100 טיפים של בני 100 ויותר שיזכו אתכם, בתקווה, בחיים ארוכים ומאושרים

כל אדם רוצה להאריך חיים. אבל האם יש "סודות" שעשויים להגדיל את הסיכויים לכך שתגיעו לגיל מופלג, או אפילו גיל בן שלוש ספרות? כדי לנסות לספק תשובה לשאלה הזו, עיתון ה-Guardian הבריטי שאל מאה גברים ונשים בני 100 ומעלה, וקיבל כמה תובנות מעניינות. החל מהשארת העבר מאחור, דרך ניהול יומן ועד לריקוד – אלו הם הטיפים של מי שעשה את זה.

אדוארד תומאס, 102

אדוארד תומאס – קולונל לשעבר בצבא הבריטי, דיפלומט וסופר  – ממליץ לנו להישאר שמחים ככל שניתן, לנצל את חוש ההומור ולהיות מסוגלים לצחוק על עצמנו. "התאהבו באופן הדדי בבן או בבת הזוג, והישארו במערכת היחסים הזו "עד שהמוות יפריד ביניכם"", הוא אומר, וממליץ לשאוף לחוות הנאה מינית מספקת, טבעית וממושכת. "לעולם אל תשעממו, כי כל כך הרבה הנאות זמינות לכם. תיהנו משיתוף ההנאות האלה כשזה מתאים, אבל גם מהבדידות מפעם לפעם".

פופולריים:

דורותי מארלי, 102

"נסו לעבור כל יום מבלי לפגוע מאף אחד", ממליצה לנו דורותי מארלי, מזכירה ראשית מטורונטו, קנדה. "הרגישו טוב עם עצמכם. כשעיצבתי את השיער והספרית הראתה לי את התוצאה, אמרתי לה: "יכולתי להתאהב בעצמי מחדש!". חוש הומור בריא, לדבריה, לא יכול להזיק.

איבון אולד, 101

איבון אולד היא מורה ותיקה מסטפורדשייר, אנגליה, שזוכרת את אחד הטיפים העיקריים שקיבלה במהלך שנות המלחמה מקולגה: לצחוק הרבה, ולא לצעוק. היא מספרת שהיא לא סורגת במקצועה, אבל מקפידה לסרוג מדי פעם שמיכות לילדים הזקוקים להן באפריקה. "אם משהו שאתם עושים יכול לעזור למישהו, כדאי לכם לעשות את זה", היא מסכמת.

אמיליה מנדל, 106

אמיליה מנדל הלונדונית הגיעה עד כה לגיל המופלג של 106, ומספרת שחיים מעניינים וזיכרונות נהדרים עזרו לתהליך ההזדקנות שלה. מנדל, שבמהלך הקריירה שלה הייתה שחקנית תיאטרון ומוכרת בחנות אופנה עילית, מדגישה שחשוב לפעול לפי ההרגשה שלנו. היא נזכרת ברגעים בהם הצוות המסייע בבית היה רודף אחריה בזמן שהסתובבה במרץ עם ההליכון, או בימים בהם סירבה בתוקף לקום מהמיטה "כי אני יכולה. אני אישה מבוגרת".

אדוארד ו. גורדון, 101

אדוארד ו.גורדון הוא פרופסטור אמריטוס לפסיכולוגיה מאוניברסיטת ייל היוקרתית בארצות הברית. אלא שההצלחה שלו, לדבריו, מגיעה ממחוזות אחרים. "ההישג הגדול יותר של חיי היה שהתחתנתי עם האישה הנכונה. התחתנו כשהייתי בן 26, והיא נפטרה כשהייתי בגיל 95, כך שחיינו ביחד 70 שנה", הוא נזכר. "אבל לפעמים אני חושב שלא צריך רק לפגוש את האנשים הנכונים, אלא חשוב לעשות דברים כמו שצריך כדי להוציא מהם את המיטב".

דוריס מרטין, 102

דוריס מרטין, קלדנית ותיקה וקצרנית מאסקס, אנגליה, ממליצה לנו לשמור על המוח פעיל ככל שניתן. היא צופה בשעשועונים, קוראת תעלומות רצח ומשחקת ב"שבץ נא" ("אני מנצחת בערך בחצי מהמשחקים"). למרטין ארבעה ילדים ותשעה נכדים, כאשר בקרוב ייוולד לה הנין השביעי. "משפחה חשובה גם היא", היא מסבירה. "אני עדיין זוכרת את ימי ההולדת של כולם".

פרננדו קאביה אסקודרו, 101

פרננדו קאבריה אסקודרו, מומחה לייצור יין ממדריד, מספר שהוא עדיין קורא מדי יום ובכך לומד דברים חדשים, שמעוררים את הסקרנות ואת היצרים שלו. הוא ממליץ לנוע כדי "לא להתעצל כמו טיפש", להיות סבלני ורגוע, ולשמור על צניעות.

ניקי פונסקה, 103

"תמיד הייתי מוכנה לקבל אתגרים ונתתי את המיטב שלי", מספרת ניקי פונסקה מלונדון, יוצאת חיל האוויר הבריטי ומנהלת בית מלון. לדבריה, היא מעולם לא נשארה במיטה אחרי שש בבוקר, תמיד מקפידה להתלבש לפני ארוחת הבוקר וקוראת ספרים סביב השעון. היא מספרת שנהגה לבקר בספרייה המקומית אחת לשבועיים ולקחת 10-8 ספרים.

הילדה היל, 101

הילדה היל, בעלת עסק מאנגליה, מספרת שבעבר לא תמיד הקפידה על תזונה וגם שתתה אלכוהול, אבל כיום משתדלת לאכול בצורה נכונה. בעבר נהנתה לשחק ב"שבץ נא", אלא שעם השנים איבדה את הראייה. "כשלא הייתי מסוגלת לראות יותר, התחלתי להמציא חידות מילוליות קטנות במוח".

הארוקו הוקו, 104

הארוקו הוקו, עוזר לאבות בכנסייה הלותרנית בטוקיו, מספר שחיי הקהילה בבית האבות בו הוא מתגורר הם הסוד לשמירה על בריאות גופנית ונפשית. הוא נזכר שנהנה לשמש מלצר בקפיטריה שנוהלה על ידי מתנדבים, גם אחרי שהגיע לגיל 100.

וירג'יניה באלון, 101

הגננת הפרואנית וירג'יניה באלון ממליצה לנו "לרקוד הרבה, להימנע מלחצים ולזכור שלכל הבעיות יש פתרון". באלון, שעברה במהלך חיי שני הליכי גירושין, ממליצה לנשים לבחור בחיים חופשיים. "אם בעלך גורם לך להרגיע רע, אמרי לו "להתראות". נשים יכולות לשרוד טוב מאוד לבד. שמחו ונהלו את החופש שלכן בחוכמה".

ג'ואן אורקהרט, 106

ג'ואן אורקהרט הצפון אירית, ששימשה בין השאר מורה, מרצה ומלונאית, מספרת שהיא אוכלת הרבה פירות וירקות "לצד כמה מאכלים שאסור לי". היא ממליצה לטייל מעבר לים, לראות את האופן בו אנשים חיים וללמוד שפות.

סוקולה רדוניק, 101

למרבה הצער, סוקולה רדוניק – עקרת בית מבירת קרואטיה זאגרב – נפטרה במהלך הכנת הכתבה. לפני זה, היא תיארה שהגיעה לאריכות חיים בזכות טבע, אוכל, שירה במקהלה (עד שנות ה-80 לחייה) וריקודים. ההמלצות שלה הן להיות סבלניים, לאהוב אחרים ולהבין שהדבר החשוב ביותר הוא הבריאות. העושר, לדבריה, נמצא בתחתית סדר העדיפויות.

ג'ורג' ווטקיס, 101

ג'ורג' ווטקיס מוויילס, ששימש בעברו מפעיל תקשורת אלחוטית ורופא שיניים, מספק את המנטרה שלו. הוא ממליץ ללכת לישון מוקדם, אבל לזכור שמעט ויסקי יכול להחזיק אתכם, ולהקפיד לשיר. "אם תגיע הזדמנות כלשהי, נצלו אותה ואל תפספסו", הוא אומר. "הפיקו את המקסימום מכל יום" .

בלאנש פרומנטון, 102

בלאנט פרומנטון הבריטית, מטפלת ועובדת קמעונאית במקצועה, מספרת שהסוד שלה לחיים ארוכים מתחיל עוד בימי הלימודים. "הייתי די אתלטית, לא שתיתי אלכוהול ואכלתי בריא. אולי הריקודים הסלוניים עזרו גם". לדבריה, חשוב להקפיד על נחישות והתמדה, להיות הורים טובים, לישון טוב בלילה ולהיות מחושבים עם הכסף: "קנו רק דברים שאתם זקוקים להם, ולא רק רוצים".

מרגרט סטרטון, 100

מרגרט סטרטן הבריטית עברה הרבה מאוד תחנות במהלך החיים: היא יוצאת צבא, ששימשה בין השאר קלדנית, קצרית, מנהלת חשבונות ומגייסת כספים. היא שימשה כאחראית על החדר בכנסייה בו נשמרים כלי הקדושה ופרשה רק בגיל 99. בשנים האחרונות, היא מכינה אוכל לארגון צדקה מקומי. למרות כל אלה, היא מצהירה שאינה יודעת למה היא התברכה בחיים ארוכים.

גאי וורן, 101

האמן האוסטרלי גאי וואן עדיין מבלה זמן רב בעבודה בסטודיו שלו, ורואה את העבודה כחיונית לרווחה שלו. המלצה נוספת שלו היא "לשמור על גלאי שטויות מעודכן", מכיוון שפעמים רבות אנחנו זקוקים לו.

דבירול איסלם צ'אדהורי, 103

"הדבר הקשה ביותר למבוגרים הוא שאין להם מטרה בחיים, ולעזור לאנשים מעסיק אותי ומשמש עבורי טיפול", מספר דבירול איסלם צ'אדהורי, מתרגם, מנהיג קהילה ומגייס כספים מלונדון. לדבריו, צעירים חייבים להקפיד על עשייה חיובית ולהשאיר רושם על אחרים.

קן גריפית'ס, 100

קן גריפית'ס, לשעבר טייס בחיל האוויר הבריטי ומנכ"ל, מספר שכבר ביום הראשון בעבודה שלו נשאל על ידי המנהל מהי המשרה שהוא מעוניין בה. "אמרתי לו: "אני יודע, אבל היא לא פנויה". הוא שאל: "למה?", ועניתי: "כי זו העבודה שלך". המסקנה שלו מהחיים ש"כל צעיר צריך לשקול היכן נמצא עתידו. תמיד הרגשתי שלאלוהים יש מטרה עבורי".

לינדזי טייס, 104

לינדזי טייס, חשמלאי ושחקן גולף תחרותי, מספר שהגולף מחזיק אותו בחיים. הוא מבצע שלוש פעמים בשבוע פעילות גופנית בת כשלוש שעות. "העצה שלי היא לעבוד קשה, ולשלב מדי פעם הנאה", הוא אומר, ומשבח את אשתו שהביאה אותו עד הלום.

פיטר וויטלי, 100

פיטר וויטלי, מנהל חברה לונדונית, ממליץ לנו לשמור תמיד על עשתונות ולצחוק בכל הזדמנות. "פקחו עיניים ושימו לב מה קורה סביבכם", הוא אומר. "אנשים רבים רודפים אחרי כסף יותר מהכול. חשוב שיהיה מספיק כסף כדי שלא תהיו נטל, אבל מעבר לכך ממש אין חשיבות לכסף".

טוני פרייס, 102

טוניס פרייס הקנדי, שלחם במלחת העולם השנייה ושימש לאחר מכן כמנהל, ממליץ לצעירים לנהל יומן כבר בגיל צעיר ("אם הייתי כותב על החיים שלי עכשיו, לא הייתי חי מספיק כדי לכתוב את כל מה שקרה"). הוא מציע לנו לא לבזבז זמן רב מדי על מחשבים.

ננסי מקגיל, 100

ננסי מקגיל הסקוטית, עובדת מועצה ומתנדבת, אומרת ש"אין לי מושג איך הגעתי לגיל 100. אני חושבת שזו פשוט העבודה". היא מספרת שהמשיכה להתנדב עד לשנות ה-90 לחייה ושלמדה עד כמה חשוב לדבר, לצפות באנשים ולהיות פעילים.

אנג'לה רדגרייב, 105

אנג'לה רדגרייב, לשעבר רקדנית ומנהלת בית ספר לריקוד בבריסטול, אנגליה, העבירה את המושכות לבת שלה אבל עדיין מקפידה להתעניין בכל מה שקורה בבית הספר. בנוסף, היא מקפידה לתפוס תנומה בשעות אחר הצהריים.

ברנדר קאלב, 100

העיתונאי, הסופר והמרצה האמריקאי ברנארד קאלב הקפיד, עוד מהשנים בהן עבד בעיתונות, לעבור מדי בוקר על כותרות העיתונים ולהיות מעורה בחדשות. לדבריו, האחריות שלנו היא להיות מעניינים, לשמור על העניים שלנו פקוחות, להשאיר את הרגשות חופשיים ולזנק אל העתיד. בתחילת 2023, נפטר קאלב, בשיבה טובה, בגיל 100.

וי בנט, 100

הטיפה של וי בנט, קלדנית מבריטניה, הוא לנצל את החיים: לצאת לכמה שיותר דייטים, אבל לשתות במתינות "כדי שתוכלו לזכור את הערב". היא ממליצה לא לקחת את בן או בת הזוג כמובנים מאליהם, להחזיק ידיים ולצחוק. חשוב לא פחות, לדבריה: לטייל כמה שיותר.

כריסטינה סמית', 100

כריסטינה סמית' הסקוטית, עובדת מאפייה וקמעונאות במקצועה, מתארת שהצליחה להישמר בריאה בזכות חיים טובים ומלאים. היא פיתחה תחביבים דוגמת באולינג וקארלינג, ביקרה בכנסייה מדי יום ראשון, ובכלל – הקפידה להיות פעילה פיזית ("כך שיכולתי לאכול מה שהתחשק לי ולשתות ברנדי").

סיביל נאש, 100

סיביל נשא, עובדת מועצה בגלוסטרשייר שבאנגליה, מייעצת לנו לשמור על כושר גופני ונפשי. "תמיד תהיו נעימים, נסו להבין דברים ואל תשפטו אנשים בפגישה הראשונה", היא מסבירה. "נסו לחיות חיים נעימים ולעשות מה שאתם יכולים עבור אחרים. אם יש לכם הזדמנות לטיול, נצלו אותה".

הנרי ל. ריצ'ארדס, 100

הנרי ל. ריצ'ארדס, בעל עסק קטן בפנסילבניה, הקפיד להעסיק את עצמו – גם דרך התחביבים שפיתח. הוא אוהב גינון ונהג לצייר במשך שנים. "עכשיו אני נהנה מהמשפחה שלי", הוא מתאר, "וקוצר את מה שזרעתי בעבודה קשה".

פרנסס וסל, 103

פרנסיס וסל, רדקנית, כיריאוגרפית ופרופסור חברה במוסד אקדמי מווירג'יניה, נולדה להורים מוזיקאים. "אני הייתי כלי הנגינה שלי, ומאז ילדותי אני מודעת למה בריא עבורו", היא מספרת, ומסכמת: "לעולם אל תיתנו לדבר למנוע מכם לזוז".

קולין בל, 101

קולין בל מקנט, אנגליה, הוא טייס לשעבר, מודד מוסמך ודובר. "התשובה האמיתית היא שחיים ארוכים הם עניין של מזל והגנים שנמצאים אצלך", הוא אומר. "התשובה המשעשעת, במקרה שלי, היא שהמתכון לחיים ארוכים הוא שילוב של אלכוהול, פעילות גופנית ואהבת נשים טובות".

מורטון מינץ, 101

העיתונאי הוותיק מוושינגטון, מורטון מינץ, מקפיד למלא את הצרכים הצנועים שלו. לדבריו, פחות אכפת לו אם לאחרים יש יותר כסף או בית גדול יותר. "יש לי משפחה אוהבת וחיי נישואין מאושרים. העצה שלי היא לעולם לא להיות מוטרדים מקנאה".

איזבל חימנס דומינגז, 101

איזבל חימנס דומינגז, תופרת ועקרת בית מסביליה שבספרד, מגדירה עצמה כאדם בטוח בעצמו, שפעל לשפר ולפתור כל בעיה בה נתקל – בהצלחה. היא גרה בחווה, גידלה עגלים וממליצה כיום לא ללכת אחרי העדר. היא מציעה לנו להיות עסוקים ("שיעמום יכניס אתכם לצרות"), ומציינת בגאווה שמעולם לא עישנה.

אן קמפבל, 100

אן קמפבל, אחות מצפון אירלנד, מנסה להיות מעודכנת תמיד במה שקורה, גם ברמה הפוליטית. היא מספרת שלא יכלה לספק תשובה לשאלה לגבי המתכון שלה לאריכות חיים, אם כי כיום היא חושבת ששמחה, שביעון רצון ומשפחה תומכת יכולים בהחלט לסייע.

פאט דרטנל, 100

פאט דרטנל הבריטי, בעברו מהנדס ועובד קמעונאות בענף האופנה, תולה את החיים הארוכים שלו בגנטיקה: אביו הגיע לגיל 101, ואחת מאחיותיו לגיל 100. ממרום גילו, הוא שם לב להבדל הדורי בין הדור שלו, שגדל על צניעות, לדור הצעיר. הטיפ שלו לחיים ארוכים הוא לקבל את הדברים כפי שהם.

אווה פרוקטור, 100

אווה פרוקטור, מפקחת במפעל באנגליה, נזכרת שאימה תמיד אמרה לה לעשות את מה שהיא יכולה עבור אחרים, במיוחד לילדים. "עזרו לאחרים, והקפידו תמיד לעצור ולחשוב לפני שאתם עושים או אומרים משהו", היא ממליצה. "ודאו שאתם לא פוגעים ברגשותיו של אדם מסוים"..

אולה ריג, 100

אולה ריג הבריטי שימש במהלך חייו, בין השאר, כבאי, שחקן, מורה ופוסק. הוא למד שכל אחד מקבל הזדמנות, כך ש"אסור רק לשבת ולהתבטל, אלא חשוב לשמור על האינטרסים שלכם". רק לאחרונה, הוא מספר, ניגן רסיטל מול תושבי העיירה. "הסתכלו תמיד אל העתיד, ונסו לקבל אתגר אם הוא נמצא שם בשבילכם", הוא מסכם.

אידה ל. צ'אתם, 103

אידה ל. צ'אתם מארצות הברית, ששימשה עוזרת בית, מנהלת משק ומנהלת קייטרינג, למדה במהלך שנות חייה ששנאה עלולה להרוס אותנו. "אם יש לכם אי הסכמה עם אנשים, או שהם טועים בכך, אמרו את מה שאתם רוצים להגיד והמשיכו בחייכם. החופש נמצא בשמירה על הדעות שלנו", היא מספרת. לדבריה, היא נבראה על ידי אלוהים כדי שתאהב את החיים כך שהיא מקבלת כל דבר שקורה לה, טוב ורע כאחד.

מרתה פריירה חימנס דה ארצ'אגה, 100

מרתה פריירה חימנס דה ארצ'אגה, מורה לאנגלית ועובדת חקלאות ממונטבדיאו בירת אורגוואי, למדה לקרוא ולדבר, לצד ספרדית, גם אנגלית וצרפתית שוטפת. בכל בוקר היא קוראת ספרים ועיתונים, מתעניינת בחדשות פוליטיות, מאמינה באלוהים ומעידה על עצמה שיש לה חוש הומור בריא.

פרנסס קומפסטון, 101

פרנסס קומפסטון הבריטית מקפידה על שגרת חיים פעילה, הכוללת הליכה, שחייה, פילאטיס, יוגה וגולף. המפתח שלה לאריכות ימים הוא חיים טובים, שמירה על פעילות ועזרה לנכדים בלימודים, מה שגם משמר אותה צעיר. הטיפים שלה לדור הצעיר הם לשחק משחקים, לשמור על קרבה לחברים ולבני משפחה… ולסרוג.

רוברט מוני, 100

רוברט מוני – לשעבר בחיל האוויר האמריקאי ובשירות המדינה, ובעל קריירה כמפעיל מחשבים וכמנתח מערכות – לא בטוח כיצד הוא הגיע לגיל 100. לדבריו, סיבה אפשרית היא שהוא הגיע ממשפחה גדולה, של עשרה ילדים ושש בנות, כך שהיו ריבים ש"החזיקו אותנו על קצות האצבעות". הוא הגיע לגיל מופלג למרות שעישן, אבל כמובן ממליץ להימנע מכך. טיפים נוספים שלו הם למצוא עבודה שאתם אוהבים, ופשוט לקחת את החיים שלכם בקלות.

מרצדס לנדזורי, 104

התופרת האקוודורית מרצדס לנדזורי נפטרה, בשיבה טובה, בשלהי 2022. עוד לפני זה היא הציעה לנו לחייך תמיד, גם כאשר אנחנו בצרות. היא ממליצה להיות חברותיים וכנים, לסייע לאנשים שזקוקים לעזרה, אבל חשוב לא פחות – לתת לאחרים, המעוניינים בכך, לעזור לכם. היא סיפרה על האהבה שלה למוזיקה מכל קצוות העולם (בעיקר "החיפושיות").

מרתה ואן קוילי, 105

מרתה ואן קוילי, מנהלת בית מרקחת מבלגיה, מספרת שהגיעה למרחקים בעולם בזכות הסקרנות שלה והחיבה שלה לפעילות גופנית ("הרגליים שלי מדגדגות כשאני חושבת על השמחה שזה מביא"), היא מקפידה לשיר מדי יום את השיר האהוב עליה, tout va très bien madame la marquise, ומספרת שהשירה עזרה לה רבות בזמני מצוקה.

אדית 'דוט' וויבורן, 106

אדית "דוט' וויבורן, פקידת אדמירלות מאנגליה, נפטרה בשלהי 2022 בגיל המופלג 106. לפני מותה, הציעה לנו לא לפחד מטעויות, לוודא שאנחנו "חברים" של בן או בת הזוג שלנו, להישאר פעילים ולשתות כוס שרי אחת ביום.

קונספסיון "קונצ'יטה" קאלבילו דה נאבה, 105

ההמלצה של האישה המקסיקנית מאריכת החיים, ששימשה אחות ופעילה חברתית, היא לעשות הכול כדי לשמור על המשפחה שלכם גם אם יתגלו משברים והבדלים. המפתחות שלה לחיים הם איפוק, זהירות והבנה שהחיים משתנים. "לעולם אל תישארו תקועים בעבר או בקשיים שלו", היא מסכמת.

רוזלין מנקר, 103

רוזלין מנקר משיקאגו, בעלת בוטיק ועקרת בית, מצהירה שהיא אוהבת להתבונן בבגדים יפים ולאכול בחוץ. היא מקפידה על איכות חיים גבוהה: יש לה מטפלת, שבין השאר עושה לה מניקור, פדיקור וצובעת את השיער. היא מתלבשת יפה, יוצאת לטיולים מדי יום (בגילה הנוכחי, בגיסא גלגלים) ומקפידה על אושר, שמחה, הערכה, השקפה חיובית, טוב לב ונדיבות. היא מציעה לא לדאוג יותר מדי ולהימנע מעישון ומשתיית אלכוהול ("למעט קוקטייל מפעם לפעם").

מרים רודריגס פריירה, 100

מרים רודריגס פריירה שימשה במהלך חייה בין השאר מנתחת תנועה בצבא הבריטי, עובדת במשרד החוץ, עובדת במטה התקשורת הממשלתית באנגליה ועורכת מגזין. "תמיד תהיו מוכנים להיות שחקנים קבוצתיים", היא מייעצת. "קחו הזדמנויות ולמדו כמה שיותר תוך כדי. תיהנו ממה שאתם עושים, ותעשו את מירב המאמצים שלכם".

מרגרט פרסונס, 101

מרגרט פרסונס ממליצה לנו לעבוד קשה ולא לפרוש עד סוף שנות ה-70. פרסונס, ששימשה בין היתר עובדת מפעל ועוזרת להנהלת חשבונות, ממליצה להיות שמחים ולשמור על גישה חיובית, לשמור על חברים בכל הגילים, לא להגיד "לא" להזמנות ("אתם יכולים להתמודד עם רוב הדברים") ולהמשיך לרכב על אופניים עד גיל מתקדם.

מרי ווטקינס, 102

"תמיד אמרתי לתלמידים שלי שיהיו להם ימים בהם הכול יילך כשורה והעולם ייראה טוב, וימים אחרים שהם בדיוק ההיפך", מסבירה מרי ווטקינס הבריטית, שלקחה חלק במשך שנים בשירות העזר הטריטוריאלי. "אנחנו צריכים ללמוד לקבל את זה ולהמשיך קדימה. זה קשה, אבל מסייע לנו בהתמודדויות בחיים".

איריס אפל, 101

איריס אפל האמריקאית היא אשת עסקים, מעצבת פנים, מעצבת אופנה ודוגמנית מפלורידה, בארצות הברית. כשהיא אומרת ש"גיל הוא רק מספר", יש לה קבלות. העבודה הגדולה הראשונה שלה בעולם האופנה הגיעה בגיל 84 (!). היא מספרת שההתלהבות מהפרויקטים והשקעת כל הלב והנשמה בהם השאירו אותה צעירה, כך שלדבריה היא לעולם לא תפסיק לעבוד. "הפילוסופיה שלי היא לחיות בהווה. האתמול עבר כבר, אתה לא יודע אם יהיה מחר, ולכן חשוב ליהנות מהיום".

נורמה ברזמן, 102

התסריטאית האמריקאית נורמה ברזמן החלה את דרכה בהוליווד עוד בשנות ה-40, המשיכה לפעול בתוכו גם עשרות שנים לאחר מכן וכתבה בעשורים האחרונים כמה ספרים. "אני רואה מבוגרים אחרים שלא עושים הרבה ולא אכפת להם מדבר, בעוד אני אוהבת לראות דברים חדשים", היא מספרת. לדבריה, אנשים בגילה שמתעניינים, עובדים, כותבים או מציירים מקבלים חיים מאושרים פי כמה.

אנה לונה, 100

עקרת הבית הצ'יליאנית אנה לונה גילתה, במהלך חייה, כמה מפתחות לאריכות חיים: משפחה גדולה ותומכת, נישואים לבן או לבת זוג חכמים, פעילות גופנית בתדירות של חמישה ימים בשבוע לפחות, עבודה קשה על משהו שגורם לכם מוטיבציה, וחשוב לא פחות – הימנעות מעישון ומסמים.

מולי טוד, 103

מולי טוד היא יוצאת חיל האוויר הבריטי, חייטת ומורה לספורט בעברה. לדבריה, החיים שלה מושלמים גם בגיל מופלג בזכות העובדה שהיא מנהלת יומן ומתעדכנת בנעשה בעולם המודרני. היא מפצירה בנו להציב את המשפחה במקום הראשון תמיד ולשמור איתה על קשר בכל מצב.

ג'יי נוריס, 102

ג'יי נוריס עשתה לא מעט במהלך חייה, בתפקידים דוגמת אחות בצלב האדום, אומנית, מוכרת, מורה וסופרת. הדגש שלה, עם זאת, הוא על הנאה. "אנחנו חיים רק פעם אחת, ולכן ההנאה היא חיונית אם אנחנו רוצים לעשות דברים", היא אומרת. נוריס מציינת שהקפידה תמיד ללכת בדרך הישר: ללא הפתעות, סודות וכמובן שגם מאהב…

סוניה דה לנארט, 102

סוניה דה לנארט היא מעצבת אופנה גרמנייה, שהביאה לעולם את מכנסי הקפרי (ידועים בישראל בתור "מכנסי שלושת רבעי"). ההמלצה שלה בדרך לחיים מאושרים היא לא לתת לאף אחד להפריע לנו להגשים את המטרות, גם אם הן שונות מאלה של הקרובים לנו או ממה שהם חושבים שמתאים לנו. אם בחרתם את המטרה שלכם, רדפו אחריה בתשוקה. היא ממליצה לעבוד כל עוד אתם יכולים וכל עוד אתם אוהבים את העבודה שלכם.

רוברט הילי, 102

רוברט הילי נפטר בדצמבר 2022. לפני כן, הוא ניהל חיים מלאים ומאושרים: היא היה חייל בצבא בריטניה, חשמלאי ועובד פלדה, ושירת בין השאר בקרב דנקרק המפורסם במלחמת העולם השנייה. למרות שהוא נתקל במראות שאי אפשר לשכוח ושקשה לדבר עליהם, הוא מאמין שאנחנו חייבים להיות מאושרים וכמה שיותר שמחים. "דאגה מטרידה את הנפש ואת הגוף, ולכן העצה שלי היא לא לדאוג מדבר".

וונדי בינס, 100

וונדי בינס, עקרת בית מאנגליה, גדלה עם אם חירשת, מה שגרם לה לקחת חלק בטיפול במשפחה בגיל צעיר. מכאן היא למדה להיות סבלנית, ובמהלך חייה הבינה את הסוד שלה לחיים ארוכים ומאושרים. "אני חושבת שהסוד הוא להיות טוב, נאמן, מעניין ולעשות את מה שאתם אוהבים".

טום הנסי, 100

טום הנסי הקנדי שימש בעברו טייס RAF, מורה ומנחה סדנאות. הוא סיפר שהצליח לישון טוב בלילות, למרות המורכבות בהיותו טייס קרב, בזכות היכולת לדבר עם אנשים. "ככל שאתה מזדקן, אתה לומד את מה שאתה לא יודע", היא תיאר. "אני חושב שזה גרם לי לכבד יותר אחרים, להקשיב להם ולתת להם לספר את הסיפור שלהם. זה מה שחשוב".

ליאונה רוטפלד, 103

בת מצווה בגיל בגיל 103

אף פעם לא מאוחר מדי להגשים את החלומות, והדוגמה המובהקת היא ליאונה רוטפלד, שחגגה את בת המצווה שלה בגיל 103. כשהייתה בגיל המתאים, בעוד אחיה חגג את בר המצווה שלה, היא נאלצה לוותר על החגיגה מכיוון שלנשים היה אסור בזמנו. "כשהגעתי לגיל 103, אחי אמר: "אם מורידים את האפס, את רק בת 13". בגיל 103 היה לי את הכבוד להתבגר. שום דבר לא זהה למה שהיה", היא סיפרה. "זה חלק מהחיים: ללכת עם כל מה שזמין באותו רגע".

ווילארד 'קריצה' לאמב, 100

ווילארד "קריצה" לאמב הוא יוצא צבא ארצות הברית, סוור, נגר ושחיין תחרותי, שגרף הישגים רבים במהלך השנים. "יש לי מדליות שחייה בשווי של 25 ק"ג. כששמתי את כל המדליות שלי בסל קטן, זה הרגיש כל כך כבד", הוא סיפר. "להיות פעיל, וזה כולל כמובן שחייה, הוא המעט שאתה יכול לעשות כדי להרגיש שאתה חי".

בן הלמן, 103

בן הלמן בן ה-103, יוצא חיל הים האמריקאי וקפטן משטרת ניו יורק בעברו, מאמין שחיים ארוכים הם בעיקר עניין של גנים. אח נוסף שלו חי עד 107, בעוד אבים ואחים נוספים הגיעו לשנות ה-90 של חייהם. הלמן, שהיה נשוי לאשתו במשך למעלה מ-60 שנה, מצביע על סוד נוסף לנישואים מוצלחים: כבוד הדדי, אהבה וחיבה.

תלמה פיקרינג סימונס, 101

תלמה פיקרינג סימונס הלכה לעולמה בחודש אפריל 2023, בגיל 101. היא עבדה בעברה במפעל, במערך הסוציאלי וכמתנדבת, אבל נזכרה דווקא בשנות הילדות שלה. היא גדלה בתנאים של עוני חמור, עם ארבע בנות במיטה אחת, אבל אמרה לעצמה תמיד "יש לי מזל שיש לי הורים כל כך טובים". "אין סוד לחיים ארוכים, תמיד הייתי אדם מאושר ולא מתלוננת", הוסיפה. "אני פשוט נהנית מהחיים".

קוני אוונס, 101

גם קוני אוונס, ששימשה בין השאר בשירות הטריטוריאלי, בפקידה וכעוזרת בבית ספר בלונדון, התמודדה בעברה עם תנאים לא פשוטים של עוני. היא הגיעה מאז לתובנה חשובה, שליוותה אותה כל חייה: "יש צורך בכסף לפעמים, אבל המילה העיקרית היא עזרה. תמיד יש צורך בקבלת עזרה".

היליס רולנד, 100

היליס רולנד היא תופרת ומכונאית בריטית, שנזכרת עד היום בהתקפות חיל האוויר הגרמני על לונדון במהלך מלחמת העולם השנייה. "נהגנו לומר: "לעזאזל עם היטלר! הוא לא ישנה את מה שאנחנו רוצים לעשות". לכך חיינו את החיים שלנו כפי שרצינו, ולקחנו את הדברים כמו שהם היו", היא אומרת. "פשוט נסו תמיד לעשות את המיטב שאתם יכולים. זה כל העניין".

צ'ארלס סטונל, בן 100

צ'ארלס סטונל, בעברו טכנאי צוות קרקע בחיל האוויר הבריטי וצורף נחושת, אומר שהצליח לזכות בחיים ארוכים, בין היתר, בזכות תחושות הגאווה שחש והמשפחה הענפה והמאושרת שלו. הוא ממליץ לאכול ולשתות היטב, אלא מוסיף בהומור: "לא אגיד שום דבר נוסף כי זה סוד".

אמה רייט, 100

אמה רייט, קלדנית ומפקחת ארוחות בבית ספר בלונדון, מציעה לנו ללכת אחרי החלומות שלנו. היא נהנית לטייל בעולם עם החברים, טסה לאוסטרליה לבד בגיל 80 והיעד האהוב עליה הוא אי המסיבות (והצעירים) איביזה. למרות זאת, יש לה חרטה אחת בחיים: שהיא מעולם לא למדה לרקוד.

מרג'ורי וולי, 100

מרג'ורי וולי הבריטית עבדה בתור ברמנית, שם פגשה את בעלה לעתיד. היא מספרת שיום החתונה היה המאושר בחייה, וממליצה להשלים תמיד במצבים של ויכוח לפני השינה. המלצות נוספות שלה הם להיות אדיבים, לשתות יין פורט או שרי, להקפיד על תזונה בריאה ולהיות מאושרים.

ג'ולייט פיירר, 100

ג'ולייט פיירר, בעברה מתרגמת רפואית של הצבא הבריטי, נזכרת במלחמה בבלצ'לי פארק במהלך מלחמת העולם השנייה. "הבית היה צריף שאיכלס כ-30 דרגשים, והייתה תחרות של ממש לתפוס דרגש שיהיה קרוב ככל שניתן לחימום". אבל לא התלוננתי כי היה לי הכבוד לעשות עבודה חשובה כל כך עבור המדינה שלי". העצה שלה לדור הצעיר היא "להיות עצמכם".

ברנדה מילנר, 104

ברנדה מילר הקנדית פיתחה קריירה עשירה בתור נוירופסיכולוגית ופרופסור לפסיכולוגיה. הטיפ הראשון שלה הוא ללכת אחרי מה שמעניין אותנו. "הייתי טובה בשפות, ובבית הספר שלי רצו שאמשיך לאומנויות, וכך גם כנראה אמי. אבל אני התעקשתי לעסוק במדעים", היא אומרת. "אני מאמינה להיות שאפתנית ולהתאמץ, זה הטבע שלי. יש לכך חשיבות מכרעת, במיוחד לנשים. אתם חייבים להיות תחרותיים".

מרי ג'ייקובס, 108

מרי ג'ייקובס, המבוגרת ביותר ברשימה שלנו עד כה, שימשה במשך שנים אחות, אחות וטרינרית ומתנדבת בצלב האדום. "מה שלמדתי הוא שרוב האנשים אדיבים מאוד. למעשה, מעולם לא נתקלתי באדם נורא", היא מספרת. "אני ממליצה לאנשים, גם כשהם מזדקנים, לא להיזהר מדי. אל תגידו: "אוי, אני בן 100, איני מסוגל לעשות את זה". פשוט לכו ועשו את זה".

אלכס פליקן, 100

אלכס פליקן, מנהל חברה בריטי, מציע לנו להיות תמיד פתוחים לרעיונות חדשים, להתעמק בנושאים כדי להבין נקודות מבט שונים ולחשוב כיצד דברים יכולים להיות טובים יותר. הוא ממליץ לא לקבל את הסטטוס קוו רק מכיוון שזה מה שכולם עושים ולא למהר לפתרונות, אלא לקחת את הזמן כדי לאפשר לתשובות אינטליגנטיות את המקום.

רוברט הולט, 105

הפרופסור וחוקר הפסיכולוגיה האמריקאי רוברט הולט מייחס את החיים המאושרים שלו לעניין שגילה בנושאים מסוימים, לנוכחות של אשתו בחייו ולתפקיד שמילאה השירה בהם. "זה נפלא כשיש עם מי לשיר", הוא אומר.

פרל מרגרט קוזאק, 100

פרל מרגרט קוזאק הבריטית מספרת שמוזיקה הייתה חלק חשוב מאוד בחייה, עוד מגיל צעיר. "במבט לאחור, היו לי חיים מאושרים ומסעות שמחים. כל כך חשוב לראות כיצד אנשים אחרים חיים".

 

רוברט וויתרספון מילר, 104

הכימאי האמריקאי רוברט וויתרספון מילר מקפידה על פעילות גופנית: "בדרך כלל אני הולך קילומטר לפני ארוחת הבוקר, ובשנה שעברה הצלחתי ללכת כמעט קילומטר וחצי". הוא מספר על הזיכרונות מחיי הנישואין של כל הדורות במשפחה שלו, וסבור שלאושר של התא המשפחתי יש חלק. העצה האחרונה שלו היא לא להיות קשוחים, להתבונן בדברים דרך עיניו של האחר ולראות האם יש מקום כלשהו בו תוכלו להיפגש.

רובי 'ווין' ויניפרד מרטין, 101

רובי ויניפרד מרטין ("ווין") עדיין ממשיך לנהוג. לדבריו, העזרה והתמיכה שהוא מקבל מבני המשפחה, מחברים ומשכנים היא הסיבה לכך. הוא מקפיד לצחוק, וסבור שזה מה שתורם להחזיק אותנו בחיים.

מרג'ורי סטיל, 100

מרג'ורי סטיל, עובדת מפעל ועקרת בית מרנפרושייר, סקוטלנד, מספרת שעד לאחרונה הייתה מתגוררת לבד בבית עם ארבעה חדרי שינה, בו ניקתה את האבק לבדה. "הסוד הוא להמשיך ולהיות פעילים. לא היה לי רכב, אז הלכתי ברגל. החיים היום קצת יותר מהירים, אבל אם אין לך מכונית אתה צריך להתאמץ".

סדריק ולינט, 100

סדריק ולינט האנגלי, בעברו עובד בנמל, ברכבת הבריטית וברשת שיווק, מקפיד ליהנות מהחיים. הוא נהנה ממערבונים, אוהב לטייל ומציע לנו לחייך, להיות אדיבים לאחרים, לנצל כל הזדמנות שהחיים מעניקים לנו ולעשות הכול כדי לשמור על הבריאות. "קחו את הזמן כדי ליהנות מהדברים הפשוטים, כי החיים קצרים".

בטי סטרייד, 100

המטפלת הבריטית בטי סטרייד מספרת שהיא תמיד חונכה לשמור על עצמה ולעזור לאחרים. היא מציע להתנהג היטב, לדאוג למשפחה ולאחרים, ולהקשיב למה שיש לאחרים לומר. בנוסף, היא מציינת הרגל מסוים אותו היא מכנה "התרופה שלי": מדי ערב, לפני השינה, היא שותה כוס של ויסקי בייליס.

ג'ואן סטנדן, 100

לפי ג'ואן סטנדן, חשוב לשמור תמיד על פרופורציות. "מצבם של כל כך הרבה אנשים בעולם גרוע הרבה יותר. יש נשמות מסכנות ללא תקווה, כך שאם יש לכם עזרה – אתם ברי מזל", היא אומרת. "העיקר הוא להיות אדיבים, במיוחד לאנשים שמצבם גרוע משלכם".

מייקל האטורן, 100

מייקל האטורן, רופא וותיק בחיל האוויר הדרום-אפריקאי בלונדון, מייחס את אריכות החיים שלו למזל טהור. הוא מעשן מקטרת, אבל לא שואף את העשן. הוא שרד את מלחמת העולם השנייה, לא עבר תאונות דרכים ומקבל טיפול רפואי בעת הצורך. העצה שלו היא להתמיד במה שמעניין אותנו.

מורין קורנפלד, 101

מורין קורנפלד ("מו הגדולה") היא עובדת סוציאלית ושחיינית תחרותית בעברה, שמקפידה לשחות כחמישה ימים בשבוע עד היום. היא חושבת בנוסף שאנשים לא מקשיבים מספיק, לא סובלניים ונוטים להיות שליליים לדעות השונות משלהם.

קונסטנס ברטשר, 102

"אני לא יכולה לנגן בפסנתר כמו בעבר, אבל יש ארבעה קטעי קונצרט שאני זוכרת ומנגנת אותם מדי יום", מספרת קונסטנט ברטשר, בעברה מורה למוזיקה מאינדיאנה, ארצות הברית. ברטשר, שהתחתנה עם בעלה כששניהם היו כמעט בני 80, מפצירה בנו להעריך את מה שיש ולהקדיש את עצמו לתוך זה.

ז'אן מארס, 101

ז'אן מארס הבריטית מצהירה שהיא צעירה בנפשה: "קשה לומר בת כמה אני מרגישה. אני מתארת את עצמי כצעירה, כי כך אני רוצה להיות". היא מספרת שהיא מרוצה מהחיים שלה ומכך שעשתה את המיטב בחייה ובעבודתה כקלדנית. "אנשים תמיד צריכים לעשות כמיטב יכולתם", היא אומרת.

סטלה ארמור, 103

סטלה ארמור, עובדת קייטרינג ועוזרת בית מטרינידד וטובאגו, מציעה לנו לקחת בקלות את מה שיבוא ולא לעשות "בלאגן". העצה שלה לדורות הצעירים היא לכבד את ההורים, לבטוח באלוהים ולהימנע ממאבקים על עושר.

מיירה ריבלי, 101

מיירה ריבלי, רואת חשבון בריטית, מתארת שהיא מנסה תמיד לצחוק במקום לדאוג. היא אוהבת מסיבות ("כמה שיותר אנשים, יותר טוב") ורקדה עד גיל 98 ("כשהפסקתי לרקוד, העולם הפסיק לרקוד"). הטיפים שלה היא להיות טובים ומכבדים, אבל גם רציונליים ולא לחשוש לומר את דעתינו.

ג'סי ברקנרידג', 101

ג'סי ברקנרידג', עובד מדינה בריטי, מספר שמגיל צעיר לימדו אותו לשמור על הבריאות. "ההורים שלי היו פעילים מאוד במשך החיים, ואני הייתי בן יחיד כך שקיבלתי את מלוא תשומת הלב", היא אמר. "אני תמיד מקשיב לאנשים שיש להם בעיה ומנסה לעזור. אני סקוטי וחושב שזו הגישה הסקוטית שלי – להיות ידידותי מאוד".

נינה אדיי, 101

נינה אדיי הוויילסית, בעברה מזכירה ומנהלת, מספרת שהיא אוהבת לבקר במקומות בכם קורה משהו מעניין. "תמיד ניסיתי לדבר עם אנשים ולהבין אותם, ולא לחשוב רק "אתה חייב להיות כמוני". אני רוצה לדעת איך הם חיים". בנוסף היא מציעה לשתות מדי פעם כוס לאגר ומספרת על תמיכתה בקבוצת הכדורגל האנגלית וולבס ("הזאבים").

פיליס היילס, 100

פיליס היילס, מזכיר לונדוני, מסביר עד כמה חשוב מבחינתו לשמור על פעילות גופנית ונפשית. הוא מקפיד ללכת לאכול בחדרי האוכל, מכיוון שזה משאיר אותו פעיל, ומשתתף בשיעורי התעמלות שישה בקרים בשבוע. הטיפ שלו הוא "להיות להיות חמדנים. יש אנשים שחושבים רק על עצמם, וזו לא תכונה נחמדה".

ויני פארקר, 109

ויני פארקר, זמר אנגלי, קופאי וסדרן בעברו, מצהיר שהוא עושה הכול כדי לשמור על עצמו שמח. הוא נהנה לענוד תכשיטים, להתחפש, לשיר ולאכול מדי בוקר כריך בייקון.

ביל מוריס, 102

ביל מוריס הוא יוצא צבא, איש ביטוח וחינוך מאנגליה. "הייתי אומר שחשוב לא לדאוג, אבל יש אנשים אצלם הדאגה רק נוכחת ואחרים שלעולם לא דואגים. אני לא הייתי כזה, אבל לומדים להתמודד עם דברים או לחיות איתם". הוא טוען שחלק מהאנשים הם "יצירות עבודה מגעילות", ומציע לנו להתרחק מהם ולהתקרב לאלו שאנחנו כן אוהבים.

מארי קוראן, 102

עקרת הבית האמריקאית מארי קוראן מספרת שהימים המאושרים בחייה היו אלה בהם הכירה את בעלה והתחתנה איתו. הנישואין, ושמונת הילדים שבאו בעקבותיהם, הם ההישגים הגדולים ביותר שלה. היא ממליצה ליהנות מחברתם של אחרים, לצאת לעיתים קרובות ככל שניתן לטיול עם אנשים שאנחנו אוהבים ולהמשיך להיות פעילים ככל שניתן.

ג'ורג' דאן, 100

ג'ורג' דאן היה בעברו חלק מחיל האוויר המלכותי הבריטי, אבל כיום אפשר למצוא אותו חי חיים נעימים ושלווים בגינה. "אף פעם לא חושבים על גיל 100, אלא רק כאשר מתחילים להתקרב אליו", הוא מסביר. "חייתי חיים טובים ושמרתי על עצמי מכל סוג של צרות. באופן כללי, אם תנסו להיות אדיבים לאחרים, תתקרבו לחיים משובחים".

ז'אן ג'קמן, 100

לז'אן ג'קמן, שהגיע לגיל 100, יש כמה עצות בשבילנו: לא להיות מודאגים יותר מדי, להמשיך לפעול כדי לפתור בעיות אך לא לדאוג אם לא מצליחים, ולעולם לא לפגוע באחרים.

 

קן קופ, 102

קן קופ הבריטי, איש צבא, בקר מניות ועוזר פקיד בעברו, אומר שהסוד שלו לחיים ארוכים הוא פשו להמשיך לנשום. לחיים מאושרים, עם זאת, חשוב לדבריו לשמור על יחסי ידידות עם רוב האנשים. הוא מספק שתמיד הקפיד להישאר עסוק ועל חיבתו לטיולים (למרות שהוא לא שמח מדי לבקר במדינות חמות).

אנגוס המילטון, 100

העצה הראשונה של אנגוס המילטון, לשעבר מפעיל מכ"ם בחיל האוויר המלכותי הקנדי ומרצה באוניברסיטה, היא מעט צינית: לבחור היטב את האבות הקדמונים שלנו (אם כי אנחנו כן יכולים להקפיד להשתייך למשפחה חמה ואכפתית). הוא מציע לנו למצוא תחושת מטרה – משהו שנרצה לעשות כשאנחנו קמים בבוקר – לאכול בצורה מזינה ולשמור על יחסים חברתיים.

ז'אן דיאט, 101

ז'אן דיאט, מנהלת רפואית מאוסטרליה, מספרת שהיא עשתה יוגה כל ימי חייה. כיום היא לא מסוגלת לעמוד כדי לעשות יוגה, אבל מקפידה להתנסות בכך בשכיבה. היא מציעה לזכור שגם אם יש לנו יום אומלל היום, אנחנו יכולים לוודא שיום המחר יהיה שמח יותר.

קונסטנץ אירלנד, 101

קונסטנץ אירלנד מספרת, ממרום גילה, שלפעמים השיעורים הטובים ביותר וההזדמנויות החדשות ביותר נובעות מקשיים. "עמדתי להינשא לאהבת נעוריי, וכששמלת הכלה שלי הייתה מוכנה בארון הבגדים קיבלתי הודעה שהוא נעדר בפעולה צבאית", היא מספרת על השירות הצבאי שלה. "הייתי הרוסה ושבורת לב, אבל הייתי חייבת לשמור על החוסן הנפשי שלי מכיוון שהיינו עדיין במהלך המלחמה".

ויולט ג'ואן פאר, 100

ויולט ג'ואן פאר, בעברה נהגת חיל האוויר המלכותי ועובדת קמעונאית בענף האופנה, מציעה לנו ליהנות תמיד ממה שקורה בחוץ – גם אם יורד גשם. היא מתארת את החשיבות של הומור בריא ונזכרת באנקדוטה מהשירות הצבאי שלה. "במלחמה, חשבתי שאספתי ברכב מרגל גרמני. הסחתי את דעתו, ולאחר מכן היכיתי אותו בראש עם מפתח ברגים. אחר כך גיליתי שהוא לא מרגל, אלא היה בצד שלנו".

איירין מוגרידג', 104

איירין מוגרידג' הבריטית הוא הוכחה נוספת לכך שלפעמים חלומות מתגשמים גם כשאנחנו מבוגרים – ההוכחה לכך היא לימודי האומנות והאומנויות שסיימה בהצלחה בגיל 104. היא מספרת על אהבתה לריקודים סלוניים ולמוזיקה, ועל כך שהייתה ממשיכה לרקוד עד היום אם הייתה מסוגלת מבחינה פיזית. "נסו להיות כמה שיותר מאושרים, ואל תתנו לדבר להפיל אתכם", היא ממליצה. "מעולם לא התחרטתי על דבר שעשיתי בעת גידול המשפחה. תרקדו, תיהנו מהחיים והיו גאים במשפחה שלכם".