7 צמחי בית שעשויים להיות טובים לבריאות שלכם

בשנים האחרונות, נראה שצמחי בית הופכים ללהיט של ממש בבתים ברחבי העולם (וכמובן שגם ברשתות החברתיות). לא קשה למצוא לכך סיבות. צמחים יכולים להוסיף הרבה מאוד אוויר, יופי – ובעיקר ירוק – לבית או לחצר שלכם. מה שאולי אתם לא יודעים הוא שבנוסף לכך, יש כמה צמחי בית נפוצים שעשויים לשפר את הבריאות ומצב הרוח שלכם.

כמו הרבה מאוד מגמות אחרות בחיים שלנו, את המגמה של הביקוש לצמחייה ביתית ניתן לייחס לשינויים שחלו בעולם בשנים האחרונות: לדוגמה, תקופות ממושכות של שהות בבית בעקבות מגיפת הקורונה (ובעת הנוכחית בישראל, גם המצב הבטחוני) ועלייה בשכיחות העבודה מהבית. כשאנשים מבלים יותר זמן בבית הם מפתחים תחביבים, כולל גידול צמחים שהוכיח את עצמו כמועיל במיוחד במתן תחושת רגע בתקופות הקשות של מגפות. מחקר שפורסם ב-2015 הראה שטיפוח צמחייה וצפייה בהם עשויים להפחית את רמות הלחץ, להקטין חרדות ולסייע למגדלים להרגיש רגועים יותר. יש אפילו שמכנים זאת "גינון טיפולי" (Horticultural Therapy), מעין תרגול מדיטטיבי שמאפשר לנו לצאת מחוץ לעצמנו ולהוסיף נבדך נוסף לתמונת הטיפול העצמי שלנו.

היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של צמחים

גם אם הראיות ליתרונות הבריאותיים של הצמחים הן מעט מוגבלות, אין כמעט ספק שמספר הסיכונים הכרוך בהוספה שלהם לבית הוא מינימלי עד בלתי קיים.

ממצאים מראים שגידול צמחי בית עשוי לסייע לבריאות הגופנית, ואפילו סוכנות החלל נאס"א אישרה שלסוגים מסוימים של צמחים יש יתרונות משמעותיים בהקשר הזה. מחקר של נאס"א מ-1989, לדוגמה, מצא שצמחים מסוימים יכולים להסיר רעלים מהאוויר – כולל פחמן דו חמצני – דרך תהליך הפוטוסינתזה, בו הם גם מבצעים חילוף חומרים.

יתרון חשוב אחר הוא הסרת תרכובות אורגניות נדיפות (VOCs) מהאוויר. לפי איגוד הריאות האמריקאי, תרכובות אלה – שנפלטות בין השאר מצבעים, מחומרי ריצוף, מעשן ועוד – עלולות לגרום לגירויי בעיניים באף ובגרון, לבחילות או לקשיים בנשימה.

לפי ד"ר נאביה מיסורה, צמחים מסייעים להעלאת רמות החמצן בבית, עובדה שעשויה לסייע בהפחתת כאבי ראש, בשיפור המיקוד ובשיפור מצב הרוח הכללי. הם תורמים להגברת הלחות ובכך עשויים להקל על עור יבש.

צמחי בית מומלצים למתחילים

1. חבצלות שלום

חבצלות שלום

חבצלות שלום, ממשפחת הספאתיפילום, ידועות בכך שהן פשוטות באופן יחסי לגידול – מה שהופך אותן למתאימות לאנשים שעושים את הצעדים הראשונים שלהם בעולם הגינון. מחקרים מצאו שצמחים אלו יכולים לשפר את איכות האוויר בבית. כך למשל מחקר משלהי 2021 הראה שחבצלות שלום סייעו בסילוק פחמן דו חמצני (CO2) ותרכובות אורגניות נדיפות (VOC) מסוג פורמלדהיד מהאוויר. ממצאים אלו מצטרפים למחקרי עבר שהראו שבכוחן להפחית את הרמות הכלליות של תרכובות ה-VOC באוויר.

חשוב לזכור שחבצלות השלום, עם כל היתרונות, מכילות חומרים שעלולים לגרום לגירוי הקיבה ודרכי הנשימה בעת צריכה בכמויות גדולות, ולכן יש להרחיק את הצמחים מילדים ומבעלי חיים. הגידול של הצמח נעשה בתנאים האופטימליים באור בהיר ועקיף, אבל ניתן גם באור בינוני עד נמוך. חשוב להקפיד על אדמה לחה ולא להשקות את הצמחים יתר על המידה.

2. פותוס זהוב

פותוס זהוב

פותוס זהוב הוא צמח יפה, הבולט בגפנים ובעלי הלב שלו. הוא גם פשוט באופן יחסי לגידול, עם מינימום תחזוקה (גם כאן, חשוב להיזהר לא להשקות אותו יותר מדי). ברמה הבריאותית הצמח נחשב ל"מטהר אוויר טבעי", כפי שעולה לדוגמה ממחקר מ-2017 שהראה שבכוחו של הפותוס הזהוב להפחית את רמות האוזון בתוך מבנים. מחקרים קודמים אחרים הצביעו על כך שהוא עשוי, בדומה לחבצלת השלום, להפחית את רמות ה-VOC באוויר.

אם אתם מגדלים חיות מחמד, הקפידו להרחיק אותן מהצמח. הסיבה היא שהצמח מכיל אוקסלט, חומר הנחשב לרעיל עבור בעלי חיים שונים.

3. צמח העכביש

צמח העכביש

למרות השם הלא ממש מזמין שלו, צמח העכביש (ידוע גם בתור "ירקה מצויצת", או בלועזית Chlorophytum Comosum) עשוי לתרום לבריאות שלכם. הצמח הרב שנתי בעל העלים הארוכים, הצרים והנשפכים שלו, שמזכירים כמובן רגלי עכביש, ידוע בספיגה יעילה של רעלנים מזיקים שנמצאים באוויר.

צמח העכביש נחשב לפשוט לגידול ודורש תחזוקה נמוכה. הוא מעדיף אור עדיף בינוני עד בהיר. לשמחתם של מחסלי הצמחים שביניכם, הוא יכול לשגשג גם בתנאים של הזנחה יחסית.

4. צמח הנחש

צמח הנחש

גם צמח הנחש ("סנסיווריה") ראוי להיכנס לקטגוריה של הצמחים שלא כדאי לשפוט לפי הכינוי שלהם. הצמח העסיסי בולט בעלים הירוקים והגבוהים שלו, ומציע כמה תמורות בריאותיות. בדומה לצמחים אחרים ברשימה, הוא עשוי להסיר רעלנים מהאוויר ובכך להקל על הנשימה של בני הבית.

מכיוון שצמח הנחש משגשג בטמפרטורות חמות, חשוב להניח אותם בנקודות חמות בבית. הצמח מעדיף אור עדיף בהיר, אבל יוכל להסתדר גם בפינות מוצלות באופן יחסי (ייתכן שבתנאים אלו, הגדילה שלו תהיה מעט איטית יותר). הקפידו על ייבוש האדמה בין ההשקיות.

5. קיסוס החורש

קיסוס החורש

קיסוס החורש (ידוע גם בתור "English Ivy") הוא צמח שתמצאו פעמים רבות מחוץ לבית, אבל גם בתנאי פנים ניתן לגדל אותו. מחקר שפורסם ב-2015 בכתב העת Indian Journal of Science and Technology הראה שהצמח עשוי לסייע בהפחתת רמות הפחמן הדו חמצני והפורמלדהיד באוויר, בתנאי מעבדה. תוצאות אלה מצטרפות למחקרים נוספים שהראו שהוא מפחית את רמות ה-VOS ואף עשוי להפחית עובש.

הצמח מעדיף אור עדיף בהיר. הוא דורש תחזוקה בינונית: השקיה יסודית ושימוש באדנית עם ניקוז יעיל. גם במקרה הזו חשוב להרחיק את חיות המחמד, ובעיקר כלבים והחתולים, מהצמח הנחשב לרעיל עבורן.

6. דרצה ורניקי

דרצה ורניקי

דרצה ורניקי (Dracaena Warneckii) הוא צמח ביתי אלגנטי, בעל עלים מחודדים ארוכים. אותו מחקר מדובר של נאס"א הראה שגם הוא מסייע בהפחתת רעלים מהאוויר.

דרצה ורניקי אינו דורש טיפול רב מדי, אבל רצוי להימנע מחשיפה שלו לאור ישיר. הוא פורח בצורה האופטימלית באור בינוני ועקיף, כשחשוב להקפיד על ייבוש האדמה בין ההשקיות. גם הוא עלול להיות רעיל לבעלי חיים.

7. פיקוס הגומי

 

פיקוס הגומיפיקוס הגומי, הידוע גם בתור "צמח הגומי", עשוי לפי מחקר שפורסם ב-2017 להפחית את רמות ה-VOC. יתרון מרכזי של המחקר הוא שבניגוד למחקר המדובר של נאס"א, הוא דווקא נערך בתנאים אמיתיים של בניין מגורים חדש.

את הצמח אפשר לגדל בתנאים שונים, בתוך הבית או מחוצה לו. הוא עשוי לגדול בשמש או בצל וגם בתקופות סבירות של בצורת. חשוב לוודא שהאדמה בה הוא מונח היא בעלת ניקוז יעיל.

אז איך בוחרים את הצמח הביתי המושלם?

עם כל הכבוד לצמחים הביתיים ולסגולות שלהם, ברור שאי אפשר עדיין להתבסס עליהם באופן בלעדי לניקוי האוויר בבית שלכם. כדי לקבל תוצאות אופטימליות, יש להכניס לתמונות מנקה אוויר יעיל עם מסנן, למשל של אלרגנים וחומרים מגרים. מצד שני, צמחים הרי לא יכולים להזיק – גם אם ייתכן שיהיה צורך בכמות גדולה יחסית של צמחים כדי לבצע ניקוי יעיל של האוויר שמקיף אתכם.

כדי לבחור את הצמח האידיאלי עבורכם, אל תהססו להיעזר במומחים לצמחים או בצוות המשתלה. הם יוכלו להתאים את הצמחים לתנאי הסביבה או ליכולות הגידול שלכם, בין אם צמחים מהרשימה הזו ובין אם אחרים.

אחרי שבוחרים צמח או צמחים, חשוב שתבינו היטב את "הוראות ההפעלה" – בעיקר בכל הנוגע לדרישות של הצמח לאור ולניקוז שלו. אתם בהחלט יכולים להתחיל עם צמחים זולים ופשוטים לתחזוקה, ולהרחיב את האוסף בצמחים מורכבים יותר ככל שאתם משתפרים ומבינים את חוקי המשחק. עצה אחרת היא להתחיל עם צמחים שמתאימים לאורח החיים שלכם.

חשוב לא פחות: נסו לחשוב מה אתם אוהבים ומה תשמחו שיקשט את הבית שלכם מבחינת המראה, הריח וכן הלאה.