השתלת עצם כחלק מהשתלת שיניים: תהליך, טכניקות והכנות

02/06/2024

הקדמה

השתלת שיניים היא הליך דנטלי מתקדם המאפשר לשחזר שיניים חסרות ולהשיב את התפקוד האסתטי והפונקציונלי של הפה. תהליך השתלת עצם מהווה חלק חשוב ומהותי בהשתלת שיניים, במיוחד במקרים בהם אין מספיק עצם בלסת לתמיכה בשתל. במאמר זה נדון בתהליך השתלת עצם, הרמת סינוס והכנות נוספות לקראת השתלת שיניים.

מהי השתלת עצם ולמה היא נחוצה?

השתלת עצם היא הליך כירורגי שמטרתו לבנות או לשחזר עצם בלסת, כדי לאפשר התקנה בטוחה ויציבה של שתל דנטלי. עם הזמן, עצם הלסת עלולה להיספג כתוצאה מאובדן שיניים, מחלות חניכיים, טראומה או זיהומים. כאשר אין מספיק עצם בלסת, שתל דנטלי עלול להיות לא יציב ולסכן את הצלחת ההליך כולו.

סוגי השתלות עצם

קיימות מספר טכניקות להשתלת עצם, ביניהן:

 1. השתלת עצם אוטוגנית: שימוש בעצם מהמטופל עצמו, המתקבלת מאזור אחר בגוף כמו הסנטר או הירך. יתרונה הוא שהעצם מתאימה ביולוגית למטופל ואין סיכון לדחייה.
 2. השתלת עצם אלוגנית: שימוש בעצם מתורם אחר. עצם זו מעובדת ומטוהרת כדי למנוע זיהומים ודחייה.
 3. השתלת עצם זנוגרפית: שימוש בעצם מבעל חיים, לרוב מפרה. עצם זו מעובדת בקפידה כדי להתאימה לשימוש אנושי.
 4. השתלת עצם סינתטית: שימוש בחומרים סינתטיים המחקים את מבנה העצם. חומרים אלו יכולים לשמש תחליף לעצם ולסייע בבנייה מחדש של עצם הלסת.

 

תהליך השתלת עצם

תהליך השתלת עצם כולל מספר שלבים:

 1. הערכה ואבחון: בדיקות מקיפות הכוללות צילום רנטגן, CT או סריקות תלת-ממדיות להערכת מצב העצם הקיים וקביעת הצורך בהשתלת עצם.
 2. תכנון טיפול: תכנון מדויק של ההליך, כולל בחירת סוג השתלת העצם המתאים והאזור ממנו תילקח העצם במקרה של השתלה אוטוגנית.
 3. ביצוע ההשתלה: ביצוע ההליך הכירורגי בהרדמה מקומית או כללית, בהתאם לצורך. השתלת העצם מתבצעת באזור המיועד לשתל השן, כאשר העצם מוחדרת ומקובעת למקום.
 4. תקופת החלמה: לאחר ההשתלה, ישנה תקופת החלמה בה העצם המושתלת צריכה להתאחות ולהתמזג עם העצם הקיימת. תקופה זו נמשכת מספר חודשים, בהתאם לסוג העצם ולמצב הרפואי של המטופל.

הרמת סינוס

הרמת סינוס היא הליך נוסף המתבצע לעיתים קרובות במסגרת השתלת שיניים, במיוחד בלסת העליונה באזור האחורי. הליך זה כולל הרמת רצפת הסינוס המקסילרי והוספת עצם כדי ליצור מספיק מקום והכנה להשתל.

 1. הרמת סינוס פתוחה: מתבצעת כאשר נדרש להרים את רצפת הסינוס בצורה משמעותית. במהלך הניתוח, מבצעים חתך בצד החניכיים וחושפים את הסינוס, מרימים את הרירית ומחדירים את העצם החדשה.
 2. הרמת סינוס סגורה: מתבצעת כאשר נדרש להרים את רצפת הסינוס בצורה מועטה. הליך זה מתבצע דרך קידוח במקום השתל המיועד ומחדירים עצם דרך פתח קטן.

הכנות נוספות לקראת השתלת שיניים

 1. טיפול במחלות חניכיים: יש לטפל בכל מחלה או דלקת חניכיים לפני תחילת תהליך השתלת השיניים כדי להבטיח סביבה בריאה לשתל הדנטלי.
 2. בדיקות רפואיות: בדיקות דם והערכות רפואיות כלליות כדי לוודא שמצב הבריאות הכללי מאפשר ביצוע ניתוח כירורגי.
 3. תכנון דיגיטלי: שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לתכנון מדויק של מיקום השתלים באמצעות סריקות תלת-ממדיות ומודלים דיגיטליים.
 4. הדרכה והכוונה: מתן הנחיות מפורטות למטופל לגבי תהליך ההשתלה, שלבי ההחלמה וטיפול לאחר הניתוח.

סיכום

תהליך השתלת עצם כחלק מהשתלת שיניים הוא קריטי להצלחת ההליך ולהבטחת יציבות ובטיחות השתל הדנטלי. השתלת עצם והרמת סינוס הם הליכים מורכבים המצריכים תכנון מדויק וביצוע מקצועי. הכנות מקדימות, טיפול במחלות חניכיים ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות מסייעים בהשגת תוצאות אופטימליות ובהבטחת הצלחת השתלת השיניים.