סיבות לכאבי אוזניים ומה ניתן לעשות

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

כאבי אוזניים יכולים להיות מטרד חמור ביותר בחיינו, לפעמים עד כדי כך שקשה לנו לתפקד ולהתרכז בלימודים או בעבודה. לרוב הסובלים מכאבים אלו הם תינוקות וילדים קטנים, ואז המצב מפריע עוד יותר למהלך החיים התקין – גם של הילד שמתקשה להתמודד עם הכאבים, וגם של ההורה שנשאר אתו ער בלילות, מחפש כל דרך להקל על הכאבים ולא מוצא.

אז למה בעצם יכולות לכאוב לנו האוזניים כל כך, ומה אפשר לעשות עם זה?

מה יכול לגרום לכאבי אוזניים?

האפרכסת שאנו רואים בצידי הראש שלנו היא למעשה רק חלק אחד של האוזן. מרבית מבנה האוזן, שהוא משמעותי הרבה יותר וגם עדין מאוד, נמצא בתוך הגולגולת שלנו ומתחלק לאוזן תיכונה ולאוזן פנימית, שם נמצאים המבנים הרגישים שאחראים לקליטת צלילים מבחוץ והעברתם למוח, וגם לאוריינטציה ולשמירה על שיווי המשקל שלנו. כאבים באוזניים הם בדרך כלל תוצאה של תהליך תופס נפח בתוך האוזן התיכונה, כלומר משהו שהולך ומצטבר בתוך האוזן ואיננו מסוגל להתנקז.

חסימה בתעלת האוזן

מבנה האוזן התיכונה בנוי כך שהוא מסוגל להפריש נוזלים במטרה לתחזק את עצמו ולהפריש החוצה מזהמים וחתיכות לכלוך קטנות שהצליחו לחדור לאוזן. במצב תקין, תעלת האוזן מובילה את הנוזלים האלה בקלות ובנוחות לתוך חלל האף והלוע, כך שהחומרים המזיקים מסולקים משם ואינם מפריעים. אולם כאשר התעלה נחסמת מכל סיבה שהיא, הנוזלים אינם מסוגלים להתנקז החוצה מתוך מבנה האוזן ואיתם נשארים גם החומרים המזיקים. הנוזלים מצטברים, מנפחים את האוזן ועלולים לגרום לכאבים רבים ואף להפרעה בשמיעה. חסימה זו יכולה להיות תוצאה של דלקת או מחלה, להיגרם מפגם מבני של הגולגולת, או להופיע אצל ילדים ופעוטות שכן בגיל זה התעלה עדיין קצרה וצרה במיוחד.

פופולריים:

דלקות אוזניים

חסימת תעלת האוזן פעמים רבות מלווה בדלקת של ממש בתוך מבנה האוזן. במקרה זה, האוזן מייצרת כמות מוגברת ביותר של נוזלים על מנת להתגבר על זיהום חיידקי או נגיפי שנוצר בתוך האוזן. למרבה הצער, אחת התוצאות של טכניקת ההתגוננות הזו של הגוף הוא שהנוזלים לא מצליחים להתנקז מספיק מהר דרך תעלת האוזן וגם כאן, יש הצטברות מוגברת של נוזלים שגורמים לכאב רב.

חדירת עצם זר

במקרים הרבה פחות שכיחים, כאבי האוזניים אינם קשורים להצטברות נוזלים אלא ממש לחדירה של גוף זר לתוך תעלת השמע. זה יכול להיות כל דבר החל מחרק שמצא את דרכו פנימה בטעות, דרך מים שחדרו בעת שחייה או במהלך המקלחת, ועד לכלוך או פציעה של ממש.

איך מטפלים בכאבי אוזניים?

דרכי הטיפול בכאבי האוזניים משתנות לפי הגורם לכאבים, גיל המטופל וחומרת הבעיה. לעתים ניתן להסתפק בטיפות משככות כאבים שיעזרו לנו להסתדר כמה ימים, עד שהכאבים יעברו מעצמם. במקרים אחרים, הבעיה חוזרת על עצמה וניתן לפתור אותה בעזרת ניתוח כפתורים. ניתוח כפתורים, השכיח בעיקר בטיפול בילדים, הוא הליך מהיר ופשוט שבמהלכו מחדיר הרופא צינורית זעירה לתוך עור התוף של הילד. צינורית זו מאפשרת לנוזלים באוזן התיכונה להתנקז ביעילות ובמהירות רבות הרבה יותר, ובכך פותרת את הבעיה אחת ולתמיד. ההתאוששות לאחר ניתוח כפתורים קלה ומהירה במיוחד, ולרוב הילד חוזר לפעילות מלאה לאחר ימים ספורים.

לסיכום, כאבי אוזניים יכולים להיות מאד לא נעימים ולעיתים לגרום לאי תפקוד. הפתרונות מגוונים והחשיבות באבחון נכון קריטית, במידה ואתם חשים כאבי אוזניים פנו לייעוץ מקצועי במרפאה וקבלו המלצה לטיפול.