נזלת אלרגית – לא גזרה משמיים – ד"ר קובי שדה, מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, יועץ לחברת תרימה

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

נהוג לחשוב כי נזלת אלרגית, המכונה גם קדחת השחת, מופיעה רק בעונות המעבר כאשר קיים ריבוי של אבקני הפרחים באוויר, אומנם זוהי טעות נפוצה. נזלת אלרגית עלולה להיווצר בעקבות חשיפה של מערכת הנשימה לאלרגנים שונים שאינם עונתיים כלל כגון, פרוות בעלי חיים, חשיפה לכימיקלים וקרדית אבק הבית.

מטרת הטיפול בסובלים מנזלת אלרגית היא למנוע או להפחית סימפטומים של הנזלת והתופעות השונות הנלוות לה.

מי את נזלת אלרגית והאם תתקפי גם אותי?

לכל אותם האנשים הסובלים מנזלת אלרגית, קיימים בדם נוגדנים לחלבונים שנמצאים בחלקיקים של צמחים או שהם נישאים באוויר. הנוגדנים משחררים חומר בשם היסטמין, שגורם לנזלת האלרגנית לפרוץ. התפיסה הרווחת היא כי התופעה הינה נדירה למדיי, אומנם בין 20-30% יסבלו ממנה במהלך חייהם. נזלת אלרגית עלולה להופיע בכל גיל אצל אנשים הסובלים מאלרגיה, בעוד כי הסיכון לכך עולה בקרב אנשים שסובלים מאסתמה, מאקזמה ואצל אנשים בעלי נטייה משפחתית לאלרגיות.

איך אדע שאני סובל מנזלת אלרגית?

התסמינים המרכזיים הינם התעטשויות מרובות, אף סתום, גודש באף ותחושת גירוי של האף, הגרון והחיך. כמו כן, נזלת אלרגית עלולה לגרום גם לאלרגיה בעיניים, בלחמית ובאיברי הגוף הסמוכים. רוב התסמינים מופיעים באופן מידי, אולם יש תסמינים שיופיעו לאחר מספר שעות, מאחר ולעיתים לוקח זמן עד שהאלרגנים מגיעים לכל אזורי הגוף.

פופולריים:

כיצד ניתן לטפל בה?

מטרת הטיפול בסובלים מנזלת אלרגית היא למנוע או להפחית סימפטומים של הנזלת והתופעות השונות הנלוות לה. אבחון נזלת אלרגית מסתמך על הסימפטומים שמתאר המטופל ועל ההיסטוריה הרפואית שלו. במקרים מסוימים יקבל המטופל טיפול באמצעות סטרואידים- שעלולים ליצור תופעות לוואי קשות כגון נפיחות, נשירת שיער, פגיעה בכבד ובכליות. אומנם לרוב, הטיפול המקובל בנזלת אלרגית הוא באמצעות תרופות ממשפחת האנטי- היסטמינים. תרופות אלה משפרות משמעותית את איכות החיים ומקלים באופן חד משמעי על הסימפטומים השונים. כאשר משתמשים באנטי היסטמינים בדמות משחות, טיפות עיניים ותרסיסי אף, ניתן להגיע לאפקט משמעותי ללא תופעות לוואי. מחקרים מוכיחים כי שימוש משולב בתכשירים אלה, כדוגמת טיפות העיניים ותרסיס האף "קלירינול", יחד עם תכשירים טבעיים למניעת אלרגיה כגון תכשיר תרילרגיה, יובילו למניעה מיטבית של הנזלת האלרגית ותסמיניה. כמו כן, מומלץ להרבות בצריכת מאכלים המכילים ויטמין C ואף ליטול פרוביוטיקה וזאת בכדי לשמור על איזון מערכת העיכול והחיסון.