תזונה לא נכונה? השמנה היא לא הסכנה היחידה

12/11/2022

פרופ' סימון דניאל דואק ומריאנה אורבך

הקשר בין תזונה לא נכונה (כמויות גדולות מדי, מיעוט בפירות וירקות ועודף פחמימות) לבין בעיות במערכת העיכול הנגרמות כתוצאה מכך כגון עצירות, טחורים ופיסורה

אחת המגפות של העת המודרנית היא ההשמנה, שנגרמת בשל אכילה מופרזת ואכילה של מזונות מזיקים, כגון ממתקים מרובים, מזון מהיר ומזון רווי שומן ומלח. אך גם כאשר התזונה לא גורמת לעליה משמעותית במשקל, לעתים היא עלולה לגרום לבעיות אחרות, חמורות לא פחות. אכילה מופרזת של מזונות המזיקים לגוף יכולה לגרום לבעיות כמו עצירות, פיסורה או טחורים, הניתנות לפיתרון, אך גורמות לשיבוש חיי היום היום של החולה, ולכן כדאי לדבוק בתזונה נכונה שלא תגרום לבעיות אלה. פרופ' דניאל דואק, מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית-רמב"ם , ומריאנה אורבך, דיאטנית ראשית בשירותי בריאות כללית, מסבירים מהן הבעיות שאכילה לא נכונה יכולה לגרום וכיצד ניתן להימנע מהן על ידי תזונה נכונה.
פיסורה

תזונה לא בריאה עלולה לגרום ליציאות קשות שגורמות לפצעים ולפגיעה במבנה של פי הטבעת. הפצע גורם לכאב ואז מקטין את היכולת למתן צואה בגלל הכאב. כך נוצר מעגל קסמים: החולה נמנע מללכת לשירותים לפעולת מעיים בגלל הכאב, וההתאפקות יוצרת יציאות קשות יותר, שגורמות לכאבים נוספים ולהחמרה של הפצע בפי הטבעת . ישנם מספר טיפולים לפיסורה, המותאמים לחולה בהתאם לאופי המחלה, כאשר המטרה העיקרית בטיפול היא שבירת "מעגל הסבל". הטיפול לפיסורה קלה וחדשה מבוסס על דיאטה עשירה במזונות המכילים סיבים, שתייה מרובה ונטילת מרככי יציאה. במקרים של פיסורה כרונית (אשר נמשכת מעל חודש) בנוסף לטיפול התזונתי, מומלץ השימוש בתרופות שגורמות להרפיית השרירים של פי הטבעת והגברת זרימת הדם לאזור המסייעת בריפוי מהיר יותר של הפצע, כמו למשל רקטוג'סיק, המצריכה מריחה פעמיים ביום בלבד.

טחורים

לפי הערכות שונות, במדינות המתועשות, כמחצית מהאנשים מעל גיל 50 סובלים ממחלת טחורים. בארצות הברית, לדוגמה, שלישמאוכלוסיהסובל מטחורים במידה זו או אחרת. טחורים נגרמים כתוצאה מקרע במעטפת של כלי הדם באזור פי הטבעת, הגורם לצניחת כלי הדם ועל ידי כך לחשיפתם ופגיעתם שיבא לידי ביטוי בדימומים. אחת הסיבות להיווצרותם היא תזונה לא נכונה שגורמת ליציאות קשות והפעלת לחץ בעת יציאה. הטיפול המומלץ בטחורים בדרגה 1 ו2 הוא שינוי התזונה, שיביא ליציאות רכות וסדירות. שתייה מרובה, יוגורט ,כף סובין, וגם אכילה סדירה של פירות וירקות מסעיים לכך. כמו כן, מומלצת הימנעות ממאכלים חריפים או משקאות אלכוהוליים, שיכולים להחריף את המצב. הטיפולים הכירורגים השונים מיועדים לטחורים בדרגה 3 ו4 .

עצירות כרונית

עצירות כרונית היא עצירות הנמשכת תקופה ממושכת ולכן קשה לשנות את המצב רק על ידי תזונה, הרופא ימליץ על תרופות, שמעודדות את התנועות של המעי הגס וישפיעו על הפעלתם. יש הגורסים שתזונה לא נכונה לא רק גורמת לעצירות כרונית, אלא גם מעודדת השפעה על מחלות סרטניות במעי הגס. פינוי האלמנטים הרעילים לא מתבצע באופן סדיר מתוך הגוף, הם נמצאים במגע ממושך עם רירית המעי ולכן יכולים לשנות את התכונות של התאים. לכן, מצב של עצירות כרונית עלול להיות לא רק לא נעים ולפגוע באיכות החיים, אלא גם מסוכן. אין צורך להימנע באופן מוחלט מפחמימות כדי למנוע עצירות, אך כדאי לאכול לחם במידה ולתת עדיפות למזון רב תאי ובעל סיבים, כגון ירקות, על פני פחמימות או משקאות מוגזים, שנותנים תחושה של שובע אך אינם בהכרח תזונה בריאה.

הסיבות לעצירות הן רבות ובאופי שונה: כתוצאה מתזונה וכתוצאה מבעיה תפקודית של המעי. כאשר מופיעים שינוים בהרגלי היציאות, כדאי להתייעץ עם רופא המשפחה.

תזונה נכונה- כיצד?

התזונה המודרנית דלה בדרך כלל ברכיבים חיוניים לבריאות כגון סיבים תזונתיים, שמקורם בפירות וירקות, דגנים מלאים וקטניות. כמו כן התזונה המערבית מאופיינת בחוסר שתייה מספקת, אכילה מוגזמת של דברי מתיקה, ואף דיאטות קיצוניות שאינן כוללות מוצרי חלב או פחמימות, או אף דורשות לצום כליל לפרקים. עוד מאפיין של החיים המודרניים הוא הקצב הקדחתני שבו אנו חיים, שגורם לעתים קרובות למתח וסטרס. שגרת החיים הלחוצה הזו גורמת לעתים לדחיית יציאות וליציאות לא סדירות. אז כיצד ניתן למנוע את הבעיות בעקבות התזונה הלא נכונה ואורח החיים, שאינו בהכרח בריא? מריאנה אורבך, הדיאטנית הראשית של שירותי בריאות כללית, מציעה מספר טיפים לתזונה נכונה, שתמנע בעיות שונות:

· הרגלי יציאות נכונים: חשוב להרגיל את הגוף ליציאות בזמן קבוע לפחות פעם ביום בשעה שאדם יודע שיש לו הפנאי והוא לא לחוץ . בכל מקרה אם יש תחושה של צורך, חשוב לא לדחות אותו.

· אנשים שעובדים בישיבה- מומלץ להקפיד על פעילות גופנית סדורה. חוסר תנועה בכל הגוף גורם גם לחוסר תנועה במעיים.

· תזונה נכונה: כדאי לשמור על תזונה מאוזנת ומגוונת- כל אבות המזון- עם ארוחות סדורות בזמנים קבועים ועם שתייה מספקת.

· כשמתלבטים מה לאכול, רצוי לבחור במזונות עם רכיבים המזרזים פעילות מעיים – למשל קרקר עם דגנים מלאים, או סלט עם עגבניות, סלק, קישואים, מיצי פרי וירק וכו'.

· אפשר להחליף את הירקות במרק – אך לא לבשל יתר על המידה כדי שלא יאבדו את הויטמינים (מקסימום רבע שעה בישול). יש ויטמינים שדווקא בבישול נהיים יותר זמינים לגוף, למשל ויטמין A בגזר או לאוקוטן בעגבנייה

מזונות שמומלץ להקפיד עליהם:

· ירקות ופירות (כולם מכילים סיבים, בעיקר מזרזי מעיים כגון שזיפים, תפוחים, משמש בעיקר מיובשים), מיצי פרי וירק.

· קטניות – עשירים בסיבים

· דגנים מלאים – אורז מלא, חיטה מלאה, שיבולת שועל, כוסמין, שעורה

· מוצרי חלב מוחמצים כמו יוגורט עשירים בחיידקי חלב ובכלל

· אבוקדו, טחינה, שמן זית – כדי להשלים את איזון התפריט

· מזונות שיכולים להיות בעייתיים וכדאי לאכול אותם במידה או להימנע מהם: נקניקים, נקניקיות, מוצרים מקמח לבן, (במיוחד במעבר מקמח מלא ללבן), קפה, משקאות ממותקים, מוצרי מזון משומרים או מעושנים, ממתקים וג'אנק פוד.

פרופ' משנה קליני סימון דניאל דואק, מנהל היחידה לכירורגיה קולורקטלית-רמב"ם
מריאנה אורבך, דיאטנית ראשית בשירותי בריאות כללית