אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

(אנציקלופדיה) ארכיון מאמרים - רופאים מפרסמים > וטרינר

שמירה על חיות מחמד בחורף


וטרינר דר' גיל שביט / 27.11.14
בחורף, כשקר וגשום, יורדת גם טמפרטורת הגוף של בעלי החיים

חתולים וכלבים, כמו יתר בעלי דם חם, חייבים לשמור על טמפ' גוף קבועהע"מ להתקיים.

בחורף, כשקר וגשום, יורדת גם טמפ' הגוף של בעלי החיים.

מי חשוף יותר לטמפרטורה נמוכה:

גורים צעירים, וגם בעלי חיים זקנים וחולים, רגישים יותר לקור.

כלבים הקשורים שעות רבות בחוץ, כלבים שאינם מוגנים מגשם, כלבים קטנים בעלי שיער קצר.(לכלבים קטנים, שטח פני העור גדול יחסית למשקלם, לכן גם אובדן החום והחשיפה לקור מוגברים).

כשהטמפרטורה יורדת מתחת ל- 36 מעלות, הם נכנסים למצב הנקרא היפותרמיה. הסימנים הקליניים הם: אדישות, רעידות בגוף, חוסר רצון לאכול ולשתות.

הסכנות במצב של היפותרמיה:

איברים פריפריאליים כמו אוזניים, זנב, כפות הרגליים, מקבלים פחות דם במצב של היפותרמיה. כשהמצב נמשך, איברים אלה עלולים לסבול מנמק, ואף לנשור. בנוסף, בכל הגוף, יש ירידה חדה בחילוף החומרים, ירידה בפעילות הלב, ירידה באספקת דם (וחמצן) לאיברים חיוניים, ובמקרים קיצוניים, קריסת מערכות ומוות.

מה ניתן לעשות על מנת להגן על חיות המחמד שלנו מפני הקור:

ככל שנרבה להשאיר אותם בבית החם, כן ייטב.

כלבים שחיים מחוץ לבית, יש לדאוג בעבורם למלונה אטומה למים, המוגבהת מעט מעל לפני הקרקע. רצוי לרפד את מצעם עם מזרון, שמיכה,(יבשים) וכו'.גם אותם רצוי להכניס מדי פעם הביתה.

יש ליבש במגבת כלבים שפרוותם נרטבה, ולהכניסם הביתה.

בחורף, צריכת האנרגיה של הכלב עולה, (עליה באנרגיה הדרושה לחימום הגוף), לכן גם צריכת המזון עולה. בנוסף, לא לשכוח אספקת מים טריים גם בחורף.

רצוי לא לספר כלבים החל מהסתיו ועד לאביב.

קיימים בשוק מעילים מיוחדים לכלבים, חשוב בייחוד לכלבים קטנים בעלי שיער קצר.

חתולים אוהבים למצוא מקלט מהקור, בתוך מנועי מכוניות, אליהם הם חודרים מתחתית הרכב. כדאי לדפוק על מכסה המנוע לפני הכניסה למכונית, על מנת להבריח חתול שכזה לפני הנעת המכונית.

איך לטפל בכלב המגלה סמני היפותרמיה:

הכניסו את הכלב הביתה, יבשו היטב את פרוותו, ותנו לו לנוח ליד מקור חום. (לא קרוב מדי!)

הביאו את הכלב לווטרינר שלכם. הווטרינר יעריך את מצבו הקליני ובמידת הצורך, מעבר לחימום חיצוני בעזרת מנורת חימום, בקבוקים חמים וכו', יחבר את הכלב לאינפוזיה חמה.

אינפוזיה חמה היא החדרת נוזלים שעברו חימום, ישירות לכלי הדם. זוהי השיטה המהירה והבטוחה ביותר לטפל בהיפותרמיה. הנוזלים החמים מגיעים במהירות דרך מחזור הדם, לכל מקום בגוף, ובייחוד לאיברים החיוניים, כמו הלב, הכבד, הכליות וכו'.

חשוב מאוד לדאוג לחיות המחמד שלנו מפני הקור. יש כלבים, בייחוד ההאסקים, שלא מתרשמים מהחורף הישראלי, וגם כשאנו מכורבלים ליד התנור, הם אוהביםלשכב בשמחה על הדשא הקפוא. אבל רוב הכלבים, מעדיפים להיות בבית, כמונו. אז נא להתעלם מהבוץ שהם מכניסים הביתה ולהתכרבל יחד איתם, ליד התנור, מול הטלוויזיה. זה מגיע גם להם.

שיהיה לכולנו חורף גשום ונעים,כנרת מלאה וחיות מחמד בריאות ושמחות.

וטרינר דר' גיל שביט


תגיות: וטרינר
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה