אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר גידי רובינשטיין
פסיכותרפיה.

זאב דניאלי
מחשבים וניהול.

ד''ר בלומנקרנץ חיה
פסיכיאטריה, מורשית לעיסוק בהיפנוזה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות הנפש > סוף השנה

טיפים לסוף השנה האזרחית


ד'ר סוזי קגן / 29.12.13
טיפים והמלצות לסוף השנה האזרחית ולתחילת השנה החדשה
סוף השנה האזרחית בפתח וזו הזדמנות מצוינת לסכם את השנה החולפת ולקבל החלטות חדשות ליישום בשנת 2014 במגוון נושאים כמו בריאות, קרירה, כסף, מערכות יחסים ולימודים

חשבון נפש - יש אנשים המציינים עליות או ירידות כלכליות ואחרים עסוקים בסיכום הצלחות וכישלונות. סופה של שנה היא הזדמנות נפלאה לכל אדם לסכם לעצמו את מה שקרה עד כה ולהחליט מה יקרה. התחילו בשאלה מה אני רוצה לשנות השנה ועזרו לעצמכם בהנעה של הליך חשיבה המוביל לתחילת התהליך. בסקירה של האדם את חייו בעבר, הוא פתוח קדימה לחשוב לאן מכאן. מה חשוב ומה דחוף, ומה כדאי להתחיל לשנות. זכרו כי החשבון הזה הוא כלי משמעותי אשר יסייע להתפתחות ולהסקת מסקנות. כחלק מתהליך שינוי, יש לבחון את המצב העכשווי וכך להחליט כיצד לצמוח ולהתקדם אל העתיד.

גיבוש החלטה - האמריקאים מכריזים על My New Year Resolution כלומר ההחלטה שלי לשנה החדשה. יש כאלו המחליטים להפסיק לעשן, לפצוח בדיאטה, להפסיק לעשן, לאמץ סגנון חיים בריא, למצוא או לעזוב עבודה, לעבור דירה, להציע נישואין או להתחיל לימודים. כל החלטה אישית אשר תחייב את האדם ליצור שינוי בשנה זו מול זו הקודמת. לאחר בחינת המצב, גבשו החלטה אשר כוללת הצבת מטרות חדשות. עליכם להגדיר באופן ספציפי את שאיפותיכם, אם ההחלטה תהיה כללית, יהיה לכם קושי בהשגת תוכנית פעולה יעילה. כמה קילוגרמים אתה רוצה לרדת ?כמה אתה מעוניין לחסוך ? לאיזו דירה אתה מעוניין לעבור ? מהי אותה עבודה חדשה אותה אתה רוצה להשיג ? רק כאשרהמטרה ברורה ומדויקת, תוכלו לבנות לעצמכם תוכנית פעולה מסודרת להשגתם.

מחויבות לתהליך - לאחר גיבוש ההחלטה, עליכם להתחייב לתהליך המורכב, ללא קיצורי דרך. זה לא מספיק לרצות או להבין כמה זה חשוב. מחויבות היא הנכונות לבצע את השינוי בפועל, כלומר, להצהיר עליו בפני עצמכם ולהקדיש לו את כל המאמצים הנדרשים כדי שיצליח. יש להכניס את התהליך לסדר העדיפויות ולפנות לו את הזמן הרצוי. חשוב מאד שהמחויבות שלכם תבוא לידי ביטוי גם כלפי חוץ, מול אנשים קרובים, כך שייווצר תמריץ לקחת אחריות ולעמוד במשימה גם במהלך משברים.

הוצאה לפועל - תכננו את השלב המעשי הכולל מערך עבודה אשר יוכל להוביל להוצאת ההחלטה אל הפועל. אין זו צריכה להיות החלטה גדולה בהכרח, אך חשוב שבתום 2014 יוכל אדם להתבונן לאחור ולהגיד: התקדמתי, שיניתי, צמחתי או עשיתי משהו משמעותי למען עצמי או הסובבים אותי. כל התקדמות, קטנה ככל שתהיה, עדיפה על חוסר התקדמות בכלל. הדרך הטובה ביותר להוצאת השינוי לפועל היא פעולה בצורה ממוקדמת, תוך כדי הנאה מהדרך. יש לבצע תהליך עבודה מפורט: בו יש לרשום בצורה מסודרת את המטרות והיעדים שלכם בכל תחום. אם אחת המטרות שלכם היא צמצום בבזבוזים, בנו תקציב הוצאות חודשי מפורט ובצעו מעקב חודשי אחר ההתקדמות והעמידה ביעדי צמצום ההוצאות והחיסכון שהוגדרו. כחלק מתהליך תצטרכו להתגבר על מכשולים מסוימים, אך אם אתם בעל תשוקה לדבר, תגיעו ליעד בהצלחה.

שיתוף ומשוב - אל תשמרו את תהליך השינוי לעצמכם, שתפו חבר או חברה ובקשו מהם פידבקים במהלך השנה. אם אתם פעילים בפייסבוק, כתבו על כך סטטוס ונהלו בו דיון עם החברים. ספרו שהחלטתם בתהליך שינוי חיובי לקראת השנה האזרחית החדשה, שמטרתו להתקדם צעד נוסף לקראת עתיד טוב יותר. שתפו אותם בתוכנית הפעולה המסודרת שבניתם כך תוכלו לדאוג שגם חבריכם יעקבו אחרי השינוי ויתנו לכם דחיפה במקרה הצורך.
 
ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי ומרצה באוניברסיטת בר- אילן
 
 
 Image courtesy of Stuart Miles Dominici http://www.freedigitalphotos.net/
 
נווה אינבר
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה