אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) מערכת החיסון > כך תגנו על העיניים שלכם

אלרגיות אביביות


פרופ' אור קיזרמן / 15.3.15
יש מה שאפשר לעשות כדי לחצות את האביב בשלום

עונת האביב היא זמן של פריחה
, לבלוב והתחדשות, אך הטבע מלא החיים מהווה איום על אלו הסובלים מאלרגיה. אלרגיה זו יכולה לפגוע באיכות החיים בכלל ובראייה בפרט. עם זאת, יש מה שאפשר לעשות כדי לחצות את האביב בשלום

מאת: פרופ' אור קיזרמן, מנהל מרפאת קרנית ועין-יבשה בית-חולים ע"ש ברזילי, אשקלון, יועץ לבפנטן טיפות עיניים מבית  Bayer

מנגנון הראייה שלנו הוא מנגנון מורכב ועדין מאוד, הזקוק לתנאים אופטימליים כדי לפעול בהצלחה. אחד החשובים שבהם הוא הצורך של העיניים להיות שקופות ולחות. כדי לשמור על כך ישנה מערכת המגנה על העיניים מפני דלקות, לכלוך, חיידקים וכד'. מערכת זו מורכבת מדמעות כמו גם מקרום דק ושקוף המכסה את גלגל העין, הנקרא לחמית. יחד הם מגנים על העין ושומרים עליה רטובה, כך שאנו יכולים לראות בחדות ובבהירות.

המערכת הזו מאוד רגישה לכל דבר הקורה בסביבה. כל לכלוך, חיידק או שריטה גורמים לעין להיות מגורה ואדומה. כאשר המערכת הזו נמצאת במצב של רגישות יתר, מתרחשת תופעה המוגדרת בתור אלרגיה.

עיניים דומעות ומגורות

המשמעות של אלרגיה היא תגובה של המערכת החיסונית כנגד רכיב זר הנכנס לגוף, הנקרא בשפה הרפואית "אלרגן". המשמעות של אלרגיה היא שלרוב מדובר בחומר שאינו באמת מזיק, אך הרגישות הגבוהה גורמת לתגובה קשה נגד האלרגן.

אנשים אלרגיים מגיבים בעיניים אדומות, דומעות, מגרדות, צורבות ומגורות, כמו גם בנזלת שעשויה להיות כרונית ובגירודים במקומות שונים בגוף. תופעות אלו פוגעות מאוד באיכות החיים והן מחמירות אצל מרבית האנשים בעונת האביב.

הסיבה לכך היא שבתקופה זו של השנה הפריחה המתרחשת בטבע משחררת לאוויר חומרים שונים (כמו אבקנים) שאנשים מגיבים אליהם באלרגיה. מאחר ומדובר בעונה בה אנו יוצאים יותר מהבית וגם כשאנו נמצאים בתוכו החלונות לרוב פתוחים, תופעת האלרגיה מחריפה.

אלרגיות אלו מאפיינות בעיקר נשים ובכל מקרה זו תופעה ממנה סובלים יותר בגילאים צעירים. ישנם אנשים שסובלים מאלרגיה לאורך כל השנה, אך אצל רובם היא מתעוררת כאמור בעיקר בעונת האביב.

יש פתרון

כדי לצלוח בקלות את עונת האביב ישנם מספר דברים אותם ניתן לעשות. במקרים של אלרגיה קלה, הבאה לידי ביטוי במעט דמע וגירוי בעיניים, הפתרון הוא להשתמש בטיפות עיניים איכותיות. כאשר משתמשים בטיפות עיניים הן שוטפות את החומר מעורר האלרגיה מהעיניים וכך מקלות על המצב. בשוק ישנן טיפות עיניים מסוגים שונים - יש פשוטות, שהן בעיקרן מים, ויש טיפות הדומות בהרכב שלהן לדמעות האמיתיות, דבר שתורם לבריאות העין, כמו אלו של בפנטן טיפות עיניים, המורכב מחומרים טבעיים וייחודיים, ללא חומרים משמרים. במקביל, ניתן להשתמש גם בקומפרסים להרגעה של העיניים.

במקרים של אלרגיה קשה יותר כדאי לפנות לרופא עיניים כדי להתחיל בטיפול תרופתי. ישנו מגוון של תרופות שכולן מגיעות בצורה של טיפות עיניים, המונעות מהגוף לשחרר חומר בשם "היסטמין" המופרש בזמן אלרגיה וגורם לתופעות השונות. במקרים קשים יותר ניתנות טיפות עיניים עם סטרואידים ובמקרים נדירים נותנים כדורים נגד אלרגיה.

להנות מעונת האביב

הופעה של אלרגיה קשורה פעמים רבות במצב של עיניים יבשות. אותו יובש נגרם בגלל גירוי כרוני בעיניים, מצב העלול להתלוות בדלקת עפעפיים כרונית (בלפריטיס). בקרב אנשים אלו, בגלל שהמערכת החיסונית שלהם פועלת כל הזמן, נפוצה תופעת האלרגיות.

במקרים כאלה חשוב ללכת לרופא עיניים מומחה לעיניים יבשות ולעבור אבחון שיקבע מהם הגורמים למצב המגורה בעיניים, כדי להתאים את הטיפול למטופל. הטיפול במקרים אלו מתבסס על טיפות עיניים אך אינו נעצר שם. אם לאותו אדם יש דלקת עפעפיים כרונית או בלפריטיס הוא יקבל טיפולים נגד אותה דלקת, בצורה של אנטיביוטיקה, משחות וטיפולים נוספים ואם יש גם נזלת אלרגית או אלרגיה עורית יש לטפל גם באלו בנפרד.

בכל המקרים הללו חשוב לדעת כי אין סיבה לסבול מהתופעות האלרגיות. יש דרכים בהן אתם יכולים לעזור לעצמכם ולהנות מאביב פורח ונעים.

** בפנטן טיפות עיניים מתאימות לכל גיל, הן מגיעות במארז של 20 מכלים סטריליים חד פעמיים נוחים לנשיאה וללא חומרים משמרים.
 
 
בפנטן טיפות עיניים מורכב מחומרים טבעיים וייחודיים – 0.15% חומצה היאלורונית ו-2% של פרו ויטמין B5 (דקספנטנול).
 
 
 
Image courtesy of stockimages at http://www.freedigitalphotos.net/

תגיות: אלרגיה
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה