שפיכה מוקדמת הנובעת מגורמים פסיכולוגיים – ד"ר דניאל דריי

אחד מכל ארבעה גברים בממוצע חווה שפיכה מוקדמת, כלומר – גומר מוקדם מכפי שהיה רוצה. לשפיכה מוקדמת יש מגוון סיבות – פיזיולוגיות, התנהגותיות ופסיכולוגיות. במאמר זה נשפוך אור על הגורמים הפסיכולוגיים המשפיעים על התנאים להיווצרות שפיכה מוקדמת.

השפעת הבית בו גדלנו

על אף כי יתכנו גורמים פיזיולוגיים הגורמים לשפיכה מוקדמת, אחוז ניכר מהסובלים מהתופעה לוקה בה עקב גורמים פסיכולוגיים. כאשר אנשים גדלים בסביבה המדכאת את מיניותם מטעמי דת או בית נוקשה ופוריטאני, המשייכת לנושא המיניות מטענים נפשיים של בושה, טומאה וחטא, הם מגיעים לאקט המיני טעונים ברגשות של פחד ואימה ומכיוון שאינם מתרכזים באקט המיני ובהנאה שלהם ושל בת זוגם הם סובלים משפיכה מוקדמת.

פופולריים:

השפעת החוויות המיניות הראשונות

גברים רבים מקבלים את הידע שלהם על מין ומיניות מסרטי פורנו, שאינם משקפים נאמנה את המציאות. הם מגיעים לאקט המיני עם חרדות הקשורות לגודל ומראה איבר המין שלהם, לביצועים שלהם, לציפיות הפרטנרית ולגבריות שלהם. החרדות בשילוב ההתרגשות המינית מביאים לכדי שפיכה מוקדמת, ויוצרים אצל הגבר תחושת ערך עצמי נמוך, אם הפרטנרית אינה מביעה אמפתיה ותמיכה בסיטואציה.

תופעה זו נפוצה גם אצל גברים שחוו את חוויותיהם המיניות הראשונות כחלק מסקס בתשלום. במקרים אלו הלחץ שהינו חלק אינטגרלי מהסיטואציה משפיע על מהירות השפיכה, ויוצר תנאים לשפיכה מהירה גם בעתיד, בשל היכולת של הגוף שלנו לחשב ממוצע זמן שפיכה ולכוון אליו באינטרקציה המינית הבאה.

השפעת התניות התנהגותיות

האקטים המיניים הראשונים של אוננות ויחסי מין נעשים בדרך כלל בהיחבא, כאשר מרחף מעל החשש להיתפס. בכדי להקטין את החשש, נעשית האצה של הפעילות המינית בכדי להגיע לשיא. מצב זה יוצר התניה שבה מספיק יחסית מעט חיכוך בכדי להגיע לגמירה, ויוצר בעתיד בעיה של שפיכה מוקדמת.

השפעת טראומות

מקרים טראומטיים עשויים להוביל את המעורבים בהם לבעיות מיניות שונות כגון שפיכה מוקדמת. מקרים אלו נמצאים על טווח יריעה רחב למדי ונעים בין היתפסות על ידי ההורים בזמן אוננות ועד התעללות מינית או אונס.

השפעת סטרס

הילדות והסביבה בה גדלנו אמנם מעצבים את הגישה שלנו למיניות, אך גם לאירועים המתרחשים בהווה של חיינו הבוגרים יש השפעה על התפקוד המיני שלנו ועל שפיכה מהירה. כאשר אנו חווים לחץ בעבודה, במשפחה או בפרנסה, ההשפעות יכולות להתבטא גם במישור הפיזי, בדמות שפיכה מוקדמת.

גברים רבים חווים אירוע חד פעמי של שפיכה מוקדמת כתוצאה מגורמים פסיכולוגיים שונים, אך אין זה אומר כי הם סובלים מבעיה מינית. הבעיה מתחילה במקרים בהם המבוכה והלחץ מהכשל הביצועי משתלטים, וגורמים להם לחוות שפיכה מוקדמת בניסיונות מיניים נוספים. גברים אלו נכנסים למעגל של חרדות המזין את עצמו ומתקשים לצאת ממנו ללא טיפול מקצועי. החדשות הטובות הן שניתן ללמוד כיצד לשלוט בעיתוי השפיכה. באתר "תורת היחסים" של ד"ר דריי מוצגת שיטת ד"ר דריי לטיפול מיידי בבעיות שפיכה מהירה ושפיכה מוקדמת.