7 יתרונות בריאותיים מדעיים של ויטמין C

דיאטה העמוסה במזונות המכילים כמויות גבוהה של ויטמין C, כמו תפוזים, קיווי ופלפלים, עוזרת לא רק למערכת החיסונית בגוף.

ויטמין C, הידוע גם בתור "חומצה אסקורבית", הוא אחד מסוגי הוויטמינים המדוברים ביותר כיום. הוא מקבל תשומת לב מיוחדת בגלל הפוטנציאל שלו לחיזוק המערכת החיסונית ולהקטנת הצטננות, אבל מדובר רק בחלק קטן מאוד מהתפקידים שהוא עשוי למלא בגוף.

על פי המכונים הלאומיים לבריאות בארצות הברית (NIH), נשים בוגרות זקוקות ל-75 מ"ג של ויטמין C ביממה וגברים בוגרים ל-90 מ"ג באותו פרק זמן. חשוב לזכור שנוגד חמצון זה אינו מיוצר בגוף באופן טבעי, ולכן חיוני להשיג אותו דרך צריכת מאכלים בעלי רמות גבוהות של ויטמין C. "ויטמין C ניתן למצוא במגוון מזונות, כולל פלפל אדום וירוק, פירות הדר, קיווי, ברוקולי, עגבניות וכרוב ניצנים", אומרת תמר סמואלס (RDN), מייסדת שותפה של Culina Health בניו יורק. החדשות המעודדות הן שרוב האוכלוסייה מקבלת כמות מספקת של הוויטמין באמצעות התזונה בלבד.

בסקירה הבאה נתייחס לשבע מהמעלות הבריאותיות העיקריות של ויטמין C:

1. ויטמין C ממריץ את סינתזת הקולגן

הגוף זקוק לוויטמין C לצורך תהליך הסינתזה של הקולגן, הנמצא ברקמות החיבור מסביב לגוף. "רמות מספקות של ויטמין C חיוניות לייצור הקולגן", אומרת סמואלס. "זהו החלבון השכיח ביותר בגוף, הממלא תפקיד הכרחי ברקמות החיבור – דוגמת אלה שנמצאות באיברי הגוף וכמובן שגם בשיער, בעור ובציפורניים שלנו".

קולגן מוכר בתור "מציל האנטי אייג'ינג" של העור, כפי שהוא מכונה על ידי מומחי בריאות ויופי. מחקר שפורסם ב-2015 ב-Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology מצא שמריחה מקומית של ויטמין C על העור הובילה לייצור מוגבר של קולגן, וכתוצאה מכך ליצירת מראה עור צעיר יותר. על פי אוניברסיטת המדינה של אורגון, משמעות נוספת של הגברת סינתזת הקולגן היא שוויטמין C מסייע לתהליך ההחלמה של פצעים.

2. שילוב בין ויטמין C לברזל משפר את הספיגה

יתרון נוסף של ויטמין C קשור לאופן בו הוא מקיים אינטרקציות עם ויטמינים ומינרלים אחרים בגוף, ביניהם ברזל. ברזל, כידוע, מסייע לצמיחה ולהתפתחות התקינים, עוזר לספק חמצן לכל הגוף וכן לייצר חלק מסוגי ההורמונים. הספיגה של סוג הברזל Nonheme (המצוי בירקות, להבדיל מברזל Heme שמקורה מהחי) עשויה להיות מורכבת, אבל אכילה של ויטמין C משני הסוגים משפרת את הספיגה בגוף על פי פרסומי אוניברסיטת הרווארד.

3. ויטמין C מסייע לשיפור תפקוד המוח

ד"ר סמואלס מציינת שוויטמין C משחק בנוסף תפקיד בתהליך הסינתזה של המעביר הבין עצבי נוירוטרנסמיטר והתפקוד הקוגניטיבי. נוירטרסמיטרים חשובים להעברת מסרים מהמוח לשאר חלקי הגוף, לפי אוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה.

כמות גבוה של ויטמין C עשויה לתרום לשיפור תפקוד המוח. סקירה שיטתית שפורסמה בספטמבר 2017 ב-Nutrients מצאה ריכוזים גבוהים של ויטמין C אצל משתתפי המחקר שהיו בעלי תפקוד קוגניטיבי משופר, בהשוואה לאלו עם קוגניציה נמוכה יותר.

