אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) ארכיון מאמרים - רופאים מפרסמים > ל'ג בעומר

לקראת חגיגות ל'ג בעומר


5.5.14
לקראת חגיגות ל"ג בעומר מזהירים במרכז הרפואי זיו מפני כוויות המהוות את גורם התמותה הרביעי בשכיחותו בקרב ילדים

במרכז הרפואי זיו נערכים לקראת חגיגות ל"ג בעומר והילולת רבי שמעון בר-יוחאי בהר מירון הצפויה להביא לאזור מעל 400 אלף איש במהלך ימי החג.

מידי שנה קולט חדר המיון במרכז הרפואי זיו מבוגרים וילדים שנפגעים במהלך ההילולה בהר מירון ומדורות החג. מבין הפגיעות הבלתי מכוונות, כוויות הן הגורם הרביעי בשכיחותו לתמותה בילדים בגיל 0-14 שנים ולכן אין להשאיר את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע.

מהמחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי זיו נמסר, כי על ההורים לעבור עם הילדים על הוראות בטיחות לפני הכנת מדורה בכדי למנוע אפשרות של פגיעה מכוויות וממליצים להקפיד על מספר כללי זהירות, מתהליך איסוף העצים ועד לסיום המדורה:

במהלך איסוף הקרשים רצוי שלא להיכנס למקומות בהן הצמחייה עזובה מחשש לנחשים, אין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, חבורות וחתכים. בשלב הקמת המדורה מומלץ, כי אדם מבוגר ילווה את התהליך ויקפיד על מיקום המדורה בשטח נקי מקוצים ועשבים, לא מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק. בנוסף, מומלץ לגדר באבנים מסביב למדורה בכדי למנוע מילדים להתקרב אל האש יתר על המידה ויש לוודא שהמרחק מהמדורה השכנה מספיק גדול. את הקרשים אין להעמיד לגובה גבוה מדי מכיוון שהם עלולים ליפול בעת התלקחותם ולגרום לפגיעות.

מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ומעופפים הנמשכים אל חום המדורה. רצוי להצטייד בתיק עזרה ראשונה ובפלאפון שממנו אפשר יהיה להתקשר למכבי אש או אמבולנס בעת הצורך וכן להחזיק בקרבת המדורה לפחות שני דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה. אין להשאיר את חומרי ההדלקה בשטח ולהרחיקם מהישג ידם של הילדים, אין לזרוק למדורה בוערת מיכל תרסיס, חזיזים, או קליעי נשק העלולים להתפוצץ ולפגוע ביושבים סביב המדורה ואין להתיז דלק או חומר הדלקה נוזלי על האש הבוערת. הוספת עצים וקרשים לליבוי המדורה תיעשה בזהירות מרבית.

עוד מוסיפים רופאי חדר המיון, כי לא מומלץ לישון בתוך שקי שינה סגורים סמוך למדורה, מחשש למלכודת אש ורצוי לקיים הפעלות לילדים, לצד המדורה ולא מסביבה. בנוסף- לפני הגשת תפוחי האדמה לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה, משום שתפוחי-אדמה ובצלים חמים אוגרים חום רב, ועלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

במקרה של כוויה במהלך אירועי ל"ג בעומר, מסבירים רופאי חדר המיון במרכז הרפואי זיו כיצד להעניק לנפגע טיפול ראשוני:

  • במידה והאש אוחזת בבגד יש להישכב על הקרקע ולהתגלגל מספר פעמים, בשום אופן לא לרוץ!

· יש להרחיק את הנפגע והמטפלים בו ממקור האש ולהסיר בעדינות את בגדיו בשטחי הכוויות. במידה והבגד אינו יורד, ניתן להשתמש בעדינות במספריים או להשאירו במקומו. בכל מקרה לא להסיר בכוח!

· רקמות פגועות נוטות להתנפח ולכן יש להסיר מהאזור הפגוע או בסמוך לו כל חפץ העלול להפריע להתנפחות הרקמות הפגועות, כגון: שעון או נעליים, ועל ידי כך לשבש את זרימת הדם התקינה.

· יש לשטוף את שטח הכווייה במים קרים במשך מספר דקות.

· יש לכסות את אזור הכוויה בתחבושת סטרילית, לא מהודקת מדי, או לעטוף את הנפגע כולו בסדין נקי ויבש. אין למרוח משחה, שמן או כל חומר אחר על העור. אין להשתמש בחומר מחוספס כגון צמר גפן. העור החשוף מייצר שלפוחיות המגנות עליו מפני זיהום ולכן, אין לגעת בשלפוחיות אלו או לפוצץ אותן.

· יש לדאוג לנוחיותו של הנפגע ולתת לו לשתות מיםבלגימות קטנות, זאת כדי למלא את המחסור בנוזלים, עקב הכוויה.

· לאחר הטיפול הראשוני יש להזעיק עזרה רפואית ולהביא את הנפגע לחדר המיון הקרוב בדחיפות!


 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה