למעלה מ50% מהנשים אינן מודעות לטיפולים קיימים ליובש נרתיקי – דר' מיכל פורת

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

לתסמינים הנרתיקיים אופי פרוגרסיבי – ככל שמתרחקים ממועד חדלון הוסת, התסמינים יחריפו, ואחוז הנשים הסובלות מהם הולך וגדל

ממצאים סופיים של סקר בריאות נשים באמצע החיים : תסמינים נרתיקיים אינם מזוהים ע"י נשים כתסמיני גיל המעברלמעלה מ50% מהנשים אינן מודעות לטיפולים קיימים ליובש נרתיקי
בעוד שתסמיני גיל המעבר המוכרים יחלפו באופן ספונטני ברוב המקרים, הרי לתסמינים הנרתיקיים אופי פרוגרסיבי- ככל שמתרחקים ממועד חדלון הוסת, התסמינים יחריפו, ואחוז הנשים הסובלות מהם הולך וגדל.

נושא בריאות הנרתיק הינו נושא שקיים לגביו קש שתיקה בין נשים ורופאים, כמעט מבחינת " טאבו". נדיר הוא שאשה נשאלת במהלך הבקורת השנתית השגרתית אצל רופא הנשים, על איכות חיי המין שלה ועל בעיות הכרוכות בתסמיני גיל המעבר ככל שזה נוגע לתסמיני הנרתיק .

זה עתה הסתיים עיבוד נתונים של סקר ארצי גדול שנערך ע"י פארמה קווסט הדן בבריאות ואיכות החיים של נשים באמצע החיים, אשר עסק בתחומים מגוונים הקשורים בבריאות האישה בגיל זה, אך הממצאים המפתיעים ביותר היו קשורים לנושא הנרתיק .
גלי חום , שנויים במצבי רוח, הפרעות בשינה אלו כולם תסמינים מוכרים כמבשרי גיל המעבר , ולעתים אף מקדימים את הפסקת המחזור החודשי תסמינים אלו קשורים בדעיכה בתפקוד השחלתי וירידה ביצור האסטרוגן מתחת לסף מסוים.
נשים מצפות להופעת תסמינים אלו , ורבות פונות לרופא הנשים בידיעה מראש על מהותם ,והטיפול ההורמונאלי שיוצע להן, אחרות בוחרות לא להיעזר בטיפול תרופתי במהלך תקופה זו.
חלק מהנשים עוברות את התקופה הזו כשהן חפות מתסמינים אלו, או עם תסמינים קלים בלבד אך ברוב המקרים, הן אצל הנשים עם התסמינים הקשים והן אצל אלו עם התסמינים הקלים, מדובר בתקופה קצרה או ארוכה אך חולפת ספונטאנית.
הפסקת הפעילות השחלתית , בעיקר הפסקת ייצור האסטרוגן שם, גורמת לשינויים ניווניים ברקמת הנרתיק ודרכי השתן התחתונות. בניגוד לתסמינים המוכרים של גיל המעבר, התסמינים הנרתיקיים מופיעים בדרך כלל מספר שנים לאחר חדלון הוסת, ועל כן לא מזוהים על ידי נשים רבות כתסמין של גיל המעבר.
ואכן בסקר התברר כי רוב הסימנים האופייניים לתהליך כלל אינם מזוהים אצל הנשים כקשורים לגיל המעבר.
בעוד שהתסמינים המוכרים יחלפו באופן ספונטני ברוב המקרים, הרי לתסמינים הנרתיקיים אופי פרוגרסיבי- ככל שמתרחקים ממועד חדלון הוסת התסמינים יחריפו, ואחוז הנשים הסובלות מהם הולך וגדל.

דופן הנרתיק בנויה שכבות שונות וכולן תלויות באסטרוגן:
עובי שכבת תאי האפיתל המרפדים את החלק הפונה לחלל הנרתיק תלויה בכמות האסטרוגן הקיימת. ככל ששכבת תאים זו עבה יותר כך עמיד יותר הנרתיק לזיהומים וכך הוא גם שומר על רמת לחלוחיות גבוהה. ללא האסטרוגן יורדת כמות הנוזל המיוצרת על ידי האפיתל לכשליש מזו שיוצרה בגיל הפוריות, כך שתחושת יובש יחסי וכאב בקיום יחסי מין יכולה להופיע כבר עם שאר תסמיני גיל המעבר.

תחת השפעת האסטרוגן יש יצירה חדשה כל העת של רקמת חבור עמידה כולל אלסטין . ללא האסטרוגן רקמה זו מאבדת את המבנה הייחודי לה וכך מאבדת את גמישותה.
תחת השפעת האסטרוגן מפרישים תאים בדופן הנרתיק גליקוגן, המשמש לחיידקים "הטובים " של הנרתיק , אבן בסיס לייצור חומצה לקטית השומרת על חומציות הנרתיק, ובכך מונעת התנחלות של חיידקים מזהמים בנרתיק.
כשלוש שנים לאחר חדלון הוסת הופכים התסמינים הנרתיקיים המלווים לעתים קרובות גם בתסמינים של דרכי השתן התחתונות לשכיחים יותר ויותר.
רגישות מוגברת לכל גירוי פיזיקלי או כימי, יובש, כאבים משמעותיים בקיום יחסי מין, גרד, צריבה, נטיה לסבול מנגעים כואבים באזור הפות והנרתיק , הפרשה עכורה המלווה לעתים קרובות בריח רע כולן תלונות שכיחות אצל נשים פוסטמנופאוזליות.
כך גם תלונות על ירידה בתפקוד שלפוחית השתן- ירידה בנפח השלפוחית, דחיפות ותכיפות במתן שתן, הופעה או החמרה של דליפת שתן ונטיה לדלקות חוזרות בדרכי השתן.
בסקר נשאלו נשים לגבי תופעות כמו עקצוץ , גרד וצריבה נרתיקית , 25% לא חשבו שתסמינים אלו קשורים ב"יובש בנרתיק", כ 48% העריכו או ידעו על הקשר ביניהם ועוד 27% לא ידעו

לשאלה האם יובש בנרתיק גורם לכאבים בזמן יחסי מין 20% מהנשאלות לא חשבו שיש קשר בין הדברים ,ל 54% מהן ידוע הקשר בין יובש נרתיקי וכאב ביחסי מין, 25% לא יודעות אם קיים קשר כזה .
לא מפתיע לאור המידע הנ"ל כי למחצית מהנשים שהשתתפו בסקר לא ידוע על טיפול לבעיות אלו.
קיימות אפשרויות טיפול שונות לתופעות הללו

טיפול לא הורמונלי

טיפול לא הורמונלי כולל שתי קבוצות של תכשירים:1) לובריקנטים , אלו ישמשו להקלה בשעת משגל והם חסרי השפעה לטווח הארוך יותר. 2)תכשירים מלחלחים – פולימרים קושרי מים הנדבקים לתאי האפיתל בדופן הנרתיק וכך שומרים על המים שם. לתכשירים אלו השפעה ממתנת משמעותית לתסמינים הנרתיקיים בלבד.

פופולריים:

תכשירים הורמונליים

טיפול הורמונלי יכול להינתן כטיפול סיסטמי או טיפול מקומי בלבד.
מתן טיפול הורמונלי סיסטמי הוכח כבעל השפעה ויעילות טובים בטיפול ומניעת תסמינים נרתיקיים וכן תסמינים בדרכי השתן התחתונות. חלק קטן מהנשים תזדקקנה גם לתוספת מקומית של אסטרוגן כדי להגיע להעלמות מליאה של התסמינים.
עם זאת , גם נשים שאינן מעוניינות בטיפול הורמונלי סיסטמי,כמו גם נשים שאינן יכולות ליטול טיפול הורמונלי סיסטמי מסיבות שונות , יכולות ליהנות מהטיפול המקומי בתכשירי האסטרוגן השונים.
טיפול מקומי זה , הוא חסר משמעות סיסטמית בשל ספיגה מינימלית שלו למערכת הכללית, עד כדי כך שאפילו ברחם , הסמוך כל כך למקום הטיפול הוא נעדר השפעה .
כך מתאפשרת נטילה של התכשיר בכל גיל , לתקופת זמן בלתי מוגבלת, כמעט ללא צורך בהתחשבות בגורמים אחרים הקשורים במצבה הבריאותי של המטופלת.
נהוג ליטול את התכשיר על בסיס יומי בשבועיים הראשונים לטיפול, זהו השלב בו מתקיים שיקום של הרקמה הנרתיקית וכן של רקמת מערכת השתן התחתונה שגם היא כאמור תלויית אסטרוגן . זהו גם השלב שבו ספיגת האסטרוגן לגוף משמעותית , גם בשל הטיפול היומיומי והן בשל הרקמה הפגועה שמאפשרת ספיגה משמעותית יותר לתוך הגוף, עם זאת עדין מדובר ברמות אסטרוגן נמוכות מאוד ברמה הסיסטמית. במהלך פרק זמן זה תהיינה נשים אשר תחושנה תסמינים שונים, מנסיוני , תופעות אלו שכיחות יותר ככל שגיל האישה המתחילה את הטיפול מבוגר יותר.תסמינים אלו יעלמו עם המעבר לטיפול במינון האחזקה. הטיפול בהמשך הינו לטווח ארוך , בתכיפות מקובלת של פעמיים בשבוע, אך ניתנת להתאמה לכל אישה בהתאם לתגובה שלה לטיפול. הפסקת הטיפול תגרום לחזרת הסימפטומים תוך מספר שבועות.
בישראל ניתן כיום להשיג מספר תכשירים הורמונליים לשימוש מקומי- קרמים להחדרה נרתיקית וגם טיפול ייחודי של כדורים המוחדרים לנרתיק פעמיים בשבוע שהוא טיפול נוח ואסטטי .
בחירת התכשיר עצמו יכולה להיעשות ע"י המטופלת יחד עם הרופא שלה תיעשה על פי נוחיותה, תחושותיה והעדפותיה האישיות.

הסקר מראה לנו כי נשים הסובלות מתסמינים נרתיקיים נוטות להיות פעילות פחות מבחינה מינית, למרות שהן לא בהכרח קושרות את התסמין לתוצאה . (סבות לירידה בפעילות המינית אצל נשים שאינן סובלות מתסמינים נרתיקיים היו קשורות בבן הזוג בשכיחות גבוהה באופן מובהק סטטיסטי לעומת אלו שסובלות מתסמינים נרתיקיים.

יש צורך ביוזמה ופרואקטיביות של נשים בעת שהן מגיעות לרופא הנשים המטפל שלהן, ולחשוף את הבעיות הנוגעות לנשוא יובש נרתיקי וזאת על מנת לקבל את הטיפול המתאים והמתקדם וליהנות מחיי מין מלאים ומהנים ,שאינם בהכרח עם העלייה התוחלת החיים, נחלתם של בני הדור הצעיר.