4. התכונות נוגדות החמצון של ויטמין C מגנות מפני מחלות כרוניות

חלק גדול מהיתרונות של ויטמין C ניתן לייחס לתכונות האנטי חמצוניות שלו. "נוגדי חמצון פועלים לנטרול רדיקלים חופשיים, שהם חומרים נדיפים ומזיקים המיוצרים בגוף וגורמים נזק לתאים ולרקמות", מסבירה סמואלס.

לפי Mayo Clinic, נוגדי חמצון עשויים להגן מפני התפתחות של מצבים בריאותיים חמורים דוגמת סרטן או מחלות לב. עם זאת דרושים מחקרים נוספים בנושא, במיוחד כאלה שייערכו בבני אדם, כדי לראות האם ויטמין C יכול באופן נקודתי למנוע מחלות סרטן, לב וכלי דם.

5. ויטמין C מחזק את המערכת החיסונית

היתרון הבריאותי הידוע ביותר של ויטמין C הוא ככל הנראה ההשפעה החיובית שלו על המערכת החיסונית. בסקירה שפורסמה ב-2017 נמצא כי ויטמין C תומך במערכת החיסון על ידי הגנה בפני עקה חמצונית, מסייע בהרג חיידקים ומפחית את הפוטנציאל לפגיעה ברקמות. הוכח כי מחסור בוויטמין עלול להגדיל את שיעור הזיהומים בגוף.

גם אם הטענה לפיה ויטמין C עשוי למנוע מכם לחטוף הצטננות היא ככל הנראה בלתי סבירה, סקירה קודמת הראתה שהוא שבכוחו להקל עליכם ולהאיץ את קצב ההתאוששות שלכם ממנה.

6. ויטמין C עשוי לשפר את הטיפול בסרטן

תזונה העמוסה בפירות ובירקות, העשירים בוויטמין C, עשויה להפחית את הסיכון לסוגים מסוימים של סרטן – כך לפי Mayo Clinic. עם זאת, מהמחקר בנושא לא ברור אם ניתן לייחס זאת ישירות להשפעות של ויטמין C או לרמה הכללית יותר של תזונה בריאה. בסך הכול, המחקר לגבי תפקידיו האפשריים של ויטמין C במניעת סרטן אינו חד משמעי. מטא אנליזה שפורסמה בנובמבר 2015 בכתב העת Korean Journal of Family Medicine, למשל, קבעה שאין קשר בין תוספת ויטמין C לתפריט התזונתי לבין מניעת סרטן.

מה שכן, ייתכן שוויטמין C משפר את היעילות של טיפולי הקרנות וכימותרפיה לסרטן, כאשר הם נעשים בכמויות גבוהות. מחקר שפורסם בפברואר 2019 ב-Anticancer Research מצא שמינונים גבוהים של ויטמין C סייעו להילחם בתאי סרטן השד כאשר הם שולבו עם תרופות אנטי סרטניות. חשוב לציין שמשתתפי המחקר קיבלו מינונים גבוהים במיוחד של ויטמין C, בכמות שלא ניתן לצפות שאנשים יצרכו דרך המאכלים שהם צורכים ותוספי התזונה. ההמלצה של סמואלס היא להתייעץ לכן עם אונקולוג ולברר על הניסיון שלו לגבי ההשפעות על המטופלים, כאשר התוצאות לרוב תלויות בסוג הסרטן הספציפי, בדרגת החומרה של המחלה ובמצב הבריאות הכללי של האדם.

7. ויטמין C מגן על העיניים

האגודה האמריקאית לאופטומטריה מציינת שוויטמין C עשוי להקטין את הסיכוי להתפתחות קטרקט ואף לסייע להאט את קצב ההתפתחות של ניוון מקולרי גילי (AMD). ברמה הפרטנית יותר, מחקרים קודמים מצאו כי נטילת 500 מ"ג ויטמין C ביום כחלק מהתוספת היומית האטה את התקדמות המחלה בקרב אנשים עם ניוון מקולרי גילי בדרגה בינונית, ככל הנראה עקב התכונות האנטי חמצוניות של ויטמין C.

עם זאת ברור שחשוב להיוועץ ברופא העיניים או ברופא האישי שלכם לפני נטילת תוסף תזונה לטווח ארוך.