אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר גידי רובינשטיין
פסיכותרפיה.

זאב דניאלי
מחשבים וניהול.

ד''ר בלומנקרנץ חיה
פסיכיאטריה, מורשית לעיסוק בהיפנוזה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות הנפש >

התקפי חרדה – למה וכיצד להתמודד?


20.3.18
להתקפי חרדה עשויים להיות ביולוגיים, סביבתיים, חומרים מעוררים

התקפי חרדה נגרמים כאשר המערכת הסימפתטית בגוף מזהה איום שלא בהכרח קיים. המשמעות בפועל היא שיש המון טריגרים שעלולים להפעיל התקפים מן הסוג הזה, אך מצד שני ניתן להשתמש בתכונות האלה גם כדי להתמודד איתם

השילוב בין תחושה פתאומית של פחד עז ומגוון תסמינים פיזיים מעיד בדרך כלל על התקף חרדה. ההתקף מגיע לשיאו בתוך 10 דקות ונמשך כמה שעות, אך הוא משפיע בצורה דרמטית על איכות החיים.

לעיתים נדרש זמן רב להתאוששות מלאה מהתקף חרדה ואנשים שעברו אותו מתייחסים אליו כחוויה טראומטית. יתרה על כך, הסכנה העיקרית היא שהתקף חרדה עלול לפרוץ בכל גיל והוא שכיח אצל נשים ואנשים עם רמת משכל גבוהה מהממוצע.

זה מה שקורה כשהגוף מזהה איום

הדרך להתמודד עם התקפי חרדה עוברת בסקירה קצרה של הגורמים כפי שידועים למדע. נכון להיום, יש קונצנזוס מדעי סביב העובדה שהתקפי חרדה נגרמים כתוצאה מהפעלה של המערכת הסימפתטית. זו מערכת שתפקידה הביולוגי והאבולוציוני הוא להכין את הגוף להתמודדות עם התקפה אלימה על ידי לחימה, בריחה או קיפאון.

הבעיה היא שבמהלך התקפי חרדה מופעלת המערכת הסימפתטית ללא איום נראה לעין וגם אין פגיעה גופנית שמסבירה סימפטומים כמו דופק מואץ, רעידות, הזעה, כאבים בחזה, תחושת מחנק, סחרחורות וכן הלאה. במילים אחרות, המערכת הסימפתטית אמורה לעזור לנו אך בהתקפי חרדה היא מייצרת נזק מהותי שבא לידי ביטוי בהיבט הפסיכולוגי והגופני.

בנוסף, הגורמים להתקפי חרדה עשויים להיות ביולוגיים, סביבתיים, חומרים מעוררים, נטילת תרופות ועוד. כך למשל נטילת משכנתא מעלה את הסיכוי לחוות התקף חרדה כמעט כמו מוות פתאומי של אדם קרוב, ויש רבים שמעידים על התקפי חרדה בעקבות צריכת יתר של קפאין או לאחר לידת ילד ראשון.

החשיבות של טיפול התנהגותי בהתקפי חרדה

המאפיינים של התקפי חרדה כפי שמתוארים לעיל הם גם נקודת המוצא של האבחון והטיפול. ראשית, אבחון מסודר של התקפי חרדה דורש זיהוי של ארבעה או יותר מרשימה ארוכה של סימפטומים. שנית, ניתן לבחור בין טיפול קוגניטיבי התנהגותי שנחשב לבעל ההשפעה המתמשכת ביותר על התקפי חרדה לבין טיפול שמתבסס על תרופות ממשפחת SSRI.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתחיל בהקניית מידע רלוונטי למטופל. מטרת המידע היא להבהיר למטופלים שבזמן התקף הם אינם נמצאים בסכנה מיידית, ולכן אין סיבה להיבהל בגלל הסימפטומים הפיזיולוגיים. למעשה, אותן תכונות שמפעילות את המערכת הסימפתטית הן אלו שבמסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי גם יכולות לייצר את תחושת הביטחון עבור המטופל.

החלק הפרקטי של הטיפול מורכב מחשיפה לגירויים מאיימים ומניעת תגובה התנהגותית של פאניקה. החשיפה היא כמובן הדרגתית והכלים נבחרים עבור כל מטופל בנפרד לפי הנסיבות האישיות, וניתנים לו בסביבה סטרילית שבה הוא מרגיש בטוח ומוגן.


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה