אודות MedPortal  הרשמה לחדשות MedPortal  תקנון  שאלות נפוצות  צור קשר

 נבחרי MedPortal
חיים גרייבר
רפואת ילדים.

רוצה להופיע כאן?
(אנציקלופדיה) בריאות התינוק והילד > טיפים להתמודדות עם חום בקרב ילדים

טיפים להתמודדות עם חום בקרב ילדים


מאת: ד'ר יצחק שוחט / 25.11.11
לילד יש חום? לפני שנכנסים לפאניקה וחרדות כדאי לקרוא את הכתבה הבאה שתסייע בידיכם, ההורים המוטרדים לטפל באופן נכון בחום של ילדיכם

בשעה טובה ומוצלחת הגיע החורף לארצנו המיובשת. העובדה כי החורף הגיע בפתאומיות ובאגרסיביות הפכה את כולנו ובעיקר את ילדינו לרגישים למחלות החורף ובראשן שפעת וצינון. על מנת להתמודד עם התהיות ועם עודף המידע הקיים ד"ר יצחק שוחט, רופא ילדים עושה לכם קצת סדר בבלגאן.

ראשית ראוי להזכיר כי חום איננו מחלה בפני עצמו אלא סימן להתמודדות הגוף עם נגיפים ווירוסים התוקפים את המערכת החיסונית. חום מהווה אינדיקציה למחלה ולהתקדמותה ולכן חשוב להיות קשובים לו.

לעליית חום ישנן מספר אינדיקציות כמו למשל פנים סמוקות, ירידה בתאבון, אי שקט, כאבי ראש, ישנוניות ואדישות, רעידות בגוף, קוצר נשימה, פצעים בפה ושיעול חזק. אם הילד מציג אחד או יותר מהסימפטומים הללו מומלץ למדוד חום.

הנחת ידכם על פניו של הילד איננה מדידת חום מהימנה. שימוש במגע יכול להוות מדד ראשוני בלבד לשאלה האם בכלל יש חום אך אין מדובר בתחליף לשימוש במדחום.

מדידת חום יכולה להתבצע באופן יעיל במספר מקומות בגוף. המקום היעיל ביותר למדידת חום בקרב ילדים מתחת לגיל 6 הוא פי הטבעת. יש להקל על הילד באמצעות שימוש בווזלין ובתנוחה עוברית. ילדים מעל גיל 6 יכולים להשתמש במדידה אוראלית בתנאי שאין הם נושכים את המדחום וכי הם מחזיקים את פיהם סגור למשך 3 דקות המדידה. מדידה בבית השחי נחשבת לפחות אמינה ואורכת כ – 10 דקות.

לאחר המדידה יש להבחין בין חום גוף תקין לבין חום גוף המצריך התייחסות מיוחדת. חום גוף תקין בילדים נע בין 36 לבין 37.5 מעלות. עליית חום מוגדרת כאשר טמפרטורת הגוף עלה על 37.6 מעלות. כדאי לפנות לרופא בעקבות חום כאשר החום נמשך למעלה מ 48 שעות וכאשר הוא מעל 40 מעלות. גם סימפטומים חריגים כמו קשיי נשימה, בלבול וקשיים בהזזת גפיים מצריכים פניה לרופא
אם חום הגוף של הילד עולה על 38.5 מומלץ לתת תרופות להורדת חום המותאמות במיוחד לילדים למשל: אקמולי. חשוב לזכור כי תרופות ממשפחת נורופן ניתן לתת מגיל 3 חודשים עם מרשם רופא בלבד ורק מגיל חצי שנה ללא מרשם רופא.תרופות אלו מגיעות לרוב בצורת סירופ מדוד או פתילות. לאחר מתן תרופה להורדת חום ניתן למדוד את החום שנית לאחר חצי שעה עד שעה מרגע מתן התרופה. בכול שימוש בתרופה חשוב לקרוא את העלון לצרכן על מנת לשמור על מרווחי זמן מתאימים במתן התרופה ועל הכמויות המומלצות זאת על מנת להימנע מתופעות לוואי.

בנוסף לשימוש בתרופות ישנן מספר פעולות שהורים יכולים לבצע על מנת להקל על ילדם. אחת מהפעולות הללו היא להימנע מהלבשת הילד בשכבות ביגוד רבות מידי וכן מכיסוי הילד בהרבה שמיכות שכן פעולה זו עלולה לגרום לעליית החום. יש לשמור על חדרו של הילד מאוורר ובטמפרטורה של כ 22 מעלות. חשוב להקפיד על שתייה כדי למנוע התייבשות – עדיף שתייה קרה בקיץ וגם בחורף. אין לרחוץ את הילד באמבטיות קרות, אין למרוח על גופו של הילד אלכוהול ואין לעטוף את הילד במגבות רטובות. שלושת הפעולות הללו יכולות לגרום יותר נזק מאשר להביא תועלת – אמבטיות קרות עלולות להביא לירידה דרמטית בחום הגוף דבר העלול לגרום נזק. אלכוהול נספג בעור הילד. ומגבות רטובות חוסמות את פעולת האידוי הטבעית של הגוף, שהיא פעולה אקוטית להורדת חום הגוף.

ד"ר יצחק שוחט יועץ לחברת טבע ישראל, יצרנית אקמולי


תגיות: חום, חום בילדים, הורדת חום אצל ילדים
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר   |   לארכיון מאמרים
 
 אנציקלופדיה רפואית
עם המלצות לריפוי עצמי
 
 בריאות | אודות MedPortal | תקנון | קישורים | שותפים | הרשמת חברים | הרשמת רופאים ומטפלים | כניסת חברים | צור קשר | שיתופי פעולה