אבחון הפרעות קשב (ADHD) – מבוגרים – מוטי כהן, פסיכולוג תעסוקתי מומחה ופסיכותרפיסט

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

הפרעת קשב (ADHD) הינה הפרעה נוירו-התפתחותית שמתחילה בילדות, והשפעות שלה ממשיכות גם בקרב מבוגרים. להפרעת קשב יכולות להיות השפעות רבות על התפקוד היומיומי, החברתי והתעסוקתי. בפועל, כ- 75% מהמבוגרים שיש להם הפרעות קשב – אינם מאובחנים ואינם מודעים לקיומה

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) הינה הפרעה שתסמינים שלה מתחילים עוד בתקופת הילדות, וכיום ידוע כי השפעות שרידיות שלה ממשיכות גם בקרב מבוגרים. במוקד ההפרעה קיימות הפרעות בשימור ובתפקוד הקשב, או התנהגות היפראקטיבית-אימפולסיבית, או שילוב של שניהם. הקשב הפגום בא לידי ביטוי בהפסקה של מטלות, באובדן עניין והסחות, ובמעבר מפעילות אחת לאחרת. ההיפראקטיביות והאימפולסיביות באות לידי ביטוי באי-שקט, רעשנות ודברנות, הבולטים בעיקר בסיטואציות הדורשות שליטה עצמית, בתגובות אימפולסיביות ובלתי מרוסנות, בהתנהגות חסרת עכבות ובחוסר זהירות. מחקרים והערכות שונות מצביעים על שכיחות של 4%-10% באוכלוסייה (בשל סיבות שונות קיימת שונות רבה בין מחקרים שונים), כאשר הרוב המכריע של הפרעות קשב וריכוז מאובחן בקרב בנים. הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה בעלת רקע תורשתי, והמרכיב הגנטי מוערך בכ- 75%, לצד גורמים סביבתיים ואחרים.

הפרעות קשב בקרב מבוגרים (מגיל 18)עלולות להשפיע בצורה מכרעת על התפקוד בצבא, באקדמיה ובקריירה התעסוקתית. לפיכך חשוב ביותר לבצע אבחון מקיף של הפרעות קשה וריכוז (ADHD), בוודאי בילדות ובהתבגרות, אך גם כשמתעורר חשד בתקופות מאוחרות יותר- בקרב מבוגרים.

פופולריים:

השירות הצבאי מהווה לעיתים ציון דרך עבור מתבגרים עם הפרעת קשב. חלקם מצליחים לראשונה לממש עצמם טוב יותר, מקבלים לגיטימציה ותמיכה שוות ערך מאחרים, ובמקומות מסוימים חווים אפילו יתרון יחסי בשל ההפרעה. אחרים, עלולים לסבול בהשתלבות במסגרת המחייבת, בקבלת מרות ובהסתגלות הכללית למערכת הצבאית ולנורמות שמאפיינות אותה.

בקרב מבוגרים עם הפרעות קשב נצפית תמונה עם הבדלים רבים יותר בהשוואה לילדים ומתבגרים. ישנם מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז המצליחים לתפקד ברמה גבוהה מבחינה תעסוקתית. אחרים מתקשים מאד להשתלב ולממש עצמם, מחליפים מקומות עבודה רבים ומתקשים להתמיד תעסוקתית, משתעממים בקלות וחותרים לחפש ריגושים, ובסה"כ מפגינים תת-הישגיות בולטת. בעולם התעסוקה בן זמננו, המאופיין בדרישה להישגיות, הן אקדמית והן תעסוקתית, הפרעת קשב וריכוז מהווה לעיתים אתגר לא פשוט עבור הסובלים ממנה.

בחלק מהמבוגרים עם הפרעת קשב ניתן לראות לאורך השנים התפתחות של קווי אישיות, ובמקרים קיצוניים אף התפתחות של הפרעות אישיות. אחרים מדגימים רמות גבוהות של נוירוטיות וצורך לרצות את הזולת. מבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז נוטים להפגין מרץ, התלהבות, אנרגיה גבוהה (או לחילופין חולמנות), יצירתיות ומקוריות, אך מאידך – בלבול, חוסר ארגון ותכנון, שכחנות ופיזור נפשי. השפעתה של הפרעת קשב וריכוז בקרב מבוגרים עלולה לבוא לידי ביטוי בתחום החברתי, הזוגי, המשפחתי, התפקודי, האקדמי, התעסוקתי. תחלואה נלווית (קומורב ידיות) בקרב מבוגרים הינה שכיחה למדי.

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) צריך להיות טיפול רב-מימדי, ולכלול טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי משולב. בתחום התעסוקתי ניתן להציע גישות טיפוליות מבוססות מחקר, כמו הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית וכן גישות טיפוליות אחרות.

כאמור, קיימת חשיבות רבה ביותר באבחון הפרעות קשב וריכוז. הערכות שונות קובעות כי למעלה מ- 75% מהמבוגרים שסובלים מהפרעות קשב – אינם מודעים לכך, מעולם לא נבחנו ותולים את הקשיים שלהם בסיבות שונות. בשל כך, אבחון הפרעות קשב (ADHD) במבוגרים חשוב ביותר.

משרד הבריאות פרסם תקנות ואמות מידה לאבחון הפרעות קשב וריכוז. עפ"י משרד הבריאות, רק פסיכולוג מומחה או רופא (מומחה בתחום, פסיכיאטר או נוירולוג) מוסמכים לאבחן הפרעות קשב וריכוז (ADHD). לפיכך, חשוב לוודא שהאבחון נעשה רק ע"י רופא מומחה או פסיכולוג מומחה בתחום.