אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) גיל הזהב >

תוך 3 עשורים יפן הפכה לפצצת זמן דמוגרפית


8.3.18
ביפן נמכרים יותר חיתולי מבוגרים מאשר חיתולי ילדים, ובתי כלא עוברים הסבה לבתי אבות

יפן המודרנית נמצאת בבעיה מזה כמעט 30 שנה - קצב הגידול באוכלוסיית המבוגרים עולה על זה של הצעירים. כמעט 30% מהיפנים כיום הם בני 65 ומעלה. אם זה לא נשמע לכם יותר מדי, אז בישראל מדובר ב-11% בלבד לצורך ההשוואה. בני 100 ביפן ומעלה חצו את קו ה-68,000 ב-2017.

אם בשנת 2008 היו 128.1 מיליון יפנים, הרי שבשנת 2016 המספר הצטמצם ביותר ממיליון איש והגיע לכדי 127 מיליון בני אדם. התחזית לשנת 2050 מדברת על 108.8 מיליון יפנים - צמצום נוסף של יותר מ-18 מיליון בני אדם. לעומת הצמצום בגודל האוכלוסייה, הגידול באוכלוסיית הקשישים היפנים קפץ מ-21% בשנת 2008 לכדי כמעט 30% בשנת 2017.

מדוע זה קורה? מחקרים מצאו כי הצעירים ביפן חווים קושי ליצור אינטימיות וזוגיות שתוביל לצאצאים בהמשך, ובשל כך התחזיות קודרות עבור עתידה של ארץ השמש העולה. כמו כן הצעירים שכן מתחתנים ומביאים ילדים, עושים זאת בגילאים יחסית מאוחרים כמו במרבית מדינות המערב.

סקר שנערך על ידי ממשלת יפן ב-2016 הראה כי 69% מהגברים ו-59% מהנשים אינם נמצאים בקשר רומנטי כלשהו. תופעה זאת מכונה "בעיית הסקס של יפן", והיא גורמת לצעירים להתחתן מתוך מחויבות עם חבריהם הקרובים, רק כדי להיכנס לזוגיות ולהביא ילדים לעולם. אם המצב ימשיך במסלולו הנוכחי, האוכלוסייה היפנית תדעך תוך כמה עשורים בשל הריבוי הטבעי הנמוך והגידול השלילי באוכלוסייה.

הבעיה ביפן כה חמורה, עד שמשרד הבריאות היפני חוזה שיהיה צפוי מחסור של 370,000 עובדי סיעוד עד שנת 2025. בהתאם לממצאים אלו, ממשלת יפן החלה לאחרונה בניסוי המשלב רובוטים לצורך סיוע לקשישים במדינה - הובלה לחדר השירותים, התיישבות על כיסא גלגלים, ישיבה בטוחה באמבטיה וכן הלאה.

היפנים מעריכים כי עד שנת 2020 ארבעה מכל חמישה קשישים ייעזרו ברובוטים לתפקוד תקין בחיי היומיום. כבר כיום מעל 5,000 בתי אבות ביפן משתמשים ברובוטים לטיפול בקשישים.

תופעה דומה מתרחשת גם בסין. למרות שמדיניות "ילד אחד" כבר לא קיימת מזה כמה שנים, ערים מסוימות בסין הגיעו למצב בו יש יותר בתי אבות מבתי ספר. ביפן נמכרים יותר חיתולי מבוגרים מאשר חיתולי ילדים, ובתי כלא עוברים הסבה לבתי אבות - רק מכיוון שכבר אין יותר מקום בבתי האבות הקיימים.

חלק ניכר מקשישי יפן סובלים מבדידות איומה עד יום מותם, כך לפי דיווח של עיתון הניו יורק טיימס. במקרים החמורים והקיצוניים ביותר, דירותיהם של הקשישים הופכות לקבריהם - פשוטו כמשמעו. השכנים מודעים לבעיה רק אחרי שהריח מחלחל החוצה דרך קירות הבית וחדרי המדרגות. חלק מהאנשים כרתו בריתות של שיתוף פעולה עם שכניהם הקשישים, להעיף מבט מדי פעם כדי לוודא שהקשישים עדיין בחיים.

בינתיים השעון הדמוגרפי ביפן סופר אחורה. כל עוד המצב יימשך כך, נהיה עדים להיכחדותה של האוכלוסייה היפנית - עם אובדן של 87 מיליון איש עד שנת 2060 וכן אובדן של 34% מכלל האוכלוסייה עד שנת 2100. תאריך הסיום הסופי, לפי התחזיות העדכניות ביותר, בו ייעלמו היפנים כליל, הוא ה-12 לאוגוסט בשנת 3776.

המאמר באדיבות י.ה.ל - ייעוץ לבחירת בית אבות


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה