יצאנו למילויים – ד"ר דין עד אל – מומחה בכירורגיה פלסטית

בעידן המודרני יותר ויותר גברים מודעים למראה שלהם . החשש מקמטים אינו נחלתן של נשים בלבד. עם העלייה בתוחלת החיים, והגברת המודעות למראה החיצוני בפן האישי והחברתי, הרפואה האסתטית אינה שוקטת על שמריה ומפתחת טכניקות חדשניות המסייעות להחזיר את הגלגל אחורנית למראה צעיר יותר ורענן יותר.
הגבר הישראלי כבר אינו חש בושה להתעניין בטיפולים אסתטיים, משך ביצועם ומהירות החזרה לשגרת עבודה וחיי היום יום. בעיקר המדובר בגברים ממעמד כלכלי בינוני ומעלה המעוניינים לשמור על עור פנים צעיר ורענן. הם ידועים כמי שמטפחים ומשקיעים בחזותם וככאלו הם שומרים על כושר גופני בדרך קבע ותזונה נכונה.
לקטגוריה זו נופלים גם אנשי עסקים בגילאי 45 לערך שמודעותם להופעתם החיצונית ובייחוד לעור הפנים עולה בהדרגה, והמראה החיצוני הוא חלק בלתי נפרד מכרטיס הביקור שלהם בעולם העסקים. והופעה צעירה משדרת רעננות עסקית. טיפולים אסתטיים מהירים כגון מילוי קמטים, מאפשרות שילוב בסדר היום העמוס.

מה גורם לקמטים בפנים?

הופעת קמטים הינה תהליך בלתי נמנע כתוצאה מהידלדלות תאי אלסטין, שומן וקולגן , העור מאבד את גמישותו והופך נרפה. במקביל, הפנים מתחילים להראות סימנים ותוצאות של תזוזות שרירי הפנים. הרקמה הבסיסית השומרת על מראה צעיר וחיוני של העור מתחילה להיפגם, ומותירה קווי צחוק וקמטים באזורים בהם תנועת השרירים מתרחשת.
גורמים סביבתיים המעוררים יצירת קמטים וחריצים אחרים בפנים, כגון: זיהום, יובש,קרינת השמש, מותירים את העור מחוספס וגורמים לו לאבד מגמישותו.,חשיפה מוגזמת לשמש – הגורם העיקרי להיווצרותם של קמטים, בנוסף להזדקנות.הקרינה האולטרא סגולית אחראית למרבית מהסימנים הגלויים לעין של הזדקנות, ובהם קמטים.עישון – גורם מרכזי נוסף להיווצרות קמטים, ולהאצת הזדקנות העור בשיעור משמעותי. העישון מפחית את זרימת הדם לעור, ומקטין את שיעור יצירת התאים החדשים ויכולתו של הגוף לתקן נזקים הנגרמים לעור.קמטים אחרים עלולים להיווצר בשל הבעת רגשות (צחוק, כעס, פליאה ועוד) וכן כתוצאה ממצב נפשי, כגון מתח.תזונה –תזונה לקויה (לרבות אכילת מזונות שאינם כוללים מספיק ויטמין E), או הפחתה קיצונית במשקל, עלולים אף לגרום להיווצרות קמטים.גורמים נוספים להיווצרות קמטים בטרם עת: אורח חיים, גנטיקה,איכות העור.
קיימים מספר סוגי קמטים: קמטי הבעה וקמטי גרביטציה- הם פונקציה של גיל ומופיעים בצידי האף, בין הגבות ובמרכז המצח. קמטים זעירים המופיעים באזורים החשופים לשמש, מוחמרים ככל שנחשפים יותר לקרינה, בעור הפנים, המחשוף והעורף.קמטי הפנים נחלקים לשני סוגים: פעילים ויציבים. הקמטים הפעילים – כמו קמטי הזעף, הדאגה והצחוק -נוצריםכתוצאה מפעילות שרירי הפנים. הקמטיםהיציבים – כמו הקמטים באזורי האף, השפתיים והסנטר – נוצריםעקב נפילת הפנים. בדרך כללקמטיםפעילים נפוצים יותר בחלקי הפנים שמעל האף.
לקמטי הבעה מזריקים חומרי ההרפיה כגון: בוטוקס או דיספורט. חומר זה מחליש את השרירים שגורמים להיווצרות הקמט.לקמטים קבועים מזריקים חומרי מילוי כך שימלאו את השקע באופן סימטרי ואסתטי.

פופולריים:

הטכניקות ושיטות הטיפול להעלמת קמטים:

הבחירה בטיפול תלויה בהעדפה אישית של הרופא, מצב העור ובעומק הקמטיםבפגישת הייעוץ ב"כללית אסתטיקה" ,מאבחן הרופא את מצב הקמטים ומתאים את חומר ההזרקה או המילוי .לחלק מהחומרים יש לערוך בדיקת רגישות לפני הטיפול עצמו. לא כל חומר מתאים לכל קמט. יש קמטים דינמיים, שממשיכים להשתנות, ויש קמטים יציבים. יש להתאים את החומר לסוג הקמטים ולמיקומם. יתרה מזו, הפנים ממשיכות להתבגר ולהשתנות גם אחרי ההזרקה. לכן עדיף לפעמים להזריק חומר זמני, כדי לתת מענה למצב החדש.

מילוי קמטים בחמרים טבעיים, או סינטטיים

לקמטים יציבים משתמשים בחומרי מילוי על בסיס חומצה היאלורונית הקיימת בגופנו באופן טבעי ולכן אין צורך במבחן הזרקה לפני הטיפול. המילוי נעשה באלחוש מקומי, והתוצאות מידיות .הטיפול מתאים למי שיש קמטים בהתהוות, החל מגיל שלושים ואילך.
מגוון חומרי המילוי הינם טבעיים או סינתטיים, לחלקם השפעה ארוכת טווח ולחלקם קצרה. חומרי המילוי מוחדרים לשכבה התת-עורית בהזרקה, והם נספגים בגוף במשך הזמן כך שיש לחזור עליהם. לשים דגש כי ברשת מרפאות "כללית אסתטיקה" עושים שימוש בחומרים טבעיים- לא נעשה שימוש בסיליקון.
עם התקדמות הגיל הולך ופוחת תהליך ייצור החומצה ההיאלורונית בגופינו. הזרקת רסטילן שמקורו בחומצה היאלורונית המצויה בגוף באופן טבעי , ממלאת את אובדן הנפח והלחות בעור.רסטילן נחשב מזה 10 שנים כחומר מילוי הקמטים המוביל בעולם בשל היותו מורכב מחומר טבעי המיוצר בגוף הוא נספג בעור ללא תופעות לוואי. רסטילן "מפצה" את הגוף ומשמש בתכונותיו הטבעיות כדי למשוך מים לעור. במהלך הטיפול מזריקים ג'ל קריסטלי שקוף לתוך העור בכמויות קטנטנות, באמצעות מחט דקה במיוחד. לרסטילן אפקט מתמשך,לעומת מוצרים אחרים, הטיפול קל ומהיר ותוצאותיו מיידיות. רסיטלן טאצ' מיועד למילוי קמטוטים עדינים וקמטים שטחיים באזורים עדינים, כגון צידי העיניים וקמטוטי עישון בצידי השפתיים או קמטי הבעה.

מילוי קמטים באמצעות תכשירי חומצה ה"היאלורונית"

ג'ובידרם רסטילן/ פרלן ,היאלופורם, הינם תכשירים מבוססים על חומצה היאלורונית, חומר טבעי הקיים בשפע ברקמת החיבור בסחוס ובעור הנחשב יעיל ובטוח,אינו גורם לרגישות יתר ועל כן אין מצריך בדיקת אלרגיה לפני הטיפול. התכשירים מתאימים בעיקר למילוי קמטי הבעה בצידי האף והפה למילוי הקמטים שבין הגבות,ולמילוי שפתיים. התוצאה הינה מידית ונמשכת בממוצע 6 חודשים.- נראה לי שיותר קרוב לשנה.

מילוי טאוסיאל -חומצה היאלורונית הוא חומר המילוי הבטוח ביותר שיש היום. החומר נספג רק אחרי שנה ויותר. מילוי פרלן – הינו חומר מילוי סמיך המורכב מחומצה היאלורונית סינטטית, ומיועד לקמטים עמוקים ולמילוי שקעים בלחיים.האפקט נשאר במשך שנה-שנה וחצי.

הזרקות בוטוקס ודיספורט:אחת האפשרויות הפופולאריות ביותר להעלמת קמטים פעילים מתבצעת ע"י טיפול בבוטוקס הנחשב לטיפול מהיר , לא פולשני, כמעט ללא תופעות לוואי עם משך החלמה מהיר וחזרה לשגרת העבודה. הבוטוקס מורכב מרעלן בוטולינום מסוג Aומוזרק בכמויות זעירות, אל סיבי השריר היוצרים את קמטי ההבעה. ההזרקה גורמת לשיתוק השרירים ומפחיתה משמעותית את עומק הקמטים לתקופה של שלושה עד שישה חודשים. הטיפול בבוטוקס מבוצע ע"י רופא פלסטיקאי, ואינו מצריך הרדמה. הטיפול משמש להעלמת קמטי הבעה בעיקר באזור שבין הגבות, במצח ובצידי העיניים.כשהקמטים בין הגבות ובמצח עמוקים מאד, צריך להשתמש מלבד בוטוקס ודיספורט, גם בחומרים למילוי קמטים

פילינג קילוף שכבות העור
דרך נוספת לטשטוש ואף העלמת קמטים הינה טכניקת הפילינג שמשמעותה קילוף של שכבות עור חיצוניות, במקומן יתקבל עור פנים חלק, חדש ורענן. קילוף העור יכול להתבצע באופן מכני, כימי או על ידי טיפול בלייזר. קיימים שלושה סוגי פילינג: קל, בינוני ועמוק.ניתן לבחור את עומק הטיפול הרצוי בהתאם לעומק הקמטים, ובהתאם לכך יקבע הצורך בהרדמה כללית או מקומית. שיטה זו מומלצת פחות לבעלי עור כהה או שמן.