הצמחים המומלצים לריפוי שברים ובניית רקמת עצם – העמותה הישראלית לצמחי מרפא

קצר בזמן? הנה סיכום מקוצר:

01.01.07
מאז שחר ההיסטוריה השתמשו בתרבויות שונות בצמחים לריפוי שברים, נקע, סדק, לחיזוק השלד ולטיפול בחבלות ותאונות
עצמות השלד בנויות מתאי עצם חיים (אוסטאוציטים) המוקפים בחומר יסוד המכיל מינרלים וקולגן. פעילות התאים יוצרי העצם נמשכת כל החיים. אצל האדם הבוגר העצמות אמנם חדלות מלגדול, אך תהליכי החיים אינם נפסקים.

העצמות הן מאגר של מינרלים, בעיקר סידן וזרחן, המשתתפים בשמירה על הרכב נוזלי הגוף ותומכים בפעילויות מטבוליות. המינרלים נקשרים לרקמת העצם ומשתחררים ממנה ללא הרף. התהליכים מווסתים באמצעות הורמונים המכונים "בוני עצם" ו"הורסי עצם". מצב העצם בכל עת תלוי ביחס בין התהליכים המביאים לבניית עצם ובין אלו המביאים להריסתה.

מאז שחר ההיסטוריה השתמשו בתרבויות שונות בצמחים לריפוי שברים, נקע, סדק, לחיזוק השלד ולטיפול בחבלות ותאונות. הצמחים משמשים כמקור למינרלים זמינים, מונעים הרס קולגן, אנטי דלקתיים, משככי כאב,ממריצי זרימת דם ומסייעים לבניית רקמת עצם.

רבים מהצמחים המחזקים עצמות הם צמחי מזון, בטוחים לשימוש, ללא תופעות לוואי והתוויות נגד.

הצמחים המומלצים לריפוי שברים ובניית רקמת עצם.

Medicago sativa Alfalfa אספסת נוף הצמח
Equisetum arvense Horsetail שבטבט נוף הצמח
Urtica dioica Nettles סרפד נוף הצמח
Cimicifuga racemosa Black cohosh שורש
Trifolium pratense Red clover תלתן אדום פרחים
Rhemannia glutinosa שורש
Symphytum officinale Comfrey סימפיטון רפואי שורש
Harpagophytum procumcens הרפגו שורש
Zingiber officinalis ג'ינג'ר שורש, קנה שורש
Laminaria digitata Kombu קומבו אצה
Ganoderma lucidum Reishi ריישי פטריה
Apium graveolens כרפס שורש, פירות

Symphytum officinal, קומפרי

הקומפרי הוא צמח עשבוני ממשפחת הזיפניים, Boraginaceae, הגדל באירופה ובאזור הים התיכון. בארץ גדל המין סימפיטון ארץ ישראלי שפרחיו לבנים.

שימוש רפואי נעשה בעלים, בשורש ובקנה השורש.

השורש מכיל מרכיבים ריריים, טאנינים, אלנטואין בריכוז של 2.5%, חומצות פנוליות, כגון, חומצה קפאית, רוזמרינית וכלורוגנית, סטרולים צמחיים, כגון, sitosterol ו-stigmasterol, ספונינים סטרואידליים, ו-0.3% אלקלואידים, כולל 0.02% אלקלואידים פירוליזידינים.

השימוש בקומפרי הוא חיצוני ופנימי. Commissin E מגרמניה ממליץ על שימוש חיצוני במשחה מקומפרי במקרים של נקע, מכות, חבלות ומתיחות של שרירים או גידים.

מחקר שנערך לאחרונה מראה שמשחה מקומפרי מפחיתה כאב, נפיחות ובצקת במקרים של נקע בקרסול, מסייעת להגברת התנועתיות של העקב ולזירוז הריפוי. המחקר נערך בשיטת הסמיות הכפולה מול קבוצת ביקורת, והתוצאות היו משמעותיות מבחינה סטטיסטית.

הקומפרי ידוע ברפואה המסורתית ובשימוש מעשי כצמח המסייע לריפוי שברים. השימוש למטרה זו הוא פנימי וחיצוני. אמנם לא התפרסם מחקר מסודר המוכיח זאת.

שימושים נוספים: לריפוי פצעים, לטיפול בכיב פפטי, בשיעול ובדלקות בדרכי העיכול.

מינון: מירתח 2-4 ג' שלוש פעמים ביום.

משחה מהשורש בריכוז 10-15%, למרוח שלוש פעמים ביום.

התוויות נגד: הריון והנקה, מחלות כבד.

השימוש הפנימי מוגבל ל-4-6 שבועות בשנה. האלקלואידים הפירוליזידינים עלולים להיות מסרטנים בריכוז גבוה.

פופולריים:

Equisetum arvense שבטבט

צמח שרך ממשפחת השבטבטיים, Equisetacea, הגדל במקומות לחים בחצי הצפוני של כדור הארץ. השימוש בנוף הצמח.

הצמח מכיל פלבנואידים עד 1.0%, חומצות פנוליות, חומצה טאנית, מינרלים הכוללים חומצת צורן וסיליקטים בריכוז של 5-8%, אשלגן, אלומיניום, מנגן, וספונינים עד 5.0%.

ברפואה המסורתית השתמשו בצמח לטיפול בבצקות, אבנים בכליות, לזרוז איחוי שברים, לטיפול באוסטאופורוזיס ולחיזוק צפורניים ושיער.

השבטבט הוא אסטרינג'נט, מרפא פצעים, דיורטי עדין ומקור למינרלים המסייעים לחיזוק העצם ולמניעת אוסטאופורוזיס.

הצמח מומלץ לטיפול במחלות דלקתיות וזיהומיות של דרכי השתן, אי שליטה במתן שתן, להרטבת לילה, למקרים של נשירת שיער, צפורניים שבירות ולאיחוי שברים.

הצמח נחשב לחסר רעילות, ללא תופעות לוואי ואינטראקציות עם תרופות.

מינון: חליטה 6ג' ליום, טינקטורה 1:5 ב-25% אלכוהול 2-5 מ"ל שלוש פעמים ביום.

Medicago sativa, אספסת תרבותית

האספסת הוא צמח עשבוני ממשפחת הקטניות, Leguminosae, שמוצאו מאזור הים התיכון. בארץ גדלים בר כ-25 מינים של אספסת. שימוש רפואי נעשה בנוף הצמח.

הצמח מכיל ספונינים טריטרפניים 2-3%, קרוטנואידים, כולל לוטאין, חומצות אמיניות, איזופלבונים, כולל genistein, formononetine, daidzein, סטרולים צמחיים, coumestrol,

ויטמינים: A, B1, B6, C, E, K

מינרלים: סידן, מגנזיום, זרחן,אשלגן

חלבונים, קומרינים, כלורופיל, קסנתופיל, חומצות אורגניות.

הצמח מסייע להורדת רמת כולסטרול ושומנים בדם על ידי הפחתת הספיגה שלהם מהמעי, בכך הוא מסייע למניעת טרשת עורקים. לאיזופלבונים ולקומסטרול יש פעילות אסטרוגנית.

הצמח משמש כמקור לויטמינים ומינרלים, במקרים של חוסר בויטמינים, חולשה, החלמה ממחלות, אנמיה, וכן לחיזוק עצמות השלד והשיניים. האספסת נחשב לצמח מחזק ובונה רקמות.

האספסת הוא צמח בטוח לשימוש, ואין מניעה להשתמש בו בזמן הריון והנקה. מומלץ לא להשתמש בו במקרים של לופוס, כי היו מקרים של התפרצות חוזרת של המחלה כתוצאה משימוש בצמח.

אינטראקציות עלולות להיות עם תרופות מדללות דם, כגון, קומדין, בגלל התכולה הגבוהה של ויטמין K בצמח.

מינון: חליטה שתי כפיות לכוס 3-5 פעמים ליום.

מצויים בשוק תכשירים רבים בצורת קפסולות וכדורים.

Harpagophytum procumbens, הרפגו

ההרפגו משתייך למשפחת השומשומיים, Pedaliaceae, שמוצאו ממדבר קלהרי, נמיביה, מדגסקר ומקומות אחרים באפריקה הדרומית הטרופית. השימוש בשורש.

הצמח מכיל iridoid glucosides בריכוז של 0.5-3.0%, פיטוסטרולים, פלבנואידים וחומצות פנוליות. הפעילות האנטי דלקתית מיוחסת ל-iridoids.

הצמח הוא אנטי דלקתי, משכך כאב, ממריץ את תהליך העיכול, ממריץ הפרשת מיצי מרה, נוגד שגרון.

מחקרים הראו שיכוך כאבים במקרים של ארטריטיס, והקלה על כאבי גב תחתון. המינון שניתן היה שני כדורים של 400מ"ג שלוש פעמים ביום.

ההרפגו מומלץ למקרים של כאבי גב תחתון, לטיפול במחלות ניווניות של השלד והשרירים וכן להגברת התאבון.

התוויות נגד הן כיב בקיבה או בתריסריון ונטיה לשלשולים.

הצמח נחשב לבטוח לשימוש, ללא תופעות לוואי או אינטראקציות עם תרופות.

המינון הוא 4.5 ג' ליום כמירתח של השורש.

מומיו

המומיו הוא חומר המצוי בשימוש האנושות כבר למעלה מ-3000 שנה. הוא מוזכר בכתבי אריסטו, בכתבי רפואה פרסיים, הודיים, טיבטיים וסיניים. מקור השם ביוונית, ומשמעותו החומר המשמר את הגוף. כנראה שזה גם המקור למונח מומיה המוכר לנו ממצרים.

העולים מרוסיה הביאו אתם את המומיו לארץ.

מוצאו של המומיו מאזורים הרריים באסיה שגובהם מעל 2800 מ'. הוא מצוי בהרי קווקז, פמיר, בהימלאיה ובהרים הגבוהים בסין. מוצאים אותו על תקרות של מערות או בסדקים שבסלע.

תהליך היווצרות המומיו לוקח 500-1000 שנה, והמלאי קטן.

המומיו הוא חומר מוצק, היגרוסקופי, בעל צבע חום עד שחור, בעל טעם וריח ספציפיים. הוא מכיל 90% של מרכיבים הנמסים במים. הוא נמס בקושי באלכוהול ובממיסים אורגניים אחרים.

תמיסה של מומיו במים מזוקקים היא מעט אלקלית, Ph 7.5-8.5. הטעם מריר.

רוב המחקרים על המומיו נכתבו ברוסית. מאמרים, ספרים ושירים נכתבו בשפות שונות, כגון, פרסית, ערבית, טיבטית, סינית, תורכית, אוזבקית ובכמה שפות הודיות.

שני מדענים רוסיים, A. Chakirov ו- D. Beenen תרגמו למעלה מ-100 עבודות מרוסית לאנגלית.

החומר התפרסם בשנת 2001, והוא מופיע באתר באינטרנט:

Bibliography.htm http://mumijo-mumijo.com/

המומיו מכיל חומצות אמיניות, חומצות אורגניות, נגזרות של oxycoumarins סטרואידים, פוספטים, רזינים, גומי, ויטמינים: B1, B6, B12,

מינרלים בריכוז של 15-25%, בעיקר תחמוצות ומלחים של מתכות, סיליקטים ותרכובות גפרית וזרחן. מתכות רבות מצויות באפר.

משערים שהמומיו נוצר משיירים של צמחים ובעלי חיים קטנים שעברו במשך השנים רקבון חלקי בלבד, בגלל הקור השורר בהרים.

פעילות: המומיו מווסת תהליכים ביולוגיים, מגביר תיקון ושיקום של רקמות, מגביר את החיסון הבלתי ספציפי על ידי הגברת ייצור אנדוגני של אינטרפרון והמרצת הפעילות של תאי ההרג הטבעיים, מסייע לשיקום הכבד אחרי הפטיטיס, מחזק ומשקם עצמות, מסייע לאיחוי שברים, אנטי אוקסידנט, מגן על קרומי התאים, מגביר עמידות למחלות זיהומיות, מסייע לשיקום ואיחוי העור אחרי פציעות וניתוחים, מוסיף חיוניות, מסייע לשיקום רקמות במקרים של כוויות.

ברפואת האיורודה טוענים שאין כמעט מחלה שלא ניתן לרפא אותה באמצעות המומיו. הם ממליצים על המומיו לטיפול בהפרעות של מערכת העיכול, ברונכיט, אנמיה, שברים, אוסטאופורוזיס, כאנטי דלקתי, וכן להוסיף כוח וחיוניות.

ברפואת ה-unani משתמשים במומיו כאנטידוט להרעלה, וכן לטיפול בדלקות כרוניות, כגון, דלקת מפרקים ודלקות של דרכי העיכול.

מינון: למבוגר 200 מ"ג ליום, לילדים מתחת לגיל שלוש 50 מ"ג ליום, לילדים בגיל 3-9 100 מ"ג ליום.

מומלץ להמשיך בטיפול חודש אחד ברציפות. אם יש צורך, עושים הפסקה של חודשיים ולוקחים שוב במשך חודש. במקרים אקוטיים ניתן לקחת 400 מ"ג ליום.

שימוש חיצוני בצורת קרם או משחה לטיפול בפסוריאזיס, אקסמה, כוויות או פציעות.

שמפו ממומיו מומלץ לטיפול בסבוראה.

ספרות

Koll R. Buhr M. et al. Efficacy and tolerance of a comfrey root extract (Extr. Rad. Symphyti) in the treatment of ankle distorsions: results of a multicenter, randomized, placebo-controlled, double-blind study. Phytomedicine 11: 470-477, 2004.

Kucera M. Kalal J. Polesna Z. Effects of Symphytum ointment on muscular symptoms and functional locomotor disturbances. Adv. Ther. 17: 204-210, 2000.

Bluementhal M. Busse WR. Goldberg A. The Complete German Commission E Monographs: Therapeutic Guide to Herbal Medicines. American Botanical Council, Austin TX, 2000.

Horstail, Equisetum arvense, PDR for Herbal Medicine, Thrd Ed. Thomson PDR, p. 450-451.

Molgaard J. von Schenck H. & Olson AG. Alfalfa seeds lower low density lipoptotein cholesterol and apolipoprotein B concentrations in patients with type II hyperlipoptoteinemia. Atheroscler, 65: 173-179, 1987.

Zhao WS. et al. Immunopotentiating effects of polysaccharides isolated from Medicago sativa L. Acta Pharmacol. Sinica 14: 273-276, 1993.

Leblan D. Chantre P. Fournie B. Harpagophytum procumbens in the treatment of knee and hip osteoarthritis: Four month results of a prospective, multicenter, double-blind trial versus diacerhein. Joint Bone Spine, 67: 462-467. 2000.

Chrubasik S. et al. Effectiveness of Harpagophytum procumbens in treatment of acute low back pain. Phytomedicine, 3: 1-10, 1996