עוברים את גיל המעבר – עם רפואה סינית – רפאל רוזנסקי- מומחה לרפואה סינית

האם ניתן להתמודד עם תסמיני גיל המעבר ללא נטילת הורמונים? התשובה היא כן! מיליוני נשים סיניות זוכות לטיפול בתופעות גיל המעבר ע"י דיקור סיני וצמחי מרפא

האם ניתן להתמודד עם תסמיני גיל המעבר ללא נטילת הורמונים? התשובה היא כן. מיליוני נשים סיניות זוכות לטיפול בתופעות גיל המעבר ע"י דיקור סיני וצמחי מרפא. וכעת טיפול זה הינו טיפול שגרתי וזמין בכל העולם וגם בישראל.

גיל המעבר הינו תקופה בה האישה עוברת שינויים פיזיולוגיים הדרגתיים שונים, במהלכם נפסק המחזור החודשי ופוריות האישה יורדת. גיל המעבר אינו נתפס כמחלה, אלא כתהליך טבעי בחיי האישה. ישנן נשים שלא יחוו בתקופה זו תופעות לוואי שליליות אך ישנן אחרות, אשר יסבלו מתופעות לוואי קלות ואף קשות. לרוב גיל המעבר מתרחש בתקופה של שנות ה-40 עד 50 בחיי האישה.
הפסקת המחזור החודשי מתאפיינת בהפסקת ייצור הורמוני המין (אסטרוגן ופרוגסטרון) על ידי השחלות. ככל שנחלש תפקוד השחלות מפסיק גם הביוץ.

תסמיני גיל המעבר

 • גלי חום
 • שיבושים במחזור החודשי והפסקתו
 • נטייה להקצנה במצבי הרוח (רגזנות, בכיינות, עצבנות ועוד)
 • עלייה במשקל
 • בצקתיות
 • שינוים בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס)
 • נדודי שינה והזעות לילה
 • כאבי ראש
 • כיווץ הרחם והשחלות
 • שינויים (יובש וגירוי) בנרתיק
 • עייפות
 • בריחת שתן
 • שכחה
 • נשירת שיער

רפואה סינית יודעת להתמודד עם תסמינים הנ"ל בצורה יעילה ביותר.

לפי הרפואה הסינית תופעות גיל המעבר מתרחשות בגלל חוסר איזון של אנרגיות הזכריות והנקביות בגוף (ין ויאנג). גיל המעבר מוגדר כ "חוסר ין". חוסר ין זה גורם להופעת "חום מדומה" שמביא איתו את רוב התסמינים של גיל המעבר. חיזוק הין ע"י דיקור ונטילת צמחים מחזקי ין יתרמו להחזרת האיזון לגוף האישה וכתוצאה מכך להעלמת תסמיני גיל המעבר. שיטה עתיקה ופשוטה זו, עוברת בהצלחה רבה מדור לדור, וגם בדורנו היא מצליחה במבחן המציאות. הטיפול בשיטה הסינית מסוגל בזמן קצר להחזיר את איכות החיים לנשים הסובלות מתופעות בלתי רצויות של גיל המעבר.

פופולריים:

שיטות טיפול

דיקור סיני – דיקור סיני לגיל המעבר מועיל במיוחד להפגת מתחים ועידוד הפעילות של כל המערכות בגוף כולל מערכת ההורמונאלית, לרבות מערכת הרבייה. השפעת הדיקור על המטופלת הינה מערכתית.

צמחי מרפא– גם השפעת הצמחים על גוף האישה הינה מערכתית. הצמחים הסיניים מחזקים את הגוף, משפרים את הבריאות הכללית, מחזקים מצב רוח חיובי ומעודדים אריכות ימים. צמחי מרפא סיניים בטוחים וניתנים לשימוש לפרק זמן ארוך יחסית.

בשימוש בצמחי מרפא סיניים אין סכנת תלות או התמכרות.

צמחים להגברת ין (Yin tonic herbs) גורמים להגברת הפעילות ההורמונאלית, מגבירים ייצור נוזלים מיניים אצל נשים וייצור זרע אצל גברים. כלומר ניתן לעזור לא רק לנשים אלא גם לגברים שסובלים מתסמיני גיל המעבר.

טיפים להתמודדות עם תסמיני גיל המעבר

גלי חום – נסי לאתר את ה"טריגר" לגלי חום ולהימנע ממנו, טריגרים נפוצים: עישון סיגריות, אלכוהול, משקה חם, תבלינים חריפים, שהייה בחדר חם. טיפול מונע בין היתר יכול לכלול צריכת סויה ומוצריה, שידועה כבעלת אפקט של הורדה של העוצמה והתדירות של גלי החום. צמחים המכילים חומרים דמויי הורמוני מין (פיטו-אסטרוגנים) כגון: אנז'ליקה (דונג גוי) ג'ינסנג סבירי, סמיסיפוגה ושוש קרח. צמחים אלה לא רק מועילים נגד גלי חום אלא גם מספקים אנרגיה ומרגיעים. בנוסף, יש ללבוש בגדים נוחים. לבנים עשויים כותנה בלבד ולא הדוקים מדי. גם הסדינים חייבים להיות מכותנה 100%.

כנגד יובש וגירוי וגינליים – יכולים להועיל משחות אלוורה וקלנדולה.

שינה – חליטת וולריאנה, פסיפלורה ובבונג תשפר את איכות השינה ותוסיף להרגעת הרגשות. בנוסף מומלץ ללמוד טכניקות הרפיה.

תזונה – יש להרבות באכילת פירות וירקות. להפחית צריכת מזונות עתירי שומן, מזון מעושן ומתובל ולהימנע משתיית קפה.

יש לעסוק בפעילות גופנית סבירה וסדירה. להרבות בשהייה באוויר צח.

הפסקת עישון תסייעה להורדת העוצמה של רוב תופעות הלוואי של גיל המעבר.

שכחה – צריכה של צמח הג'נקובלובה ידועה כמשפרת זיכרון.

בריחת שתן – דיקור סיני הוא מכשיר מצויין לטיפול בתופעה זו. בנוסף, למדו תרגילים לכיווץ השרירים טבעתיים (שיטת פאולה).

נשירה – מומלץ עיסוי קל של הקרקפת בזמן החפיפה. אין לחפוף במים חמים אלא פושרים בלבד.

קמטים בפנים ובצוואר – לרפואה סינית יש פתרונות טבעיים באמצעות דיקור סיני המשפר את המצב הקוסמטי, בנוסף עיסוי עדין עם קרם לחות, אי חשיפה לשמש והפסקת העישון יתרמו לשמירה על בריאות העור.

מקרה קליני מעניין. עדינה בת 47, נשואה, אם לשלושה, הגיעה למרפאה עם תלונות על כאבים באזור גב תחתון, בעיות שינה, חולשה, מתח, עצבנות, שיבושים במחזור החודשי (לאחרונה הווסת פעם בשלושה – ארבע חדשים) וגלי חום חמורים. כבר אחרי הטיפול הראשון פסקו גלי החום והשינה התחילה להשתפר. במהלך חודשים וחצי של הטיפולים חזר המחזור החודשי להיות סדיר, מצב רוח השתפר, אין כמעט כאבי גב והיא מרגישה הרבה יותר רגועה, חזקה ובטוחה בעצמה.

לסיכום, טיפול מתאים של דיקור סיני וצמחי מרפא יכול לעזור לנשים רבות לעבור את תקופת גיל המעבר באופן קל יותר ולשפר את איכות החיים שלהן באופן משמעותי ביותר.