אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) גיל הזהב > רכישת טיפול סיעודי

היבטים חשובים ברכישת טיפול סיעודי


9.11.11
מה חשוב לדעת בנושא רכישת טיפול סיעודי?

לפי חוק ביטוח סיעוד – אדם שנזקק לעזרתו של אחר, על מנת לבצע פעולות יומיומיות בסיסיות והוא עבר את גיל הפרישה וממשיך להתגורר בביתו – זכאי לקבל גמלת סיעוד מהמדינה.

חולה סיעודי הוא מי שאינו מסוגל לבצע בעצמו חלק משש הפעולות הבסיסיות שאדם מבצע בחיי היומיום: להתנועע באופן עצמאי, לשכב ולקום, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות ולשלוט בסוגרים. גם חולה שסובל מדמנציה או ממחלה נוירולוגית אחרת שפוגעת בתפקוד המוח, יוכר כתשוש נפש וכחולה סיעודי.

משרדי הבריאות והרווחה, המוסד לביטוח לאומי וקופות החולים השונות, הם הגופים שמעניקים לקשיש הסיעודי סיוע חלקי, לאחר שנבדק מצבו הכלכלי והבריאותי. הביטוח הלאומי ומשרד הרווחה מפעילים אמנם את חוק ביטוח סיעוד, אולם החוק אינו מכיל את כלל הנושאים שכרוכים בתחום טיפול סיעודי יומיומי שוטף.

מימון המדינה מקל מאד על הקשיש ומשפחתו, אולם אין בו די על מנת למלא את כל הצרכים. לעיתים קרובות דרוש סיוע מעבר למספר השעות השבועיות שהוקצבו לקשיש, במיוחד מי שזקוק להשגחה צמודה של 24 שעות ביממה. מצב זה מאלץ חולים סיעודיים, כמו גם את בני המשפחה הקרובים, להוציא כספים רבים כדי להעניק טיפול נאות לקשיש.

כאן נכנס לתמונה נושא הביטוח הסיעודי. ביטוח סיעודי מבטיח למבוטח עצמאות וחוסר תלות בקרובי המשפחה, וכמובן גם שמירה על כבודו האישי של הקשיש, במקרה שיזדקק לקבל טיפול סיעודי שיסייע לו לבצע את הפעולות הבסיסיות היומיומיות.

מה חשוב לדעת בנושא רכישת טיפול סיעודי

- ראשית, עקב העלויות הגבוהות שכרוכות בטיפול בקשיש סיעודי, חשוב להיות מודעים לזכויותיו של הקשיש לפי חוק ביטוח סיעוד. העלות החודשית עבור טיפול סיעודי יומיומי בבית היא כ-8,000 שקל, ועלות האשפוז במוסד סיעודי באופן פרטי יכולה להגיע גם לעשרים אלף שקל בחודש.

- חשוב להיות מודעים למורכבותו של נושא הביטוח הסיעודי, ולהבין שקיימים הבדלים בין התוכניות השונות שמציעות חברות הביטוח למבוטח.

- פוליסת הביטוח הסיעודי שנרכשת מחברת הביטוח נקראת בשם "פוליסת ביטוח לכיסוי מצב סיעודי". עבור פוליסה זו ישלם המבוטח פרמיה חודשית.

- חברת הביטוח מתחייבת, בהתאם לתנאי הפוליסה, שבמקרה שהמבוטח יהפוך לסיעודי, היא תשתתף במימון של טיפול סיעודי בבית, או של אשפוז סיעודי במוסד מתאים. אולם המימון לא יימשך מעבר לתקופת הפיצוי, כפי שהיא הוגדרה בפוליסת הביטוח.

- חברות הביטוח מחויבות לספק כיסוי ביטוחי סיעודי למבוטח, שאין בכוחו לבצע שלוש מתוך אותן שש פעולות בסיסיות שצוינו למעלה, או אם המבוטח הפך להיות תשוש נפש.

- יש שתי דרכים לתגמול חודשי שמקורו בביטוח סיעודי: פיצוי או שיפוי. בפיצוי, הכוונה היא שהמבוטח מקבל סכום חודשי לפי תנאי הפוליסה, בלי קשר לסכומים שהמבוטח מקבל ממקורות אחרים. בשיפוי, הכוונה היא להחזר ההוצאות בפועל שיש לקשיש בעקבות אשפוזו במוסד, עד לסכום שהוגדר בפוליסה מראש.


תגיות: סיעוד, טיפול סיעודי, רכישת טיפול סיעודי
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה