עוד נגיעה ועוד…. – ד"ר הדס אבני, מומחית לרפואת ילדים

מגע עור בעור ((Skin to Skin Contact, הוא אחד האלמנטים החשובים בתהליך התפתחותו התקין של הרך הנולד ולהורים יש חלק חשוב בכך במיוחד לאחר צאתו של הילוד לעולם. עם היוולדו של התינוק יש לדאוג למגע ישיר שלו עם עורכם, טכניקה המכונה "טיפול קנגרו" בדומה לשהות צאצא החיה בכיס האם כהמשך טבעי לשהייה ברחם. מחקרים מוקדמים בתחום עסקו ביתרונות הטכניקה עבור פגים, אך בהמשך נמצא שהתועלת המופקת ממגע ה"קנגרו" משפיעה גם על תינוקות שנולדו במועד.

תינוק בטיפול קנגרו מונח אנכית על החזה של האם, מה שמאפשר לו להיחשף לגירויים שונים המוכרים לו משהותו ברחם (פעימות הלב של אימו, הקול שלה ועוד…)

מחקרים רבים שנעשו על חשיבות מגע עור בעור בתקופת הינקות של התינוק הראו כי הוא בעל השפעה מיטבה על תחומים שונים בחיי התינוק, לטווח הקצר והארוך. תינוקות שזכו למגע רציף יותר בינקותם ישנו זמן רב יותר, בכו פחות במהלך היום, ואף ינקו תקופה ממושכת. השפעות מוכחות נוספות הן שיפור יציבות מערכות לב ריאה בפגים ושיפור התקשרות בין ההורה לילד, כמו גם שיפור התנהגות ותגובת התינוק למצבי סטרס.

כיצד יש לשמור על עור התינוק?

עור התינוק דורש תנאים מסוימים שהם שונים מזה של מבוגר, בעיקר בגלל ההבדל במבנה העור, רגישות גבוהה יותר לשינויים חיצוניים כימיים או מכניים. רטיבות, חיכוך ושינוי טמפרטורה, למשל, שיכולים לא להשפיע כלל על עור מבוגר, עשויים לגרום לגירוי אצל תינוק.

חשיבות המגע של ההורים בעור התינוק עם היוולדו, מעניק לתינוק תחושה מרגיעה ונעימה, מעבר לאהבה שהוא ירגיש. התינוק מגיח לאוויר העולם לאחר 9 חודשים בהם שהה בסביבה לחה לחלוטין. עם היוולדו הוא נחשף לאוויר יבש שעלול לפגום בעורו. כמו כן התינוק נחשף בהדרגה לחומרים שונים העלולים להביא לגירוי, יובש, שפשפות ופריחות. מרבית בעיות העור של תינוקות כמו אקזמה ותפרחת חיתולים מתחילות לאחר החודשיים הראשונים לחייו.

מבין הבעיות השכיחות בעור התינוק אפשר למנות בראש ובראשונה את תפרחת החיתולים (Diaper Rash) הנגרמת כתוצאה מלחות המצטברת בחיתול, או כאשר עור התינוק לא יובש כראוי אחרי אמבטיה.

זיהום חיידקי או פטריה עלולים גם הם לגרום לתפרחת חיתולים, כששכיחותם עולה אצל תינוקות שנטלו אנטיביוטיקה. הסיבה לכך היא שאנטיביוטיקה גורמת לשינוי בפלורה הטבעית הן של העור והן של השתן והצואה הבאים במגע עם העור. רוב הצורות של תפרחת חיתולים אינן דורשות טיפול רפואי, אך במקרים מסוימים יש צורך בטיפול אנטיביוטי או אנטי פטרייתי.

על מנת למנוע תפרחת חיתולים מומלץ להשתמש בתכשיר מגן התומך בשכבת ההגנה הטבעית של העור ויוצר שכבת מגן עמידה לאורך זמן, כדוגמת "בפנטן" של חברת באייר, משחה למניעה וטיפול בתפרחת חיתולים המכילה פרו ויטמין B5 ולנולין, המזרזת את תהליכי הריפוי והתחדשות של העור. מריחת תכשיר שכזה מומלץ למניעה כמו גם לטיפול לאחר הופעת התפרחת.

פופולריים:

מניעה וטיפול

השוק רווי בתכשירים לטיפול ומניעת הבעיה. מטרתם של תכשירים אלו היא לשמן את העור ולהפחית חיכוך, רטיבות ומגע בין הצואה והשתן לישבן התינוק.

חלק מהתכשירים מכילים זינק אוקסיד אשר נוטה להדבק לעור ולכן עלול להיות קשה להסרה. תכשירים מסוג זה הם פחות אידיאליים לשימוש בכל החתלה, כיוון שהם מונעים מעור התינוק להתאוורר ולנשום כראוי.

מומלץ להשתמש בתכשיר המכיל ליפידים המחקים את הפעילות הטבעית של הסרטאום קורנאום. תכשיר הגנה מסוג זה יכול לחזק את העור כאשר הוא במצב של סיכון להיפגע או שכבר נפגע.

הנה כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם לשמור על עור התינוק

1. המנעו מרחיצת התינוק בתדירות גבוהה מידי, כדי לא להוריד את השמנים הטבעיים על עורו ובכדי למזער תגובות של העור לכימיקלים שונים.

2. הפרידו בין כביסת התינוק לכביסת המשפחה בחודשים הראשונים והשתמשו בחומרים המיועדים לגיל זה.

3. המנעו מבגדים סינטטים, ביגוד שאינו רך למגע, ובעל תפרים ופתקים מרובים.

4. כדי למנוע תפרחת חיתולים הרבו להחליף את החיתול, העדיפו רחצה במים וסבון על פני מגבונים.

5. המנעו משימוש בטלק באזור החיתול היות והוא מעודד צמיחת שמרים.

6. הקפידו לנקות ולנגב את קפלי העור הנסתרים (כגון: צואר, ירכיים) שעלולים להפוך לבית גידול לזיהומי עור שונים.

7. המנעו מחשיפה ישירה של עור התינוק לשמש.