מה קורה לעיניים שלנו לאחר ניתוח לייזר להסרת משקפיים – פרופ' אור קייזרמן, מנהל מרפאת קרנית ועין יבשה, מרכז רפואי ברזילי

הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת לנו היום לשפר את הראייה באמצעות ניתוחי לייזר. במרוצת השנים הפכו הניתוחים הללו לפופולאריים במיוחד, ועשרות אלפי ישראלים משפרים לעצמם בדרך זו את הראייה, ומפסיקים להשתמש במשקפיים.

לשינוי חיובי זה באורח החיים ישנו גם תופעת לוואי – יובש בעיניים, שלעיתים מתגבר בעקבות הניתוח ולעיתים נוצר בעקבותיו, גם אם לא היה קודם לכן. זו תופעה מטרידה שניתן לטפל בה, אך כדי להבין מדוע זה קורה, צריך להבין קודם לכן מה קורה בניתוח לייזר.

גורמים שונים ליובש

החלק החיצוני של העין, כלומר הקרנית, דומה לחלון. דרך הקרנית אנו רואים את העולם, וכדי שנראה טוב, הקרנית צריכה להיות מכוסה בדמעות כל הזמן. כאשר הדמעות לא תקינות, קיימות בכמות מועטה או לא קיימות כלל, זה מצב המוגדר כיובש בעיניים. יובש בעיניים פוגע באיכות הראייה, בנוסף לכך שהוא גורם לתופעות שונות כולל גירודים, הפרשות ועיניים אדומות, ופוגע באיכות החיים.

המנגנון המורכב של העיניים כולל חיישנים עצביים קטנטנים, המזהים כמה דמעות יש על הקרנית בכל רגע נתון, ומורים על הפרשה של דמעות בעת הצורך. בניתוחי לייזר לתיקון הראייה ולהסרת משקפיים, אנו חותכים ו/או משייפים את הקרנית. כתוצאה מכך מנגנון עצבי זה נפגע – וכך נגרמת התופעה של יובש בעיניים לאחר הניתוח.

הניתוח אמנם יכול לגרום לתופעה, אך הוא אינו הגורם היחיד המשפיע על כך. ככל שהאדם מבוגר, הסיכוי ליובש יהיה גדול יותר, שכן המנגנון הטבעי עשוי להפגע עם הגיל ללא קשר לניתוח. בנוסף, מזג אוויר יבש, חשיפה לאוויר יבש של מזגנים ושימוש בתרופות מסויימות יכולים גם הם להחמיר את היובש. כמובן, מי שסבל לפני הניתוח מיובש בעיניים, ימשיך להתמודד עם התופעה גם לאחר מכן.

פופולריים:

פתרונות שונים לתופעה

אמנם לכל מי שעובר ניתוח לייזר להסרת משקפיים יהיה יובש בעיניים במידה כזו או אחרת, אך חשוב להבין כי יש מה לעשות – והתופעה לרוב גם נעלמת.

למעשה, מיד לאחר הניתוח היובש יותר משמעותי אך בחודשים לאחר מכן התופעה מתחילה להעלם, ככל שהמנגנון העצבי הולך ומחלים. זה עשוי לקחת אמנם גם חצי שנה ואף יותר במקרים מסויימים – ויש מקרים מעטים בהם התופעה לא תעלם לגמרי, אך במרבית המקרים, לאחר מספר חודשים היובש נעלם.

כדי לסייע לעבור את התקופה הזו אנו מציעים טיפולים שונים, בהתאם למצב. הטיפול נקבע לאחר בדיקה של מומחה, המסוגל להגיד מהו המרכיב החסר בדמעות.

הטיפול הראשוני והחשוב ביותר הוא לתת תחליפי דמעות. ישנם תחליפים המבוססים על מים ומלח בלבד; וישנם תחליפי דמעות מתקדמים, כמו טיפות העיניים בפנטן. תחליפים אלו מכילים חומרים נוספים, כך שהם דומים יותר לדמעות אמיתיות, ולכן הם שומרים למשך זמן ממושך יותר על הקרנית במצב לח. בנוסף, בטיפות אלו יש רכיבים המסייעים בריפוי הקרנית.

לעיתים הטיפות אינן מספיקות. שימוש ממושך בעדשות מגע לפני הניתוח עלול להביא לסתימת בלוטות העפעף (בלוטות המיבומיואן), האחראיות על שחרור הרכיב השומני המשתלב בדמעות. במקרים בהם בלוטות אלו נסתמות, אנו מבצעים טיפול המשחרר אותן. לרוב גם נותנים תרופות מבוססות סטרואידים או אנטיביוטיקה, וישנם מקרים נדירים יחסית, בהם שמים מעין פקק קטן על מערכת ניקוז הדמעות, כדי למנוע מהדמעות המעטות שיש בעין לברוח ממנה.

בסופו של דבר, חשוב לדעת כי יש מה לעשות כדי להתמודד עם תופעת היובש בעיניים, ואין סיבה כי תופעה זו תמנע מאנשים לעבור את הניתוח החשוב הזה.