פופולריים:

· שימוש מושכל בתרופות וצמחי מרפא

אנטיביוטיקה: הנטורופתיה מציעה להורים ולרופאים להשתמש שימוש מושכל באנטיביוטיקה. על פי הנתונים המצויים כיום בידי כל רופא מסתבר כי רק 11 אחוז מהילדים המטופלים באנטיביוטיקה נגד דלקות אוזניים מקבלים טיפול יעיל במחלה.

במספר מדינות כמו פינלנד השימוש באנטיביוטיקה ירד בצורה משמעותית והוא ניתן לילדים שבאמת זקוקים לטיפול. חשוב מאוד שההורים לא ילחצו על הרופא בכל מקרה לאשר את מתן התרופה ולהבין כי טיפול אנטיביוטי לילד יגרום לעמידות החיידק כנגד האנטיביוטיקה. כתוצאה מכך, ביום בו הילד באמת יזדקק לה היא לא תשפיע ואז הדבר עלול להיות כרוך בסכנת חיים.
חוקרים מומחים גורסים כי רצוי לתת טיפול אנטיביוטי רק לילדים המצויים בסיכון להסתבכויות כתוצאה מהמחלה.

שימוש בצמחי מרפא: שימוש בצמחים כמו אכינצאה וחומרים כמו פרופוליס לתקופות קצרות, יכול לסייע ולהקל על מערכת החיסון להתמודד עם המחלה ועם חשיפה לילדים חולים בסביבתנו.

· הומיאופתיה

ההומיאופתיה נחשבת כטיפול היעיל ביותר לדלקות אוזניים חוזרות ברפואה המשלימה. היא מקלה על הכאבים והתופעות הנלוות לדלקת אוזניים בזמן המחלה ומאידך, יכולה לשפר את פעילות מערכת החיסון כך שהמחלה תעלם או לפחות תהיה ירידה משמעותית בתדירות הופעתה.
טיפול הומיאופתי – חשוב לציין – יכול לעזור גם בדלקות אוזניים על רקע ויראלי (אנטיביוטיקה לא משפיעה על וירוסים).
היתרון בתרופה ההומיאופתית הוא בריכוז הנמוך מאוד של החומרים ההופך תרופות הומיאופתיות לבלתי מזיקות גם לתינוקות בני מספר חודשים. יתרון נוסף הוא בחוסר יכולתם של חיידקים לפתח עמידות לטיפול.

טיפול הומיאופתי מונע: ההומיאופת מנסה להגיע להבנת הטיפוס של הילד על ידי בחינה מדוקדקת של אופיו, הרגליו, צורת התנהגותו, מבנהו הגופני ועוד. עם קבלת התמונה השלמה בעקבות הנתונים הללו, מותאמת לילד תרופה הומאופתית אשר פועלת על הילד כשלמות נפשית, רוחנית ופיזית ומשפרת את העמידות שלו.

לדוגמא: "טיפוס כלנית" – מדובר בילד ביישן הנוטה להעלב בקלות, קשור מאוד להורים ולבית ומתקשה להיפרד מהם מדי יום כשהוא הולך לגן. ילד זה עדין מאוד בהתנהגותו , זקוק כל הזמן לחיזוקים ואהבה ומעדיף בדרך כלל מעט חברים טובים.
אצל ילד מטיפוס כזה, קיימת נטייה לנזלות כל החורף, שיעול ודלקות אוזניים חוזרות. ילד זה יטופל בהצלחה רבה על ידי תרופה הומיאופתית בשם PULSATILLA או כלנית.
וזה אינו הטיפוס היחיד כמובן. בהתאם לטיפוסים – קיימות תרופות הומיאופתיות רבות ויעילות לטיפול בכאבי אוזניים בזמן המחלה ורצוי להתייעץ עם רופא הומיאופת על מנת לבצע את ההתאמה המלאה למצב הילד.

· כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה

טיפול מונע לנוזלים באוזניים: כירופרקטיקה ואוסטיאופתיה מסייעים לניקוז הנוזלים מהאוזן התיכונה ובכך מונעים את הנטייה לזיהומים או לירידה בשמיעה כתוצאה מהנוזלים.
לסיכום דלקות אוזניים הינן בין המחלות המגיבות בהצלחה לטיפול ע"י רפואה משלימה ובהחלט מומלץ לנסות כדי למנוע את הסבל הרב שהן גורמות לילד.