טיפול בשרירן ברחם – פרופ' דוד סוריאנו

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

נשים רבות סובלות משרירנים ברחם. שרירן ברחם, הנקרא גם מיומה, נחשב לתופעה שכיחה בקרב נשים ועל פי הערכות מקצועיות כ-35% עד 40% מהנשים בגיל הפריון סובלות מהבעיה. שרירנים ברחם בדרך כלל מתפתחים החל משנות ה-20 לחיי האישה, ברוב המקרים זהו גידול שפיר, ואם השרירנים אינם גדולים ולא מפריעים לתפקוד ולאיכות חייה של האישה, אין צורך לסלק את המיומה אך חשוב לבצע מעקב ולבחון בבדיקה השגרתית אצל הגינקולוג האם המיומה גדלה והתפתחה.

מה זה שרירן ברחם?

שרירן נוצר מרקמת דופן הרחם, ומקור הגידול הוא מתוך רקמת השריר, לכן זהו גם מקור השם של המיומות. השחלה הבוגרת מפרישה הורמון אסטרוגן המסייע להתפתחות השרירנים.

מקובל לתאר את השרירנים לפי מיקומם ברחם האישה, שרירן המצוי בתוך שריר הרחם נקרא שרירן תוך דופני. שרירן ברחם הבולט לתוך חלל הרחם נקרא שרירן תת רירי, ושרירן הבולט לפריטונאום שעוטף את הרחם נקרא שרירן תת סרוזי, ויש גם שרירנים הצומחים כמו פוליפים לתוך חלל הרחם ושרירנים הבולטים מדופן הרחם לתוך חלל הבטן.

שרירן ברחם – תסמינים

רוב הנשים המאובחנות עם שרירנים ברחם אינן סובלות מתסמינים מסוימים ובדרך כלל הבעיה מתגלה בבדיקה שגרתית אצל הגינקולוג. התסמינים של שרירן ברחם תלויים במיקום המיומות ובגודל השרירן. התסמינים הנפוצים והעיקריים לשרירנים ברחם הם:

· דימום רחמי מוגבר, הדימום המוגבר מהווה את אחד התסמינים העיקריים של מיומות ברחם, במצבים מסוימים האישה סובלת מדימום גם לאחר הווסת.

· לחץ על איברים, בעיקר לחץ על שלפוחית השתן, לכן האישה עלולה להתלונן על תסמינים נלווים כמו בריחת שתן, נפיחות באזור הבטן ולחץ לא נעים על השלפוחית.

· כאבי בטן ואגן העשויים להעיד על שרירנים ברחם.

· כאבים בזמן הווסת.

· אי נוחות באזור הבטן, תחושת מלאת בטנית, כאבים בקיום יחסי מין.

· קצב גדילה מהיר של הרחם, בדרך כלל אחרי גיל המעבר.

· הפרעות פריון.

· סיבוכי הריון שונים כמו הפלה טבעית או הפלות חוזרות.

פופולריים:

שרירן ברחם בהריון

שרירנים ברחם בתקופת ההריון נחשבים לשכיחים יחסית, ושכיחות התופעה נעה בטווח של 0.5% עד 10%. במקרים רבים השרירן ברחם אינו פוגע במהלך ההריון, אך שכיחות ההפלות הטבעיות או החוזרות אצל נשים בהריון עם שרירן ברחם גבוהה יותר. במצב זה הטיפול המומלץ הוא מעקב, מנוחה ובהתאם לצורך טיפול אנטיביוטי, אי אפשר לנתח את האישה בהריון.

שרירן ברחם בגיל המעבר

בגיל המעבר נשים רבות סובלות משרירנים ברחם, מעל 50% מהנשים, ובעיקר נשים ממוצא אפריקאי. נשים בגיל המעבר הסובלות מדימומים מוגברים ומתסמינים נוספים יקבלו ברוב המקרים טיפול הורמונלי ובהתאם לצורך המומחה ימליץ על כריתת רחם בגישת הלפרוסקופיה.

שרירן ברחם טיפול

ברוב המקרים נדרש מעקב בלבד, ובהתאם לצורך הרופא ימליץ על טיפול תרופתי. עם זאת, הטיפול האפקטיבי ביותר לנשים עם שרירנים ברחם הוא טיפול ניתוחי. הטיפול המומלץ הוא בגישה הזעיר פולשנית בגישה הלפרוסקופית או בגישה ההיסטרוסקופית. חשוב להתאים טיפול שרירן ברחם בהתאם לתסמינים, גיל האישה, רצונה להרות ובהתאם לממצאים שהתגלו באבחון היסודי והמעמיק.

ניתוח להסרת שרירן ברחם

במצבים מסוימים, ובדרך כלל לאחר שהאישה אינה מעוניינת להרות שוב, הרופא ימליץ על ניתוח להסרת השרירן ברחם. בגיל המעבר מומלץ לעבור ניתוח להסרת הרחם בשלמותו, בדרך כלל בגישה הלפרוסקופית.