השמנה במהלך טיפולי פוריות היא לא גזירה – עפרה ליאור

נשים בטיפולים "מקרקעות" לעיתים את עצמן לבית בעת הטיפולים שלא לצורך ומצמצמות קשרים חברתיים ופעילות גופנית. זהו מרשם לעליה במשקל
נשים שנמצאות בטיפולי פוריות ממושכים מגלות לעיתים שבמקביל לאינסוף הקשיים הגופניים והנפשיים הן נאלצות להתמודד עם עליה במשקלן.

להורמונים שהאשה נדרשת לקחת יש תפקיד מסוים בעליה במשקל. הם מגבירים את העצבנות ומורידים את סף הרעב. המוטיבציה לשמור על תזונה נכונה ועל פעילות ספורטיבית סדירה פוחתת, השהות בבית גדלה והתוצאה היא צריכת קלוריות עודפת על הוצאתן שמובילה להשמנה.

מרבית הנשים המעשנות חדלות מהעישון לקראת תחילת טיפולי הפוריות, וטוב שכך. האוכל, כידוע, הוא סוג של תחליף בעת הפסקת עישון וללא הסיגריות הפה נפתח כדי לאכול.

נשים רבות "מקרקעות" את עצמן במהלך הטיפולים ובמיוחד לאחר החזרת העוברים לרחמן, באם מדובר בהפריה חוץ גופית. הזהירות היא לרוב מוגזמת ואין בה לסייע להצלחת הטיפול. מובן שלאחר השתלת העוברים לא מומלץ לרכב על סוסים, לעשות ספינינג או סקי, אבל הליכה ופעילויות מתונות אחרות בהחלט מותרות ואף מומלצות. הפעילות הגופנית חשובה ואפילו חשובה מאוד היא משחררת חומרים חיוניים וממריצים למחזור הדם, מאפשרת לשחרר אנרגיות שליליות ואין ספק שלאחר פעילות גופנית ההרגשה מעולה. מומלץ לעשות הליכה עם בן הזוג או חבר/ה ולנצל את פסק הזמן לשוחח ולפרוק מתחים.

ככלל, לא מומלץ להכנס למשטר הרזיה במהלך טיפולי הפוריות, אבל שמירה על השגרה בתחום האוכל תהיה נכונה. בשלב הראשון כדאי לבצע רישום של מה נאכל ומתי.

עצם הצורך בכתיבה מגדיל את השליטה ומציף אכילת יתר שנוח יותר להדחיק.

לא כדאי לוותר על הנאות החיים: פרוסת עוגה, גלידה ומאכלים אהובים אחרים יכולים להנעים את תקופת הטיפולים, אבל הכל במידה. במקרה הצורך אפשר להיוועץ עם תזונאית ולבנות תוכנית אישית.

כמו תמיד, צריך להיות מודעים למכשולים שעלולים לגרום לנו לאכול יתר על המידה. כדאי להיזהר מאכילה במסעדות או ארוחות משפחתיות שבהן אין לנו שליטה על הרכב המנות והן מביאות לאכילה מופרזת. יש להיזהר גם מהחטיפים והמתוקים שמחכים בארון לשעת לילה מאוחרת כדי להיאכל.

את המתח הנפשי כדאי לנסות ולהפיג בדרכים אחרות כמו שמירה על הקשרים החברתיים, במקום לבחור בדרך המקובלת של התרחקות מחברים בתקופה הזו. מומלץ להמשיך לעסוק בתחביבים, טיולים ויציאות להצגות וסרטים. כדאי לעבוד על חשיבה חיובית והתמקדות בתוצאות המיוחלות של הטיפולים במקום בהווה הפחות נעים.

הקפדה על הגזרה בעת טיפולי הפוריות אינה חשובה רק לתחושה, אלא גם כדי להתחיל את ההיריון ללא משקל עודף שעלול להכביד. הטיפולים, שעלולים להמשך חודשים ואף שנים, הם תקופה קשה גם כך ויש לעשות כל מאמץ שלא להוסיף להם תסכול על הגזרה הנאה שאבדה לה.