אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

ארכיון מאמרים >

ההשלכות של הקיץ על נשירת שיער


20-08-07
לפי רפואה סינית הכליות אחראיות על שיער הראש יחד עם הריאות
הקיץ מתאפיין בשמש קופחת שעות רבות, חום מעיק רוב שעות היממה ובאזורים רבים בארץ גם, מלחות גבוהה ביותר. השילוב של חום ולחות גבוהה הם שיוצרים את עומס החום המקשה עלינו כל כך. הדרך הפיזיולוגית היא, להרבות בשתיית נוזלים, להימנע מחשיפה ממושכת לקרני השמש ולהשתדל לאוורר את הגוף ככל האפשר. אנו נוהגים להתלבש בלבוש קל, רצוי מכותנה. להסתתר מתחת לתקרה מצלה ורצוי גם לחבוש כובע המגן על הקרקפת מחימום ישיר של קרני השמש.
מה בעצם מתחולל בגוף שלנו? החום מחייב את הגוף להפעיל מנגנון של קירור. בדומה לרדיאטור של המכונית, ההזעה ואידוי הנוזלים נוטלים חום מן הגוף כך שהגוף מצטנן במקצת. החום עצמו גורם מחד לאובדן נוזלים ובכך לעליה בצמיגות הדם. מאידך, החום גם יכול להעלות את חום הגוף הטבעי ולהגיע עד לידי מכת חום עם עליית חום ממארת. אם ישנה לחות גבוהה באוויר אזי הגוף לא מצליח לווסת את מידת הפרשת הזיעה ובכך נפגם מנגנון הבקרה של מידת אובדן הזיעה. אי לזאת, אנשים יכולים לאבד כמות נוזלים רבה ביותר ולא להיות מודעים לכך.

כיצד מתייחסים הסינים לכל זה? בגישה הסינית יש את חמשת היסודות כאשר כל יסוד מבטא איברים עם תפקידים ייחודיים. חום ושמש נכנסים לקטגוריה של האש, והאיברים המיוחסים לאש בגוף האדם הינם לב ומעי-דק. כאשר מקבלים הרבה חום חיצוני בעצם מלבים את האש ודרגת החום במגמת עליה. זה אומר שהלב ו/או המעי-הדק חמים יתר על המידה. הדבר מפר את האיזון של פעילות הלב. מבחינה רגשית יתכן אי-שקט נפשי. מבחינה אורגנית יתכנו הפרעות קצב של הלב עם התקפי דופק מהיר, סדיר או לא סדיר. עודף החום יכול להשפיע לרעה על הלב בכך שהוא יגרום לכליאת אנרגיה ודם. האנשים יסבלו מכאבים תעוקתיים ועד כדי אוטמים בשריר הלב. מבחינת המעי-הדק, יתכנו שלשולים מימיים עם או ללא דם. יתכנו כאבי בטן שעל רקע כליאת אנרגיה. תתכן עצירות שעל רקע חוסר נוזלים וצואה יבשה ביותר. החום של המעי-הדק יכול להיכנס לשלפוחית השתן ולגרום לתגובה דלקתית עם או ללא דימום. החום הרב והגברת ה"אש" לפי הרפואה הסינית, מחלישים את הכליות. הם בעצם מאדים את המים שלפי חמשת היסודות, הם הכליות ושלפוחית השתן. לחולשה של הכליות יש השלכה על המצב הכללי של האדם. הכליות אחראיות על משק הנוזלים והמלחים של הגוף. הן אחראיות על העצמות, על מוח-העצם, על הזנת המוח ובכלל על חלוקת האנרגיה לכל רקמות הגוף השונות. הכליות בין יתר הפעילויות אחראיות על שיער הראש יחד עם הריאות. כוח הרצון והנחישות שלנו קשורים ישירות לכליות. הפחדים והחרדות מחלישים את הכליות. כליות חלשות בין יתר התופעות המוכרות משנית לכך כוללים גם נשירת שיער. באם החום מגיע אל הריאות אזי נסבול משיעול יבש וטורדני עם או ללא גניחה דמית. באם החום חודר למעי-הגס נסבול מצואה יבשה עם או ללא עצירות. יתכנו מצבים של לחות חמה בה האנשים יסבלו גם משלשולים עם מוגלה או ריר ודם. חום אשר יגיע לקיבה עצמה יכול לגרום להתפתחות כיב קיבה. בסך הכל סיבוכים שונים ומגוונים בגוף עצמו. באם החום יגיע למערכת העצבים אזי האדם יסבול מבלבול, טשטוש הכרה ועד לאובדן הכרה ואפילו למוות.

מה עלינו לעשות בכדי להתמודד כנגד כל הבעיות האפשריות הללו? יש ויש דרך נכונה בה צריכים לדבוק ולא להרפות. עלינו לאכול מזונות קלים המתאימים לעונת השנה החמה. לא להרבות במזונות מחממים כמו דברים מתובלנים וחריפים. לא לשתות משקאות ממותקים ולא אלכוהול. להרבות בשתיית נוזלים אך מאידך לא להפריז בכמות. לחסות בצל ולא לתת לשמש הקופחת להכות על ראשינו וגופינו ללא הרף. לא להפעיל את הגוף בפעילות מאומצת בשעות החמות של היממה וזאת בכדי לא לייצר עוד חום בגוף. הלבוש צריך להתאים לתקופה החמה. ניתן ללכת לישון מעט מאוחר יותר ולקום מוקדם בבוקר כיאה לעונה זו של השנה. הקפה לו אנו רגילים מחמם מאד את הגוף. באם אנו "מוכרחים" לשתות אותו אזי כדאי לעשות זאת דווקא בבוקר. הקייטנות הצפופות יכולות לתפוס יותר מרחב ולאפשר לילדים מרחק האחד מן השני. המזון אותו אנו מגישים לילדים חייב להיות טרי ובתנאי סניטציה המתאימים לחום הרב. לא להאכיל את הילדים במזונות מטוגנים כמו חטיפים למיניהם בכדי לא להעלות את חום הגוף. להתאים את פעילות הילדים למזג האוויר ולתנאי הסביבה. על הילדים להיות לבושים בהתאם ולא לאפשר להם משחקים בשעות החמות של היממה בשמש החמה. גם ללבוש בשמש יש חשיבות, לא נפקיר את הגוף כך שבעתיד נעמוד בסימן שאלה של גידולים בעור בגין החשיפה הממושכת ובמיוחד בגיל הצעיר. אפשר וצריך להנות מ"מטעמי" הקיץ אך בזהירות הנדרשת תוך הקפדה על הכללים המתבקשים.

מה ואיך נוכל לפעול בכדי שלא נינזק מפגעי הקיץ החם? ראשית חכמה נשתה את הנפח המתאים לנו. נלמד כיצד להתמודד כיאות עם החום והשמש. לא נפקיר את גופנו וללא הגבלה לקרני השמש. נמצא קורת גג מצילה. נחבוש כובע מגן, נאוורר את הגוף, ולא נעסוק בפעילות גופנית מאומצת ובודאי שלא בשעות עומס החום. המאכלים אותם נאכל יהיו קלים ולא שמנים, ממותקים או כבדים כמו כן לא חריפים במיוחד. נשתדל לנוח בשעות הצהריים. לא נתיש את הגוף או הנפש בדרכים שונות בהן אנו רגילים מחיי היומיום הלא נכונים שלנו. נעביר את הפעילות הספורטיבית שלנו לשעות הבוקר המוקדמות או שעות אחה"צ המאוחרות ולפנות ערב. גם ללבוש שלנו יש חשיבות רבה, בגדים כהים הקולטים את רוב קרני השמש אינם מומלצים. בגדים כבדים ולא מאווררים אינם מומלצים. במקרים אחדים יזדקק האדם לתמיכה טיפולית בה יחזקו את הכליות וייפנו חום עודף. במקרים של נשירת שיער, יטופלו האנשים בהתאם למתחולל בתוכם תוך שימת דגש על הכליות והשיער. חשוב לציין כי לאחדים נגרם גם נזק עקב צמיגות דם גבוהה בגינה אנו ממליצים על אומגה 3 ובטיפול בשיער יהיה עלינו לתמוך בהגברת זרימת הדם. מי שנפגע מהקיץ החם יש דרכים לעזור לו וכדאי להתחיל בכך מוקדם ככל האפשר. המניעה היא הטיפול הטוב ביותר הקיים, הבה ננצל אותו ובטוחני כי הוא לא יכזיב.
 

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה