נשים שימו לב – כל מה שצריך לדעת על מחלת האנדומטריוזיס – ד"ר רון שינמן

אנדומטריוזיס (אנדו= פנים, מטריום= רחם) היא מחלה גינקולוגית כרונית שנשים חולות בה. מדובר במחלה דלקתית תלוית אסטרוגן שבה תאים הדומים לתאים שלרירית הרחם- הרקמה שמצפה את הרחם מבפנים -גדליםבאזורים שמחוץ לרחם, כמו החצוצרות, השחלות או באזורים אחרים בחלל הבטן ובאגן הנשי. לעיתים הם עלולים לגדולאף באזורים מרוחקים יותר.

למי זה קורה?

המחלה מתפרצת בעיקרבקרב נשים צעירות בכל הטווח של גיל הפוריות. לעיתים רחוקות היא פוגעת בילדות לפני קבלת הווסת הראשונה ובנשים לאחר המנופאוזה. קבוצת הגיל השכיחה להופעתה היא בין 20ל־40שנים.

פופולריים:

מהם התסמינים הנפוצים?

התסמינים שלאנדומטריוזיס מגוונים ולעיתים מדמים מצבים רפואיים אחרים כגון: תסמונת המעי הרגיז, דלקת אגנית ועוד. חשוב לציין שאין קורלציה בין חומרת המחלה לתסמינים, כאשר נשים עם מחלה קלה יכולות לחוות תסמינים קשים לעומת נשים עם מחלה מפושטת שיכולות לא לסבול מתסמינים כלל. בדרך כלל יופיעו/יחמירו התסמינים בנשים עם אנדומטריוזיס סביב הופעת הווסת (דימום), אך לעיתים התסמינים יכולים להופיע גם ללא קשר לווסת. התסמינים השכיחים הם:

– כאבים אגניים ורחמיים עזים בזמן הווסת. הכאב יהיה בעצימות גבוהה מזו של כאב מחזור ״רגיל״ ויוביל לפגיעה באיכות חייהאישה.

– כאב בזמן קיום יחסי מין.

– כאב אגן כרוני. הכאב יכול לבוא לידי ביטוי ככאב בבטן התחתונה, כאבים המקרינים לגב, כאב עמום באגן ועוד.

– תסמינים הקשורים למערכת העיכול: תפיחות בטנית, שלשולים, עצירות, דימום רקטלי (מהחלחולת), תחושת לחץ בפי הטבעת וכאב בזמן יציאות.

– תסמינים הקשורים למערכת השתן: כאבים במתן שתן, דימום בשתן, קושי במתן שתן, תחושת צריבה הדומה לדלקת בדרכי השתן.

– בעיות פוריות על רקע של הידבקויות באגן המונעות מפגש בין הזרע לביצית, וכן בשל איכות ירודה של הביציות בסביבת אנדומטריוזיס.

– עייפות כרונית, מצב רוח ירוד.

– במקרים נדירים בהם נגעי האנדומטריוזיס נמצאים מחוץ לחלל הבטן,התסמינים יהיו בהתאם למיקום, לדוגמה אצלנשים עם נגעים בריאות יכוליםלהופיע שיעול דמי, קוצר נשימה בזמן הווסת וכו'.

– ווסתות עם דימום מוגבר, דימומים לא סדירים במצבים של אדנומיוזיס של הרחם.

כיצד נעשית האבחנה?

החשד של הרופא אמור להתעורר אם המטופלת סובלת מחלק מהתסמינים שתוארו למעלה או מכולם. אםעולה החשד לאנדומטריוזיס, מפנהרופא המשפחה או הגינקולוגאת המטופלת למומחה לאנדומטריוזיס או למרכז המתמחה במחלה הזאת.המטופלת עוברת הערכה חוזרת במרפאת אנדומטריוזיס כולל תשאול יסודי ובדיקה גופנית מקיפההכוללת אולטרסאונד גינקולוגיכדילהעריך את המצב באגן. במידת הצורך נעשיתגם בדיקת MRIשל האגן.

מומחה לאנדומטריוזיסיידעבסבירות גבוהה לאבחןאת המחלה עלפי התשאול והבדיקות הנלוות. עם זאת לעיתים יש צורך בהליך כירורגי שנקרא לפרוסקופיה לשם אבחנה סופית של המחלה. זהו הליך כירורגי בהרדמה מלאה, שבמהלכו מוחדר לחלל הבטן סיב אופטי קטן דרך חתך זעיר של 5 עד 10 מילימטרים בטבור. הסיב מעביר תמונות למסך, והרופא יכול לבדוק כך את איברי הבטן והאגן.

ניתן לסרוק בצורה יסודית את כל אברי האגן והבטן ולהעריך את מיקום הנגעים ואתחומרת המחלה. אם נצפים נגעים חשודים, ניתן -בעזרת כמה חתכים קטנים נוספים בבטן התחתונה-להסירםולשלוח אותם לבדיקה פתולוגית כדי לאשר או לשלול אתהחשד. היתרון של ההליך הכירורגיהואשניתן באמצעותוגם לטפל במחלה ולהסיר את הנגעים השונים, וכך לשפר את איכות החיים ולהגביר אתהסיכויים לפוריות בעתיד.

יש לציין שחשד לאנדומטריוזיס אינו מחייב בהכרח לגשת מיד לאבחון באמצעות ההליך הכירורגי. במקרים רבים ניתן לנסות קודם כול טיפול שמרני בשילובעם רפואה משלימה ותזונה שמותאמת לאנדומטריוזיס.

מה הסיבה לכאבים?

רקמת האנדומטריום, גם אם היא מאוד קטנה, מייצרת בזמן הדימום חומר הקרוי פרוסטגלנדין. הפרוסטגלנדינים נוצרים באופן טבעי ברקמת האנדומטריום המצפה את הרחם, והם אלה שגורמים לכיווץ של חלל הרחם, האופייני לתקופת הווסת ואחראי לחלק מכאבי הווסת. כאשר החומר הזה נוצר מחוץ לחלל הרחם, הוא גורם לכאבים האופייניים למחלה.

נוסף על כך, אנדומטריוזיס היא מחלה דלקתית. התהליך הדלקתי המתפתח סביב הנגעים באגן גורם לכאבים ולהידבקויות. מנגנון נוסף להיווצרות כאבים הוא מעורבות עצבית שטחית ועמוקה. יש לציין שאין הלימה בין חומרת הכאב לביןחומרת המחלה ורמת המפושטות שלה.תיתכן מחלה מפושטת ללא תסמינים או מחלה עם מעט נגעים שטחיים המלוּוים בכאבים עזים.

כיצד מטפלים?

הטיפול נקבע לפי חומרת הכאב אולפי חומרתהתסמיניםוכן בהתאם לרצון להרות, והואמבוסס על תרופות, ניתוח או על שילוב של השניים. בכל מקרה, הטיפול שמוצע לאישהנקבע לאחר בחינת כל השיקולים הרלוונטיים ובהתאמהספציפית למצבה.

הטיפול באנדומטריוזיס נחלק לשלושה חלקים: טיפול נגד כאבים, טיפול הורמונלי,טיפול ניתוחי.

לטיפול ראשוני, עם הופעת הווסת,עשוי הרופא לתת תרופות שכיחות נגד כאבים וכן תרופות נוגדות דלקת.

כאן המקום להזכיר כי לפני כמה שבועות, אישרה ועדת סל הבריאות את התרופה Orilissa Elagolix כטיפול בכאב בדרגה בינונית עד חמורה הנלווית לאנדומטריוזיס כקו שני של טיפול לאחר כשלון תרופות אחרות.

כמו כן, בשנים האחרונות נשים רבות מחליטות בעצה אחת עם הרופא המטפל, לנסות להשתמש בקנאביס רפואי על מנת להתמודד עם הכאבים המשבשים את השגרה היומית. חלקן מדווחות על הקלה משמעותית בכאב, במקביל לשיפור בסימפטומים נוספים ובמצב הכללי של הגוף. כיום, יש יותר מודעות למגוון דרכי צריכה באמצעות קנאביס רפואי, וכל אחת יכולה לבחור את הדרך המתאימה לה ביותר. במקביל לדרכים הנפוצות לצריכת קנאביס רפואי (אידוי, שמן, עישון ועוד), התווספה האפשרות בשנים האחרונות לצריכה באמצעות משאף מדיד ומדויק, אשר פותח על ידי חברת סאיקי.

טיפול הורמונלי – הוא מקובל בתנאי שאיןמגבלה לקבל טיפול כזה.ההיגיון שעומד מאחורי הטיפולהזההואברור: אם מונעיםאת האפשרותלקבל את הווסתבמשך זמן רב, מונעים גם את כאבי האנדומטריוזיס. כיוון שרקמת האנדומטריום מגיבה לשינויים הורמונליים, הרי שאם נדכא את הופעת הווסת נפחיתאת רמת הכאבים.

ישנם כמהטיפולים הורמונליים מקובלים: גלולות משולבות למניעת הריון שאותןנוטליםברצף; גלולות על בסיס פרוגסטרון בלבד;התקן תוך־רחמי המפריש פרוגסטרון ועוד.

טיפול ניתוחי – מקובל לעשותבגישה הלפרוסקופית. את הניתוחים עושיםרופאיםמיומנים שצברוניסיון בניתוחי אנדומטריוזיס. המטרה בניתוח היא לסלק את כל המוקדים(עד כמה שניתן), להפריד הידבקויות ולנייד את איברי האגן (כלומר להחזיר את כושר התנועה לרחם ולשחלות לאחר שהיו מקובעים בגלל ההידבקויות).

בניתוח ניתן גם לבדוק את תקינות החצוצרות לקראת הריונות עתידיים. במקרים מסוימים, כאשר ישנם מוקדים עמוקיםבמעי אובמערכת השתן, לעיתים ישנו צורך בצוות ניתוחי רב תחומי כולל כירורגולעיתים אורולוג.

לסיכום, ישנה חשיבות גדולה שנשים יהיו קשובות לגוף שלהם ויתייעצו עם הרופא המטפל. כיום, ישנה מודעות גבוהה יותר למחלה בקרב נשים ובקרב הקהילה הרפואית, ולכן אבחון מוקדם ומתן טיפול והתייחסות מיטביים, יסייעו לנשים המאובחנות באנדומטריוזיס בהתמודדות שלהן עם המחלה. מומלץ כי כל אישה או נערה אשר סובלות מאחת מהתסמינים שעלולים להצביע על אנדומטריוזיס או פוגעות באיכות חייהן, תיגש להערכה ע"י מומחה לאנדומטריוזיס.