בשורה לסובלים מהפרעת קשב וריכוז

בשורה לסובלים מהפרעת קשב וריכוז: התרופה ויואנס (Vyvanse) נרשמה בישראל לטיפול בהפרעת קשב (ADHD) במטופלים מגיל 6 ומעלה. מטופלים שנאלצו עד כה לרכוש את התרופה באישור מיוחד (טופס עפ"י תקנה 29), יכולים מעתה לרכוש אותה דרך הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

הפרעת קשב וריכוז היא כיום ההפרעה הנוירו-התפתחותית השכיחה ביותר. ההערכה עומדת על כ- 5-10% מהאוכלוסייה הכללית הסובלים מההפרעה בישראל ובעולם. ההפרעה אמנם מתחילה בדרך כלל בגיל צעיר אך ממשיכה גם לגיל הבגרות ובהרבה מהמקרים גם אל החיים הבוגרים, ולכן ניתן למצוא אותה בכל שכבות הגיל.

פופולריים:

תסמיניה העיקריים כוללים: קשיי קשב, היפראקטיביות (פעלתנות יתר) ואימפולסיביות. עם זאת, לא כל התסמינים חייבים להופיע כדי לענות על הקריטריונים של אבחנת הפרעת קשב. הפרעת קשב יכולה לבוא לידי ביטוי בכל תחומי החיים. כך, היא עלולה להפריע בלמידה, בעבודה, ביחסים בין אישיים, בזמן עם המשפחה ובפעילויות אחרות. מכאן החשיבות הגדולה לאבחון מוקדם של ההפרעה ולמתן טיפול יעיל ונכון בה כמה שיותר מוקדם, וזאת על מנת למנוע פגיעה נפשית, חברתית, אקדמית שעשויה להגרם למי שאינם מאובחנים או מטופלים, כתוצאה מהתמודדות עם התסמינים ללא טיפול או ליווי.

ויואנס הינו תרופה מקבוצת התרופות המעוררות מסוג אמפטמינים וקיימת במינונים של 30, 50, 70 מ"ג. כמוסת ויואנס מכילה מולקולה במצב לא פעיל (prodrug) שהופכת לפעילה באמצעות תהליך אנזימטי בכדוריות הדם האדומות, עובדה שתורמת רבות ליתרונותיה השונים בנוסף לשיפור בסימפטומים של הפרעת קשב.

יתרונות אלו באים לידי ביטוי בהתחלת פעולה הדרגתית ושמירה על רמה יציבה לאורך היממה. כמו כן, ויואנס בעלת פעילות ממושכת, בילדים עד 13 שעות מהנטילה ובמבוגרים עד 14 שעות, ובכך מאפשר למטופל ליהנות מכיסוי ארוך כולל שעות אחר הצהריים. בנוסף ניתן ליטול את הכמוסה של ויואנס בשלמותה או לפתוח אותה ואת תוכנה להמיס במים, מיץ תפוזים או יוגורט. זהו יתרון משמעותי עבור מטופלים אשר מתקשים בבליעת תרופות. מבחינת תופעות הלוואי, ניתן לומר כי הפרופיל הבטיחותי של ויואנס דומה לתרופות אחרות מקבוצת התרופות המעוררות הניתנות לטיפול בהפרעת קשב. התרופה ויואנס נמצאת בשימוש בארה"ב משנת 2007 ובאירופה משנת 2013.

למידע נוסף אנא פנה אל הרופא המטפל.