אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
רפאל רוזנסקי
רפואה סינית .

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) גיל הזהב > דיור מוגן

דיור מוגן ויתרונותיו


26.10.11
היתרונות הרפואיים שמספק דיור מוגן לגיל הזהב

היתרונות הרפואיים שמספק דיור מוגן לגיל הזהב

דיור מוגן מציע לבני גיל הזהב שמעוניינים להמשיך בחיים עצמאיים ומשמעותיים, שגרת חיים מלאה בפעילויות חברתיות ותרבותיות. דיור מוגן מציע למבוגר חיים בקרב קהילה תוססת, חוגים בתחומים שונים שמאפשרים לדייר להמשיך בעיסוקים ובתחביבים בהם עסק במהלך חייו, או ללמוד תחומי התעניינות חדשים. בנוסף, דיור מוגן מציע שמירה 24/7 על בריאות הדיירים, ובמקרה הצורך ידאג לטיפול רפואי מידי. המגורים בבית דיור מוגן מחלצים את בני גיל הזהב מאורח חיים שמאופיין בבדידות עקב הבית שהתרוקן מהילדים, ואבדן חברים שהלכו לעולמם. אורח חיים זה עלול לגרום לדיכאון ולפגיעה בבריאות.

מהדברים הבאים נוכל ללמוד ולהבין מה עובר על אנשים מתבגרים מבחינה נפשית וגופנית, והיכן טמונים היתרונות הרפואיים שמספק דיור מוגן לגיל הזהב.

כאשר אנחנו מתבגרים ומזדקנים מתחיל להזדחל בנו גם החשש להתדרדרות המצב הבריאותי של הגוף שלנו. בתרבות שלנו, יש מי שמנסה להלחם בזקנה באמצעות ניתוחים פלסטיים, שימוש בתוספי מזון, דיאטה להורדה במשקל, או התמכרות לאימון גופני קיצוני. אחרים מקבלים את הזקנה בחן ומתאימים את עצמם עד כמה שניתן למצב. בכל אופן, מבוגרים רבים עדיין מסרבים להזדקן ומתנגדים לזקנה על ידי אימוץ אסטרטגיות כמו הכחשה, סירוב להמשיך לקחת חלק בחיים, או הפיכה לזקנים זועפים וכועסים.

במקום לקחת על עצמם את תפקיד אב המשפחה או הקהילה, כפי שנוהגים קשישים בתרבויות אחרות, הקשישים בחברה שלנו, גם אחרי קריירה מוצלחת בשנים קודמות, הופכים לעיתים קרבות לבלתי נראים. לרוב הם לא מתבקשים לכהן בתפקיד משמעותי בקהילה, ומבזבזים את כישרונותיהם העצומים על צפייה בטלוויזיה או משחקי קלפים.

שלא כמו בתרבויות אחרות, מבוגרים בתרבות המערב מפקירים עצמם לעיתים קרובות בידי אחרים ומעבירים את השליטה בחייהם לילדים שלהם או למטפלים. במקום לקחת אחריות על ההחלטות שלהם, מתחילים קשישים אלה לסמוך על הילדים או על אחרים שיחליטו עבורם. לכן, אין להתפלא על כך שלעיתים קרובות מדי, מתחילה המשפחה או המטפל להתייחס לקשיש התלוי בהם, כמו אל ילד.

תפיסה מקובלת זו של הזדקנות בחברה שלנו, גורמת גם לקשישים עצמם וגם לקהילה להתייחס אליהם כאל פחות משמעותיים מאנשים צעירים. ההנחה היא שהקשישים איבדו את היכולת לחשוב בבהירות וללמוד דברים חדשים, והפעילות הגופנית היחידה שהם מסוגלים לבצע היא הליכה או ישיבה. למרבה הצער, גישה זו חלחלה גם למערכות הבריאות שמתפקידן לטפל באוכלוסיית המבוגרים.

יחסם של המבוגרים כלפי הבריאות שלהם

קשישים רבים "קונים" אף הם את הרעיון שהם כבר לא מועילים לחברה, ועושים מאמץ קטן בלבד על מנת לשמור על עצמם בריאים ופעילים. יש עדויות רבות שאנשים מבוגרים יכולים ללמוד דברים חדשים ולהיות מעורבים באופן פעיל בקהילה. חוסר פעילות גופנית, בדידות חברתית וחוסר גירוי מנטלי – מובילים לעיתים קרובות את הקשישים לאבדן היכולת להשתמש בגופם.

יש כאן בעצם נבואה שמגשימה את עצמה: לגישה השלילית של הקשיש עצמו כלפי ההזדקנות יש השפעה ישירה על בריאותו. מחקרים רבים מלמדים כי אנשים שמבוגרים שפעילים גופנית סובלים פחות מכאבי פרקים, מלחץ דם נמוך, מדיכאון, מהתקפי לב ומסרטן. גם תזונה נכונה משפיעה על תהליך ההזדקנות ומעכבת הופעה של מחלות או תשישות.

לפי ד"ר מרקס (James S. Marks), מנהל המרכז הלאומי למניעת מחלות כרוניות וקידום הבריאות בארה"ב[1]: "מקרים רבים הוכיחו שבריאות לקויה לא חייבת להיות התוצאה הבלתי נמנעת של הזקנה. המוות הוא בלתי נמנע, אבל עבור אנשים רבים לא צריך לקדם אותו על ידי התדרדרות איטית וכואבת. האוכלוסייה תמשיך להזדקן, עובדה זו לא ניתן לשנות, אבל אנחנו כן יכולים במקרים רבים למנוע מחלות ונכות"

מתוך דברים אלה, ניתן להבין מדוע מגורים במסגרת דיור מוגן לגיל הזהב – שמאפשרים מגוון של פעילויות גופניות, שכליות ורגשיות – מהווים יתרון רפואי משמעותי למניעת התדרדרות הבריאות ולסיוע בהמשך חיים חיוניים ומשמעותיים.


תגיות: דיור מוגן
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה