סוכרת בראי הנטורופתיה – גלעד אדרעי, נטורופת ברשת מרפאות כללית רפואה משלימה

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

רבים אינם מודעים כלל לעובדה שלאורך שנים הם צורכים מזון מתועש ומעובד, עתיר פחמימות, ממלאים את גופם סוכר ברמה מזיקה מבלי שיחושו בכך ומגיעים לטיפול רפואי כשהם כבר במצב קשה

כולם יודעים ש"סוכר גבוה זה לא בריא לנו" אבל עם יד על הלב – מתי לאחרונה עצרתם באמת לחשוב למה זה קורה? מהם הנזקים שהסוכרת עלולה לגרום לנו וכיצד נמנעים מהמצב ומטפלים בו? הנה כמה דברים שהנטורופתיה יכולה לעשות למען חיים מתוקים יותר, גם ללא עודף סוכר

את הסוכר נוטים לכנות ה"אויב השקט". ובאמת, רבים אינם מודעים כלל לעובדה שלאורך שנים הם צורכים מזון מתועש ומעובד, עתיר פחמימות, ממלאים את גופם סוכר ברמה מזיקה מבלי שיחושו בכך ומגיעים לטיפול רפואי כשהם כבר במצב קשה.

כך קורה שבאופן אירוני למדי, דווקא בעידן שבו עומדים לרשותנו שפע של מידע על תזונה בריאה וספורט, נרשמות עליות תלולות במקרי הסוכרת ובמחלות כמו לחץ דם גבוה, מחלות לב וכלי דם, כולסטרול, וכדומה. זה לא נעים, זה פוגם באיכות החיים וזה בהחלט עלול להגיע עד למקרים של סכנת חיים.

לאותם מטופלים, שיטת הנטורופתיה מציעה מענה הכולל בדיקות אבחון רגישות למזונות מסוימים, התאמת תפריט ייחודי לכל מטופל ומעקב צמוד לאורך הירידה המיוחלת במשקל ובערכי הסוכר. תהליך זה שאינו ארוך אולם מצריך רצינות ומחויבות – מחזיר למטופלים את איכות החיים והבריאות הטובה.

למה זה קורה לנו?

  • מתוחים מדי: באופן מפתיע, הגורם הראשוני עוד לפני התזונה הוא מתח. במחקרים נמצא שהורמונים המופרשים בתקופות מתח "הורגים" את הלבלב – אותו איבר בגופנו המייצר אינסולין לפירוק הסוכר. משמע: אדם במתח מפסיק לייצר אינסולין ו"מועמד" לצבור יותר סוכר בגופו.
  • אורח חיים לא נכון: בנטורופתיה רואים את הדבר כמכלול: מדובר בכאלה שצורכים מזון מעובד ומהיר שנמצא כגורם משפיע מאוד על השמנה חמורה ועודפי סוכר בדם, לא עושים פעילות גופנית ומתישים את עצמם נפשית. אלה המועמדים הטובים ביותר ללקות בסוכרת.
  • גנטיקה: כמו הרבה דברים, זה עובר במשפחה – סוכרת אצל הסבא והסבתא צריכה להדליק אור אדום אפילו אצל הנכדים – אם הם סבלו מזה בגיל 90, יש סיכוי שהנכדים יסבלו מזה בגיל צעיר יותר.

פופולריים:

איך יודעים?

מעבר לעודף משקל שנראה לעין ותחושה כללית לא טובה, הסימפטומים של עודף סוכר הם שתן מוגבר ויובש בפה. בדיקות דם פשוטות יאשרו את קיומה של הבעיה.

איך הנטורופתיה יכולה לעזור לכם?

הנטורופתיה גורסת כי הגוף מסוגל לרפא את עצמו מתחלואים שונים – אם רק נעניק לו את הכלים הנכונים לכך.

בפגישה עם הנטורופת, עובר כל מטופל תשאול מקיף לגבי אורח חייו והמזון שהוא צורך. השלב הבא הוא בדיקות דם אשר יעריכו את רמות הסוכר בגופו. לאחר מכן נבדקת רגישות המטופל לסוגי מזונות שונים – אילו מזונות טובים למערכת העיכול שלו ומאפשרים לו לחיות בשלום עם ערכי הסוכר שלו, ואילו מהם "מקפיצים" את הסוכר ועל כן רצוי שיימנע מהם. נתון זה עשוי להשתנות מקצה לקצה בכל אחד מהמטופלים. רגישות למזון מסוים, אגב, מכניסה את הגוף למתח ולפעמים אף גורמת לגוף לייצר נוגדנים, מה שמתבטא בחום, דלקות, כבדות, הרגשה רעה או… סוכר. יש מי שפרוסת לחם "מקפיצה" את ערכי הסוכר שלו ויש מי שיכולים לאכול שלושה כריכים ביום ולחיות עם זה מצוין. יש מי שרגישים לחיטה, לחלב, לפירות – כל אחד לגופו.

מתחילים אם כן לנהל "יומן אכילה" – בודקים את סדר היום של המטופל ומרכיבים לו תפריט שבו יוכל לעמוד, המבוסס על מזון מלא. היתרון – מזון מלא עתיר בסיבים תזונתיים וויטמינים מקבוצת B, אבץ, מגנזיום וכדומה. זהו מזון מלא משביע יותר וכך מכניסים פחות פחמימות לגוף ומשפרים את האינדקס הגליקמי, כלומר: מורידים את רמות הסוכר בדם הזקוקות לאינסולין.

לבסוף, מוסיפים לתזונה גם פורמולות צמחיות, המותאמות אישית לכל מטופל. מדובר בשילובים של צמחים היכולים לסייע בעת הצורך לניקוי הכבד, הטחול, לחיזוק המערכת החיסונית, לניקוי רעלים מהגוף וכדומה. לדוגמה – למטופל שיש בגופו אינסולין אולם הוא אינו פועל כשורה, תוענק פורמולה המבוססת על כרום ואבץ, ליתר איזון.

הנה כמה דברים שתוכלו לעשות כדי להוריד את ערכי הסוכר בגופכם:

מזון: איכלו מזונות שונים כדי לדעת מה יותר נכון לכם – יותר לחם ואורז או יותר ירקות וחלבון? הקפידו לאכול משהו קטן מדי 3 שעות וכך גופכם לא יפתח רמות גבוהות של סוכר. התחילו כל ארוחה בסלט ירקות מסוגים שונים כדי שאלה יעניקו לכם מלוא הטנא ויטמינים ומינרלים חשובים. איכלו קטניות ודגנים וגוונו בפירות (לא יותר מדי!). השתדלו לבחור במזון מלא – קמח שיפון, כוסמין, אורז מלא, וכדומה.

דוגמאות לארוחות טובות

מתחילים את הבוקר עם כריך מקמח מלא וירקות. ביניים: פרי עונתי עם כמה שקדים לא קלויים שיעכבו את ספיגת הסוכר. צהרים – ארוחה מלאה הכוללת מנת חלבון ומנת פחמימה – חזה עוף או דג ואורז מלא עם קטניות, עדשים, מאש, בטטות, ותמיד לצרוך ליד ירקות חיים, מבושלים, בתנור או מאודים. בערב – סלט, כריך או מרק ירקות.

  • שתייה: פעמים רבות אנחנו אוכלים מתוך צמא. רעבים? שתו כוס מים ובדקו אם תחושת הרעב מוצדקת. הקפידו על תה צמחים או תה ירוק וותרו על משקאות ממותקים ועודף קפה. הוציאו גם את משקאות הדיאט מהתפריט. מחקרים מצאו כי חומרים שונים במשקאות אלה העלו את הורמוני המתח ואת רמות הקורטיזון בדם, מה שיצר הצטברות נוזלים והשמנה.
  • תוספי מזון ותרופות טבעיות: התייעצו ברופא המטפל ובנטורופת וודאו שהתרופות שאתם צורכים אינן פוגעות בתפקוד התקין של גופכם. כך למשל, תרופות מסוימות נגד לחץ דם או להורדת כולסטרול עשויות להשפיע על שריפת הסוכר בגופכם.
  • התעמלות זו שמחה: עשו ספורט והישמרו מלחץ – זהו עיקרון מיליון הדולר! רמות האנדורפינים של אנשים העוסקים בספורט גבוהות יותר, הם חסינים למתחים ומערכות גופם עובדות באופן טוב יותר. התעמלו ומצאו זמן לרגיעה: נסו תרגילי נשימה, מדיטציה, טאי-צ'י, או פנו זמן למנוחה, צאו לרקוד, לפגוש אנשים שאתם אוהבים, לטייל.
  • לכו לישון: שינה טובה ומספקת בשעות מסודרות תגרום לכם רוגע ויכולת לתפקד. חוסר שינה יגרום לרעב ולעליית הסוכר.