עיניים יבשות – צרה צרורה – סימה מיכאלי – אופטומטריסטית ותרפיסטית בשיטת בייטס.

בעיות עיניים יבשות מעסיקה חתך גדול של האוכלוסייה. טיפות עיניים מקלות במקצת, אבל לאורך זמן אינן פותרות את הבעיה. גורמים רבים יוצרים את הרגשת היובש בעיניים, גורמים אקולוגיים וגם גורמים פנימיים. סובלים מבעיה זו אנשים שגרים באזורים שיש בהם זיהום אויר מוגבר, אנשים שמבלים שעות רבות מול מסופי מחשבים, אנשים שעובדים בחדרים סגורים שמוסקים ע"י מזגנים.

אנשים שצורכים תרופות שמטרתן להוציא נוזלים מהגוף, נשים שצורכות גלולות הורמונאליות, גם כן סובלים מהבעיה.

בעיה זו יכולה להופיע גם על רקע בעיות ניורולוגיות. גם אנשים שהם מרכיבי משקפיים קבועים, לאורך שנים, או עדשות מגע רכות, גם כן מתלוננים על עיניים יבשות.

דמעות העיניים מורכבות משלוש שכבות: שכבה רירית, שכבה שומנית ושכבה מימית. אנשים שמתלוננים על הפרעות של יובש, אצלם השכבה המימית מאוד דלה. השכבה הרירית והשומנית תופסות מקום עיקרי בהרכב נוזל הדמעות. הם מתלוננים על גירויים, גירודים, הפרשות ודלקות חוזרות.

ישנן מספר דרכים לשפר את הבעיה ללא תרופות:

שטיפת העיניים:

רופאי עיניים ממליצים להשתמש בטיפות של דמעות מלאכותיות להרטבה. דמעות מלאכותיות יוצרות תלות ומנטרלות את יכולת ההרטבה הטבעית. רופאים גם ממליצים לשטוף את העיניים במי ברז פעמים מספר במשך היום. לאנשים עם עיניים בעיתיות, מי הברז גורמים לעיניים אדומות וצורבות. לכן אני ממליצה לשטוף את העיניים עם מים פיסיולוגיים שאינם מכילים חומרים משמרים וכימיקאליים. חשוב לבצע שטיפת עיין לפני השינה, אחרי שמסירים איפור ואת עדשות המגע. במשך היום מצטברים בעיניים זיהומים והפרשות. בעת השינה, כאשר העיניים סגורות, החושך והחום בתוספת הזיהומים שנדבקו לעין, יוצרים קרקע טובה לחיידקים והם "חוגגים". בבוקר מרגישים עייפות, העפעפיים דבוקות עד שלעיתים קשה לפתוח את העיניים.

תרגול עפעוף ומצמוץ:

דרך נוספת להרטבה טבעית של העיניים היא ע"י תרגול שיטתי של עפעוף ומצמוץ. התרגול מאוד פשוט ואינו תלוי בעזרים חיצוניים. עפעוף פירושו סגירה ופתיחה קלה ומהירה של העפעפיים. העפעוף חשוב לשמירה על לחות העין בכל רגע וחשוב לשטיפת העין כנגד זיהומים חיצוניים. עפעוף שומר על טמפרטורה קבועה בעיניים, מגן בפני קרינות מזיקות וסנוורים. לפי שיטת בייטס, גם עוזר למיקוד הראייה. עפעוף חשוב גם לנהגים שיושבים במכונית עם חימום ונוטים לאבד את הערנות.

מצמוץ הוא תנועה אגרסיבית יותר של סגירת העיניים. מצמוץ בא מלשון מיץ. מצמוץ סוחט את המיץ מבלוטות הדמעות. העפעוף והמצמוץ לסירוגין טוב במיוחד לאנשים שמרכיבים משקפיים באופן קבוע, קצרי רואי גבוהים, שאינם מעפעפים לעיתים קרובות ואינם מניעים את גלגל העין. אני ממליצה להיות מודעים לעפעוף ולמצמוץ כתרגיל. ניתן לבצע תרגיל זה גם בשכיבה: לפתוח ולסגור את העיניים ברציפות כעשרים פעמים. לבצע את התרגיל בקצב הנשימה. תרגיל זה טוב גם למניעת קטרקט בגיל מבוגר.

טיפות כימיות:

נשים רבות נוהגות להקל על גירויים ואודם בעיניים ע"י הזלפת טיפות עיניים כמו הסטילה. טיפות אלה ניתנות ללא מרשם רופא. יש נשים שמשתמשות בסטילה כמוצר קוסמטי. האפקט המיצי של הטיפות הוא להלבנת העין. לאחר תקופה ממושכת של התמכרות לטיפות, מופיעים בעיניים גירויים וגירודים ותחושה קשה יותר של יובש. אתם נעשים תלותיים בטיפות חיצוניות לתמיד.

אנשים מבוגרים סובלים מעיניים יבשות בגלל צריכת תרופות המשפיעות ישירות על מחזור הנוזלים בגוף וכמובן גם על העיניים. במיקרים שיש מחלות כרוניות ולא ניתן להימנע מתרופות כימיות, אני מציעה לעבור לתזונה דלת שומנים ודלת סוכרים. לצרוך יותר פירות וירקות, לשתות מים טבעיים במקום קפה וקולה. תזונה מאוזנת מאפשרת לחיות בשלום עם המחלות בלי להחריף את הבעיה, גם של העיניים היבשות.