אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר גידי רובינשטיין
פסיכותרפיה.

זאב דניאלי
מחשבים וניהול.

ד''ר בלומנקרנץ חיה
פסיכיאטריה, מורשית לעיסוק בהיפנוזה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות הנפש > ADHD

לבטים לגבי הטיפול התרופתי ב- ADHD בחודשי הקיץ


ד'ר אריה אשכנזי / 11.7.14
להביא את הילד או הנער לאיזון רגשי ותפקודי בבית הספר, בבית ובחברת ילדים במשך כל ימות השנה

אחת השאלות החשובות ביותר של הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז המטופלים בתרופות (ריטלין, קונצרטה וכיו"ב) היא, האם ממשיכים או מפסיקים את הטיפול התרופתי בחופשת הקיץ?

אחד המיתוסים הנפוצים הוא שיש להפסיק את הטיפול ללא קשר לחומרת התסמינים, ואחת מהסיבות העיקריות הינה לתת לגוף להתאושש מהטיפול התרופתי. במקביל רווחת הסברה שהטיפול התרופתי נועד לשפר את התפקוד האקדמי בביה"ס בלבד. נתונים סטטיסטיים מהעולם המערבי, בעקר מארה"ב, מראים ירידה בשימוש בסטימולנטים בחופשות. ירידה זו נצפית בעיקר בילדים המטופלים ע"י רופאי ילדים ורופאי משפחה ופחות בילדים המטופלים על ידי נוירולוגים או פסיכיאטרים.

נושא הפסקת הטיפול בחופשת הקיץ נבדק לאחרונה בארץ . יוזם העבודה היה פרופסור אבנר כהן, מנהל המרפאה לבריאות הילד של קופת חולים כללית בפתח תקוה. גם אני השתתפתי בתכנון העבודה והיא מוגשת בימים אלו לפרסום מדעי. בעבודה זו נאספו נתונים סטטיסטים בשנים 2010-2012 ומכ-800,000 ילדים בגילאים 6-17 המטופלים בקופח כללית, כ-100,000 אובחנו כסובלים מADHD- מתוכם 70% בנים (נתונים צפויים). כ-47% מכלל המאובחנים טופלו או לפחות רשום שקיבלו מרשמים לריטלין. הנתונים מראים שבחודשים יוני עד אוגוסט הייתה ירידה של פי שתיים וחצי בשימוש בריטלין.

מה ידוע לנו על אי שימוש בתרופות אלו בילדים ומתבגרים הסובלים מהפרעת קשב?

מהספרות הרפואית הענפה בנושא העדר ו/או הפסקת הטיפול התרופתי, עולה כי קיימים במקרים רבים קשיים ביחסים בין חבריים, עליה בשימוש בסמים , עליה בהתנהגות אנטיסוציאלית וקרימינלית. בנוסף קיימת נטייה לנטילת סיכונים מיותרים וביקורים תכופים יותר בחדרי מיון עקב פציעות.( גם במבוגרים שאינם מטופלים בתרופות יש עליה בעבירות תנועה ובמעורבות בתאונות דרכים).

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה שיש להתייחס ל-ADHD כבעיה כרונית וכשכזו יש לטפל בה באופן רציף כפי שמטפלים בבעיות כרוניות אחרות. הדבר נכון עבור רוב המאובחנים, אך ישנם ילדים שניתן להפסיק את הטיפול בהם בחופשות. מדובר בילדים שאין להם בעיות חברתיות והם מסוגלים לתפקד מחוץ לבית הספר ללא קשיים מרובים. האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטריה של הילד גורסת שהפסקת טיפול קומפולסיבית אינה מומלצת, ויש להתייחס לכל מקרה בנפרד ובהתאם, לשקול מי יכול להפסיק את הטיפול התרופתי ולמי הפסקת הטיפול אינה רצויה. נתון מעניין נוסף מגיע מהולנד שבה הייתה נטייה דומה להפסיק טיפול תרופתי בחופשות, אך מאז שנכנסו לשימוש תרופות ארוכות טווח נטייה זו פחתה באופן משמעותי.

בארץ קיימות תרופות ארוכות טווח הכוללות: ריטלין LA ,קונצרטה וכן תרופות אחרות המיובאות באופן אישי עם טופס 29ג, היתרונות של תרופות אלו שמשך השפעתן ארוך טווח, שאין תנודתיות ברמת התרופה בדם, ושאין צורך לחזור על מתן התרופה מספר פעמים ביום. דבר זה מאפשר שיפור ביכולת הקשב והתנהלות הילד בצורה עקבית .

הטיפול העקבי במקרים הנדרשים מאפשר שליטה מלאה של הילד בהתנהגותו, דבר המשפר את רמת הביטחון העצמי. ילדים הזקוקים להמשך טיפול גם מחוץ לבית הספר ואינם מטופלים תרופתית, עשויים להיגרר להתנהגות אימפולסיבית וכתוצאה מכך עלולים לספוג ביקורת שלילית ממבוגרים ולחוות דחיה חברתית.

הורים רבים אומרים שהם מסוגלים להתמודד עם בעיות ההתנהגות של ילדיהם מחוץ לבית הספר, וזאת כדי שיוכלו להפסיק את הטיפול התרופתי בחופשה הקיץ. תשובתי להורים אלו היא שהחשיבות היא ביכולתו של הילד להתמודד עם החוויה החברתית והסביבה של המשפחה ולא כושר עמידותם של ההורים מול התנהגות לא הולמת. במקרים בהם הילד מתפקד היטב והטיפול התרופתי הינו לצורך אקדמי בלבד, אפשר להפסיק את הטיפול בחופשה או לחילופין להפחית את המינון לרמה שתשרת את הילד כאשר הוא מחוץ לבית הספר. חשוב לציין שמומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע הבקיאים בתחום זה, כדי להתאים את הטיפול הנכון לכל ילד, בהתאם לצרכיו האישיים

לדעתי, האיזון ההתנהגותי מחוץ לכותלי בית הספר הינו חיוני עבור הילד. המטרה היא להביא את הילד או הנער לאיזון רגשי ותפקודי בבית הספר , בבית ובחברת ילדים במשך כל ימות השנה. גישה זו מאפשרת שיפור ביכולת האקדמית בבית הספר, שיפור בקשרים החברתיים וכתוצאה מכך שיפור ניכר בדימוי העצמי ובתפקוד היומי.
 
מאת ד"ר אריה אשכנזי מומחה לנוירולוגית ילדים ורפואת ילדים, סגן מנהלת המכון להתפתחות הילד בשיבא
 
 
 
Image courtesy of by Sura Nualpradid http://www.freedigitalphotos.net/
 

שיר וייסמן 0547544744

 
 

תגיות: ADD, ADHD
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה