אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) גיל הזהב >

סיעוד בעולם העתיק וההתקדמות לסיעוד מודרני


18.2.18
המאפיינים של הסיעוד המודרני

ההיסטוריה של מקצוע הסיעוד התחילה במאה ה-5 לפני הספירה ועד היום הספיקו שורה ארוכה של שינויים להשפיע עליו. אז איך התקדמנו לסיעוד המודרני ומה מאפיין כיום את המקצוע? הנה כל הפרטים

מבחינה מקצועית, סיעוד שייך לתחום הבריאות כי הוא מתמקד בטיפול ביחידים, משפחות וקהילות. מטרתו של הסיעוד הייתה מאז ומעולם לעזור להשיג או לשמור על בריאות אופטימאלית ואיכות החיים, אך מסתבר שהוא עבר לא מעט שינויים לאורך ההיסטוריה. בנוסף, לא רבים לוקחים בחשבון את האופן שבו סיעוד מודרני משולב במערכות בריאות ולעיתים אף מציל חיים.

ההנחה הרווחת בקרב היסטוריונים לסיעוד הוא שניתן לסמן את תחילתו של המקצוע במאה ה-5 לפני הספירה. באותה תקופה תיאר היפוקרטס טיפול מיומן והתבוננות בחולים שבוצעו על ידי גברים מטפלים, שלפי ההשערות שימשו כאחים מוקדמים. כמו כן, עוד לפני הקמת הסיעוד כפי שהוא מוכר לנו כיום לקחו בו חלק אנשי דת וניתן לראות עדויות לכך בנצרות, באסלאם ובבודהיזם.

מה אתם יודעים על פלורנס נייטינגייל?

את קפיצת המדרגה האמיתית בין מאפייני הסיעוד בעולם העתיק לבין מה שאנחנו מכירים ביום עשתה אחות, סופרת וסטטיסטיקאית אנגלייה בשם פלורנס נייטינגייל. עבודתה בתחום בלטה במהלך מלחמת קרים כאשר טיפלה בחיילים פצועים והיא הציבה את היסודות למקצוע הסיעוד המודרני. נייטינגייל הקימה את בית הספר החילוני הראשון מסוגו בעולם לסיעוד בשנת 1860 ועל שמה נקראת השבועה אותה נושאות אחיות חדשות.

במובן המדעי, החידוש אותו הביאה נייטינגייל בא לידי ביטוי בהתייחסות לתנאי תברואה. בעוד בעולם העתיק ייחסו למקצוע הסיעוד משמעות דתית ולא ממש הבינו כיצד פעולות מסוימות עשויות להשפיע לטובו על מצבו הבריאותי של אדם, נייטינגייל השתמשה בהשכרה המקצועית שלה על מנת להראות כיצד שיעורי תמותה גבוהים נגרמים על ידי תנאי תברואה ירודים. מאז ועד היום אנחנו רגילים לטפל בחולים בסביבה סטרילית ומציבים את הנושא של תברואה בסיעוד בראש סדר העדיפויות.

המאפיינים של הסיעוד המודרני

ההכשרה המודרנית בבסיס לימודי סיעוד שואבת השראה מסוימת מפועלה של פלורנס נייטינגייל, אך כמובן שאי אפשר להתעלם מחידושים טכנולוגיים וגילויים מדעיים. אנשי סיעוד לומדים כיום על פתרונות רפואיים מתקדמים, על הדרך שבה ניתן להתאים טיפול לפי גילאים ומצב בריאותי ועל שיטות לשיפור איכות החיים של קשישים ומבוגרים.

בנוסף, העתיד צופה ביקוש גבוה יותר מאי פעם לאנשי סיעוד מקצועיים. זה יקרה בגלל עלייה בתוחלת החיים ובשל השאיפה שלנו לשמור על איכות חיים גבוהה גם בגיל השלישי. ככל שהעלייה בתוחלת החיים תימשך, כך נזדקק לאנשי סיעוד שיסבירו לנו כיצד למנוע בעיות בריאותיות ואיך להגן על עצמנו מפני מחלות. אלו נושאים שלא היו על הפרק בסיעוד המסורתי אך כיום הם מאפיינים בצורה מובהקת את הסיעוד המודרני.
 
 
 
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה