על מוצצים ובריאות שיני תינוקות – ד"ר רולי ברקוביץ', מומחית לרפואת שיניים לילדים.

מדוע עדיף מוצץ על אצבע אצל תינוקות? מה ההבדל בין מוצץ אורתודנטי לרגיל, מהי הדרך הנכונה לגמילה ממציצה? מתי נכון לגמול ומה הנזק שעלול להיגרם למנשך השיניים? האם נכון לעודד תינוק להשתמש במוצץ?

המדריך המלא להורים - כל מה שרצית לדעת על תינוקות, מוצצים ורפלקס המציצה הטבעי.

השימוש במוצצים היה נפוץ כבר לפני אלפי שנים ודורות של הורים חייבים אלפי שעות שינה ושקט למכשיר "פלאי" זה. יחד עם זאת הורים רבים תוהים האם נכון הוא לאפשר לתינוק שימוש במוצץ או למצוץ אצבע.

פופולריים:

מדוע תינוקות מוצצים?

ידוע שכל התינוקות נולדים עם רפלקס מציצה, אשר באמצעותו הם יונקים חלב. הם אינם צריכים ללמוד את הרפלקס מכיוון שהוא אינסטינקטיבי. רפלקס המציצה קיים מהלידה ועד לגיל 4 חודשים. הרפלקס מתבטא בכך שכאשר נוגעים בזווית פי התינוק הוא מפנה את ראשו לאותו כיוון, פותח פיו ומוכן למצוץ. ככל שהתינוק גדל, המציצה הופכת לפעולה רצונית יותר ויותר.

מרכיב המציצה של התינוק נחשב לחלק ממנגנון התפתחותי בן שלושה שלבים: מציצה – בליעה – נשימה. מחקרים מצאו כי הוא קריטי להתפתחות הדיבור והשפה, לשליטה בתנוחה, לאכילה ולהתפתחות האישיות.

האם לעודד תינוק להשתמש במוצץ?

התשובה היא כן! מחקרים הראו שתינוקות המשתמשים במוצץ, החל מגיל חודש עד גיל חצי שנה, מתמודדים יותר טוב עם כאב, נרדמים ביתר קלות, ונמנעת הסכנה של מוות בעריסה.

האם לעודד תינוק למצוץ אצבע?

התשובה היא לא! השימוש במוצץ עדיף בכל מקרה על מציצת אצבע היות וניתן לשלוט בזמני המציצה וכן קל יותר להיגמל. גם ההשפעה של מוצץ על תצורת הלסת והשיניים קטנה ביחס למציצת אצבע.

כל עוד המוצץ אינו מכוסה בדבש, סוכר או כל ממתיק אחר אין סיבה שיגרום לחורים בשיניים.

האם יש הבדל משמעותי בין מוצץ אורתודנטי לבין מוצץ רגיל?

עד היום, מחקרים לא הצליחו להראות הבדלים משמעותיים בין המוצצים.

כל מוצץ או חפץ המוחזקים קבוע בפה, הם בעלי השפעה מזיקה. מומלץ תמיד לנסות להשתמש במוצץ הקטן ביותר על מנת להפחית נזקים.

מתי לגמול את הילד?

מומלץ לגמול את התינוק החל מגיל חצי שנה עד גיל שנה. בכל מקרה לא יאוחר מגיל 4.

אחרי גיל שנה עולה השכיחות של דלקות אוזניים חוזרות.אחרי גיל שנתיים מתחילה השפעה על צורת הלסת ומנשך השיניים. אחרי גיל 4 השינויים עלולים להיות בלתי הפיכים: בעת סגירה מתקבל מעין 'חור' בין השיניים העליונות והתחתונות – הנקרא 'מנשך פתוח'. חללי האף אינם מתפתחים באופן טבעי ועלולה להתפתח נשימת פה.

הלשון נדחפת בעת המציצה קדימה והמצב הזה, מביא להתפתחות הפרעת דיבור, המכונה 'שינשון'.

מהי הדרך הנכונה לגמילה ממציצה?

גמילה ממוצץ או אצבע חייבת להתבצע בצורה הדרגתית, כדי למנוע פגיעה רגשית בילד. השיטה המומלצת היא לכוון את הילד לבחור בגמילה מרצון ע"י שיחה "בגובה העיניים", בה מראים לו במראה את הנזקים שגרמה המציצה לפיו ולפניו. לפיכך, הגיל המומלץ הוא גיל בו ניתן לשבת ולשוחח עם הילד ברצינות, בדרך כלל בגיל 3 – 3.5

לא מומלץ לנקוט בגישה אגרסיבית של מניעה בעזרת פלסטר, גרב, מרה, או פלטה. מבלי שהילד הבין והפנים את הנזקים שהמציצה גורמת. יש חשש שהוא יחזור למצוץ ברגע שאותם מחסומים ייעלמו.

ילדים מספרים: סיפורים מעניינים איך נגמלו מהמוצץ.

– " הלכתי עם אמא לים וזרקנו את כל המוצצים בתקווה שיגיעו לארץ רחוקה."

– " אבא חפר בור עמוק בגינה, שתלנו את כל המוצצים, ועכשיו מחכים שיצמח עץ מוצצים."

– " ביום ההולדת 4, אמא ואבא קנו לי המון בלוני הליום. קשרנו את כל המוצצים אל הבלונים והעפנו לשמיים."

– " בגן הכנו עבודות מחומרים ממוחזרים. לגננת היה רעיון מצוין. כולנו הבאנו את המוצצים והכנו עבודות יצירה מקסימות."