אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
ד''ר גידי רובינשטיין
פסיכותרפיה.

זאב דניאלי
מחשבים וניהול.

ד''ר בלומנקרנץ חיה
פסיכיאטריה, מורשית לעיסוק בהיפנוזה.

רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות הנפש > התמודדות עם תחילת השנה האקדמית

טיפים להתמודדות עם תחילת השנה האקדמית


ד'ר סוזי קגן / 9.10.13
שנת לימודים פורייה מוצלחת!

עם סיום השירות הצבאי ולאחר טיול ארוך בחו"ל, רבים מן הצעירים בארץ מתחילים את לימודי התואר הראשון שלהם. תחילת השנה הראשונה והלימודים בכלל מלווים בחששות והתרגשות מהכניסה למסגרת החדשה ומהמאורע המכונן ולעתים גם כרוכים בלחץ וחרדה ממשית. לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית באוניברסיטאות ובמכללות ברחבי הארץ אשר תצוין ביום ראשון ה - 13 באוקטובר 2013, מעניקה ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי ומרצה באוניברסיטת בר – אילן, מספר טיפים להתמודדות עם התקופה הלחוצה והחששות שנלווים אליה:

· לסטודנטים המתחילים בפעם הראשונה את הלימודים האקדמיים, אני ממליצה להגיע לפני היום הראשון למוסד הלימודיים הנבחר וללמוד להתמצא במתחם. דברו עם אנשים שתפגשו בדרך, שבו על הדשא, היכנסו לקפיטריה ולחנות הספרים. כך תקטינו ככל האפשר את תחושת המקום החדש ביום הלימודים הראשון ותרגישו בטוחים יותר בעצמכם.

· נצלו עד המקסימום את יתרון המדיה החברתית. כיום אין מוסד אקדמי ללא עמוד פייסבוק פעיל. עשו לייק לעמוד, דפדפו כדי ללמוד על הפעילויות והתוכניות הקודמות והצפויות וקראו שאלות והמלצות. קרוב לוודאי שיש גם עמוד לאגודת הסטודנטים של המוסד שהוא חשוב לא פחות. בדרך זו תוכלו לראות אם יש לכם חברים שילמדו עמכם באותו מקום ולהכין את עצמכם טוב יותר מבחינה חברתית.

· כשבוע – שבועיים לפני תחילת השנה האקדמית ואף במהלכה עלולים לצוף הרהורי חרטה ולבטים חוזרים על הבחירה במוסד הרלוונטי או במקצוע הנבחר. הזמן המצטמצם לפני המאורע המיוחל שברוב המקרים דורש הרבה מאמצים כדי להתחילו, מגביר את המתחים ומעורר את החששות מפני התמודדות עם העומס הלימודי והיכולת לעמוד בסטנדרטים. תחושת אי הוודאות יכולה להצטמצם אם תדברו עם בוגרי תארים במקצוע אותו בחרתם או מאותה אוניברסיטה או מכללה. תוכלו לשאול שאלות ולהתעניין בכל עניין שמטריד אתכם או להפיג את המתחים בשיחה עם בן גילכם שעתיד להתחיל את השנה כמוכם. בנוסף נסו להרגיע את עצמכם במחשבות חיוביות שכל ההתחלות קשות אך כשמתרגלים זו עשויה להיות חוויה מדהימה לכל החיים.

· החודש הראשון גם הוא עלול לבלבל: סטודנטים רבים, המדמיינים כי הלימודים יהיו מרתקים עד בלי די עלולים לחוות אכזבה משיעור זה או אחר. הדבר טבעי ואינו מעיד על כי לא בחרתם בתחום הנכון. לאורך כל התואר תפגשו מרצים שיותירו בכם חותם לחיים וכאלו שהשיעורים אצלם יהיו משעממים. בדיוק כמו בתיכון, גם כאן המטרה להשיג את המיטב עד סיום התואר הנכסף.

· סדר וארגון תורמים רבות להרגעת הלחץ והחרדה לכן מומלץ לא לדחות את הקניה לרגע האחרון. גלו אחריות וארגנו לעצמכם בצורה מסודרת את כל הכלים הדרושים מספר ימים מראש. אם עברתם דירה או שאתם מתכננים לגור במעונות, סדרו את הרהיטים בחדר וצרו לעצמכם סביבה לימודית נוחה ונעימה.

· התחילו מספר ימים לפני שנת הלימודים להרגיל את גופכם לשעות שינה סבירות שיאפשרו ריכוז והתעוררות מוקדמת. נסו להתעורר באותה שעה שתצטרכו להתעורר בלימודים כבר כמה ימים מראש כדי שהשינוי לא יהיה חד מידי.

· לסטודנטים שזו אינה השנה הראשונה שלהם, אני ממליצה לחזור ברפרוף על החומר הנלמד מהשנה הקודמת ולרענן את הזיכרון. כדאי לערוך "חשבון נפש" אודות הציפיות שלכם מעצמכם ומהשנה הקרובה – שפרו את מה שטעון שיפור וחזקו את היכולות הטובות שבכם.

בברכת שנת לימודים פורייה מוצלחת!

ד"ר סוזי קגן בלינק
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
מאמרים נלווים

 
רפואה סינית נגד נדודי שינה
אנושים תמיד סבלו מהפרעות שינה אך בעידן המודרני הבעיה התפשטה והחריפה במיוחד. כיצד הרפואה המערבית מטפלת בנדודי שינה ואלו כלים קיימים ברפואה הסינית למאבק בנגע זה?
לפרטים נוספים...
 

 
איך מורידים מיגרנה מהראש. Video
רפואה סינית נגד מיגרנה. ראיון עם מטופל שמעיד על הצלחה בטיפול במיגרנה.
לפרטים נוספים...
 

 
דיקור סיני נגד דיכאון וחרדה
מהם היתרונות של הרפואה הסינית המשולבת לטיפול בדיכאון וחרדה?
לפרטים נוספים...
 

 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה